Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dozorkyně smrti: Dorothea Binzová

24. 10. 2016 19:00:00
Koncentrační tábor Ravensbrück v Německu se nacházel jen devadesát kilometrů od Berlína. Zástupkyní hlavní dozorkyně byla žena, která do něj nastoupila v září 1939 v pouhých devatenácti letech.

Dorothea Binzová se narodila 16. března 1920 v malém městě Templin v Německu. Pocházela z průměrné rodiny jako dcera lesníka, v patnácti letech dokončila soukromou školu. Po ní jen chvíli pracovala jako služebná. Krátce poté se přihlásila do SS a 1. září 1939 ve svých devatenácti letech byla převelena do koncentračního tábora Ravensbrück. Zde prošla náročným výcvikem, stejně jako ostatní dozorkyně podobných zařízení. Ten byl náročný hlavně po psychologické stránce, protože u členů ostrahy koncentračních táborů se netrpěla lítost nebo soucit s vězněnými osobami.

V Ravensbrücku jimi byly hlavně ženy. Ze 130 000 se jich konce války dožilo pouze 40 000. Převažovaly zde Polky a Židovky, táborem prošla i řada českých žen. Dorothea Binzová zpočátku sloužila pod Marií Mandelovou, která se později stala hlavní dozorkyní v osvětimské Březince, jako přímá podřízená velitele tábora Rudolfa Hösse. Údajně dala příkazy k zabití více než 500 000 židovských a romských žen a dětí, a je považována za jednu z nejhorších ženských postav v období holocaustu. Binzová prošla různými částmi Ravensbrücku, například v kuchyni nebo prádelně.

V srpnu 1943 ji SS povýšilo na zástupkyni Oberaufseherinnen, tedy hlavní dozorkyně, která byla podřízena přímo veliteli tábora. Za dobu svého působení vyškolila několik stovek žen v uniformách SS. Na nástup vězňů Appelplatz ji doprovázel německý ovčák, v ruce třímala bič. Několik žen na nástupech údajně dokázala ukopat před očima ostatních k smrti. Jednoho vězně prý osobně rozsekala sekyrou. V knize Simona Mawera Provazochodkyně svědkyně před soudem popisuje, jak jednu ženu zabila jediným dupnutím na hlavu.

Jako u některých ostatních příslušnic SS se i u Binzové spekulovalo o tom, zda jí sexuálně vzrušovalo mučení a veřejné bičování nahých žen. Podobné domněnky se však nepotvrdily. Dorothea Binzová měla přezdívku "Krásná mrcha". Stejně jako většinu dozorkyň SS i ji považovali za velmi půvabnou ženu. Z Ravensbrücku nakonec uprchla během pochodu smrti a 3. května 1945 ji zajali Britové v Hamburgu. Během soudního procesu tuto nesmírně krutou ženu vojenští advokáti hájili a omlouvali jejím mladým věkem. Nepomohlo jí to. 31. března 1947 v Hamelnu ji kat Albert Pierrepoint pověsil.

Do série článků Dozorkyně smrti jsem vybral pět mladých žen. Jako u ostatních postav historie lidstva mě zajímalo, jací to byli lidé a proč se z nich stalo to, čím nakonec byli. Tyto ženy většinou neměly valnou úroveň vzdělání a ještě jako nedospělé se staly členkami organizace Ligy německých žen, odkud jejich kroky směřovaly tam, kde mohly udělat kariéru. Oddíly SS byly logickou volbou a jedna z mála příležitostí jejich uplatnění. Na rozdíl od Rudé armády v řadách Wermachtu nemohly ženy bojovat. Za hlavní úkol ženy v nacistickém režimu se totiž považovalo být vzornou manželkou nebo matkou.

Častým předmětem spekulací je, jakou roli hrály v jejich životech sexuální deviace. Skoro nikdy se nepodařilo nic prokázat. Důvodem nejspíše bylo to, že na podrobné zkoumání psychologických profilů válečných zločinců nebyl jednoduše čas. Většinu z nich spojenecké armády dopadly a jejich soudy odsoudily do dvou let po válce. Mnou vybrané ženy žily velmi aktivním sexuálním životem, často udržovaly několik vztahů a skutečně to vypadá, že po určitém čase každou z nich týrání, mučení a násilí začalo vzrušovat. Podle mne však sexuální úchylky na úplném začátku nestály.

Za hlavní příčinu považuji, jako v celém nacistickém Německu, monstrózní manipulaci, která jako nestvůrná chobotnice zasahovala denně do životů obyčejných lidí. Oprávněná otázka zní, zda se něco podobného může stát i dnes? Lidé jsou nyní nesrovnatelně vzdělanější. Jenže nejsou chapadla chobotnice rozlezlé daleko více než tehdy? Jen kolik věcí nás denně ovlivňuje z obrazovek každého mobilu, monitoru, tabletu nebo televize, neustále nás zavalují nové informace. Která z nich je pravda a která lež? Nenechme sebou manipulovat a nedopusťme, aby se podobné hrůzy opakovaly.

Zdroje:

Web tn.nova.cz, Nacistické bestie, český jazyk, odkaz:

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/bestie-dil-treti.html

Web instory.cz, Byly krásné, ale bezcitné, český jazyk, odkaz:

http://instory.cz/677-byly-krasne-ale-nesmirne-bezcitne-tyto-zeny-byly-krutejsi-nez-muzi.html

Web čas.sk, Byly krutější než muži, slovenský jazyk, odkaz:

http://www.cas.sk/clanok/304868/krasne-ale-bezcitne-bacharky-v-nacistickom-koncentraku-boli-krutejsie-ako-muzi/

Wikipedie.cz, koncentrační tábor Ravensbrück, český jazyk, odkaz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor_Ravensbr%C3%BCck

Kanál YouTube, dokument Die Frauen von Ravensbrück, německý jazyk, odkaz:

Kanál YouTube, dokument Nacistické koncentrační tábory, český jazyk, odkaz:

Ostatní články o dozorkyních smrti, odkazy:

Ilse Kochová http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=552698

Irma Greseová http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=555327

Ruth Closius-Neudecková http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=555327

Alice Orlowski http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=556371

Autor: Jan Šik | pondělí 24.10.2016 19:00 | karma článku: 23.73 | přečteno: 1256x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Němci

V urputném boji o město na Volze se neutkaly jen armády, ale také osobnosti. Muži, kteří stáli v čele bojových formací na obou stranách, byli většinou rozhodní, chytří a odvážní.

27.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Místo bitvy

Je považována za největší bitvu všech dob. Zaslouží si i další přívlastky. Třeba nejurputnější, nejzoufalejší, nejtvrdší, nejkrutější, nejzákeřnější... Jasně ukázala, čeho všeho jsme my lidé schopni.

20.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 947 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Před Moskvou

Dva muži kvů-li kterým umíraly milióny lidí na celé planetě. Oba byli úspěšní v řadě bitev, ale své války prohráli. Při ruském tažení se oba dopustili podobných chyb. Jenže Hitler se od Napoleona nepoučil.

13.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1609 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

6.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 2384 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vajdík

Jaký svět po sobě necháme pro příští generace?

Každý člověk má moc. Někdo má moc zahýbat prstem, někdo umí svými myšlenkami inspirovat okolí, někdo má moc ovlivnit své děti, někdo má vojenskou moc a může rozhodovat o životě a smrti milionů lidí. Jak budeme naši moc uplatňovat?

29.3.2017 v 0:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážený pane prezidente!

Urážíte všechny, kteří osobně znali zesnulého arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, svým vysvětlováním Vašeho odmítnutí účasti na jeho pohřbu.

28.3.2017 v 21:59 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 580 | Diskuse

Jana Slaninová

Borec na poště. Vlastně dva borci. Jeden s velkým a druhý s malým

Hromadné podání má různé nevýhodné výhody. Je možnost delší dobu pozorovat děje před i za přepážkou. A díky tomu jsem poznala dva borce. Jednoho s velkým a jednoho s malým.

28.3.2017 v 21:26 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 339 | Diskuse

Tomáš Gayer

Učiníme EU silnější a odolnější....

"Učiníme Evropskou unii silnější a odolnější prostřednictvím ještě větší jednoty ...." Tolik ze setkání papalášů v Římě. Nám starším to nemohlo nepřipomenout časy minulé. A jak by ne, neomarxisté jsou přeci ze stejného hnízda!

28.3.2017 v 20:59 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 353 | Diskuse

Radek Maleč

Má-li být spravedlnost, má-li se společnost zdravě vyvíjet, musí mít muži větší příjem.

Muži jsou robustnější než ženy. Podobně kůň je větší než poník, udělá víc práce, ale víc toho i sežere. Má mít muž větší plat, resp. ze zákona větší životní minimum než žena? A co tržní plat? Co je spravedlivé?

28.3.2017 v 20:28 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 764 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 22.67 Průměrná čtenost 870

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.