Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dozorkyně smrti: Dorothea Binzová

24. 10. 2016 19:00:00
Koncentrační tábor Ravensbrück v Německu se nacházel jen devadesát kilometrů od Berlína. Zástupkyní hlavní dozorkyně byla žena, která do něj nastoupila v září 1939 v pouhých devatenácti letech.

Dorothea Binzová se narodila 16. března 1920 v malém městě Templin v Německu. Pocházela z průměrné rodiny jako dcera lesníka, v patnácti letech dokončila soukromou školu. Po ní jen chvíli pracovala jako služebná. Krátce poté se přihlásila do SS a 1. září 1939 ve svých devatenácti letech byla převelena do koncentračního tábora Ravensbrück. Zde prošla náročným výcvikem, stejně jako ostatní dozorkyně podobných zařízení. Ten byl náročný hlavně po psychologické stránce, protože u členů ostrahy koncentračních táborů se netrpěla lítost nebo soucit s vězněnými osobami.

V Ravensbrücku jimi byly hlavně ženy. Ze 130 000 se jich konce války dožilo pouze 40 000. Převažovaly zde Polky a Židovky, táborem prošla i řada českých žen. Dorothea Binzová zpočátku sloužila pod Marií Mandelovou, která se později stala hlavní dozorkyní v osvětimské Březince, jako přímá podřízená velitele tábora Rudolfa Hösse. Údajně dala příkazy k zabití více než 500 000 židovských a romských žen a dětí, a je považována za jednu z nejhorších ženských postav v období holocaustu. Binzová prošla různými částmi Ravensbrücku, například v kuchyni nebo prádelně.

V srpnu 1943 ji SS povýšilo na zástupkyni Oberaufseherinnen, tedy hlavní dozorkyně, která byla podřízena přímo veliteli tábora. Za dobu svého působení vyškolila několik stovek žen v uniformách SS. Na nástup vězňů Appelplatz ji doprovázel německý ovčák, v ruce třímala bič. Několik žen na nástupech údajně dokázala ukopat před očima ostatních k smrti. Jednoho vězně prý osobně rozsekala sekyrou. V knize Simona Mawera Provazochodkyně svědkyně před soudem popisuje, jak jednu ženu zabila jediným dupnutím na hlavu.

Jako u některých ostatních příslušnic SS se i u Binzové spekulovalo o tom, zda jí sexuálně vzrušovalo mučení a veřejné bičování nahých žen. Podobné domněnky se však nepotvrdily. Dorothea Binzová měla přezdívku "Krásná mrcha". Stejně jako většinu dozorkyň SS i ji považovali za velmi půvabnou ženu. Z Ravensbrücku nakonec uprchla během pochodu smrti a 3. května 1945 ji zajali Britové v Hamburgu. Během soudního procesu tuto nesmírně krutou ženu vojenští advokáti hájili a omlouvali jejím mladým věkem. Nepomohlo jí to. 31. března 1947 v Hamelnu ji kat Albert Pierrepoint pověsil.

Do série článků Dozorkyně smrti jsem vybral pět mladých žen. Jako u ostatních postav historie lidstva mě zajímalo, jací to byli lidé a proč se z nich stalo to, čím nakonec byli. Tyto ženy většinou neměly valnou úroveň vzdělání a ještě jako nedospělé se staly členkami organizace Ligy německých žen, odkud jejich kroky směřovaly tam, kde mohly udělat kariéru. Oddíly SS byly logickou volbou a jedna z mála příležitostí jejich uplatnění. Na rozdíl od Rudé armády v řadách Wermachtu nemohly ženy bojovat. Za hlavní úkol ženy v nacistickém režimu se totiž považovalo být vzornou manželkou nebo matkou.

Častým předmětem spekulací je, jakou roli hrály v jejich životech sexuální deviace. Skoro nikdy se nepodařilo nic prokázat. Důvodem nejspíše bylo to, že na podrobné zkoumání psychologických profilů válečných zločinců nebyl jednoduše čas. Většinu z nich spojenecké armády dopadly a jejich soudy odsoudily do dvou let po válce. Mnou vybrané ženy žily velmi aktivním sexuálním životem, často udržovaly několik vztahů a skutečně to vypadá, že po určitém čase každou z nich týrání, mučení a násilí začalo vzrušovat. Podle mne však sexuální úchylky na úplném začátku nestály.

Za hlavní příčinu považuji, jako v celém nacistickém Německu, monstrózní manipulaci, která jako nestvůrná chobotnice zasahovala denně do životů obyčejných lidí. Oprávněná otázka zní, zda se něco podobného může stát i dnes? Lidé jsou nyní nesrovnatelně vzdělanější. Jenže nejsou chapadla chobotnice rozlezlé daleko více než tehdy? Jen kolik věcí nás denně ovlivňuje z obrazovek každého mobilu, monitoru, tabletu nebo televize, neustále nás zavalují nové informace. Která z nich je pravda a která lež? Nenechme sebou manipulovat a nedopusťme, aby se podobné hrůzy opakovaly.

Zdroje:

Web tn.nova.cz, Nacistické bestie, český jazyk, odkaz:

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/bestie-dil-treti.html

Web instory.cz, Byly krásné, ale bezcitné, český jazyk, odkaz:

http://instory.cz/677-byly-krasne-ale-nesmirne-bezcitne-tyto-zeny-byly-krutejsi-nez-muzi.html

Web čas.sk, Byly krutější než muži, slovenský jazyk, odkaz:

http://www.cas.sk/clanok/304868/krasne-ale-bezcitne-bacharky-v-nacistickom-koncentraku-boli-krutejsie-ako-muzi/

Wikipedie.cz, koncentrační tábor Ravensbrück, český jazyk, odkaz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor_Ravensbr%C3%BCck

Kanál YouTube, dokument Die Frauen von Ravensbrück, německý jazyk, odkaz:

Kanál YouTube, dokument Nacistické koncentrační tábory, český jazyk, odkaz:

Ostatní články o dozorkyních smrti, odkazy:

Ilse Kochová http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=552698

Irma Greseová http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=555327

Ruth Closius-Neudecková http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=555327

Alice Orlowski http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=556371

Autor: Jan Šik | pondělí 24.10.2016 19:00 | karma článku: 23.93 | přečteno: 1352x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.

22.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 962 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.

15.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.

8.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.

1.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Polák

Cíl muslimských teroristů? Naše děti!

Vezmu to jen velmi zkrátka, protože nemá smysl psát sáhodlouze k něčemu, k čemu se vyjádří snad každý a řečeno tak bude asi úplně vše. Mám jen pár poznámek:

23.5.2017 v 9:40 | Karma článku: 27.69 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Řeháček

Žalozpěv za Evropu

"Cosi je shnilého ve státě dánském", napsal kdysi William Shakespeare, narozený nějakých 120 mil jižně od Manchesteru. A dnes bych mohl dodat, že pokud na koncertě zcela zbytečně umírají lidé, je cosi shnilého ve státě evropském.

23.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, ale o něčem trochu jiném.

23.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Hospoda bez kouře

Za pár dní bude zakázáno kouření ve všech hospodách. Dokáže si někdo představit co nastane? Ano, dokáže. Pohled a zkušenosti hospodského, který vesnickou nekuřáckou hospodu již důkladně otestoval.

23.5.2017 v 8:43 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 642 | Diskuse

Růžena Kupková

Neúspěšní lovci. Litovat je nebo ne?

Občas se jim přitíží. Zřejmě je ta jejich bolest zase horší a to nutkání vyrazit na lov začne být nutkavější a přestávají jí odolávat. Vždyť oběť si najdou. Myslí si. Že to jenom jejich zdání, si ani nepřipustí.

23.5.2017 v 7:11 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 923

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.