Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Štít

14. 11. 2016 19:00:00
Tři stovky vybraných bojovníků Sparty bránilo soutěsku u Thermopyl proti útokům perské říše v roce 480 př.n.l.. Jen málo historických událostí se zapsalo do paměti lidstva tak výrazně.

Když v boji spartský válečník přišel o přilbu, krunýř nebo jakoukoliv jinou zbraň, ztráta mu byla prominuta bez trestu. S výjimkou štítu. Pokud o něj přišel, Sparťané ho potrestali odebráním všech občanských práv. Důvod byl jednoduchý: přilbu a krunýř použil bojovník pro svou ochranu, meč nebo oštěp pro útok, avšak štít sloužil k bezpečnosti celé linie. Proto jej lze považovat nejen za nezbytnou součást bojové výstroje, ale i za symbol filosofie Sparty. Tato země patřila k těm státům, které vytvářely hodnoty a kultury, jež později svým způsobem převzala západní civilizace.

Sparta bylo hlavní město státu Sparta, nazývaného Lakedaimón. Nacházel se na jihu Peloponéského ostrova ve starověkém Řecku. Samotné město mělo strategicky velmi výhodnou polohu, protože ze tří stran jej chránily hory a kontrolovalo několik důležitých tras. Poměrně velká vzdálenost od moře znemožňovala námořní blokádu. Sparta se považovala za militaristický stát a v historii Řecka, za dobu své existence, stála vždy v jeho popředí. Některé její prvky mohou působit dojmem, že šlo o diktaturu totalitního státu. V některých ohledech možná.

V knize Sparta: heroická historie, profesor historie na univerzitě v Cambridgi, autor knihy Paul Cartledge, uvádí, že právě v této části světa jsou kořeny dnešní západní civilizace. Zde byly položeny základy demokracie, svobody jednotlivce a kulturních hodnot. A nejen to. Sparťané sehráli důležitou roli v obraně Řecka, kterému se podařilo nesklonit hlavu před cizími vlivy. Nebýt řeckých bojovníků, kteří nakonec zvítězili v dlouhých řecko-perských válkách, mohla být dnešní Evropa pod nadvládou potomků tehdejších Peršanů. Naše současné způsoby života mohly být úplně jiné než dnes.

Diův syn Hérákles byl v řecké mytologii obdařen nadlidskou silou, odvahou i důvtipem a byl vzorem pro muže jako hrdina. Králové Sparty věřili, že jsou jeho potomky. Hérákles plnil řadu složitých a náročných úkolů, ke kterým musel být vybaven nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Ve stejném duchu proto Sparta vychovávala své muže. Soudržnost a týmová práce byla v boji nezbytná a proto štít byl tou nejdůležitější zbraní. V bojovém útvaru chránil dalšího muže po levici, šlo ho použít k útoku a v případě potřeby se na něm dal odnést či odtáhnout zraněný spolubojovník.

Na svém brnění Sparťané nešetřili, měli přilby i chrániče obličeje a krku. Další důležitou zbraní byl 2,5 m dlouhý oštěp a krátký meč. Na štítu bylo zobrazeno písmeno lambda (Λ), které znamená Lakónie. Z té doby nám historici zanechali některé vzkazy nebo citace. Například: "Toto je můj štít. Nosím jej před sebou do bitvy, ale není jenom můj. Chrání mého bratra po levici. Chrání mé město. Nikdy nedopustím, aby můj bratr přišel o jeho stín, ani aby moje město přišlo o jeho ochranu. Zemřu se svým štítem před sebou, tváří tvář nepříteli."

Nebo také: "Vrať se. Se štítem nebo na štítě!" Jedna z vět spartských žen, když vyprovázely svého muže do bitvy. Jako v případě Thermopyl jejichž název zní v překladu "Horké brány". Zde se odehrál střet mezi pozemním vojskem Řeků v čele s králem Leónidem a perským vojskem vedeným králem Xerxem I.. Místo ze strategických důvodů vybrali Řekové, protože průsmyk Thermopylské soutěsky byl tak úzký, že jím mohl projet pouze jeden vůz. Snad shodou okolností, snad úmyslně, šlo o místo těsně spojené se životem a smrtí legendárního Hérákla.

Příště: 300 u Thermopyl: Muži, ženy a sex

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 14.11.2016 19:00 | karma článku: 25.15 | přečteno: 1213x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.

22.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 962 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.

15.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.

8.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.

1.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Polák

Cíl muslimských teroristů? Naše děti!

Vezmu to jen velmi zkrátka, protože nemá smysl psát sáhodlouze k něčemu, k čemu se vyjádří snad každý a řečeno tak bude asi úplně vše. Mám jen pár poznámek:

23.5.2017 v 9:40 | Karma článku: 26.14 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Řeháček

Žalozpěv za Evropu

"Cosi je shnilého ve státě dánském", napsal kdysi William Shakespeare, narozený nějakých 120 mil jižně od Manchesteru. A dnes bych mohl dodat, že pokud na koncertě zcela zbytečně umírají lidé, je cosi shnilého ve státě evropském.

23.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 587 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, ale o něčem trochu jiném.

23.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 17.20 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Hospoda bez kouře

Za pár dní bude zakázáno kouření ve všech hospodách. Dokáže si někdo představit co nastane? Ano, dokáže. Pohled a zkušenosti hospodského, který vesnickou nekuřáckou hospodu již důkladně otestoval.

23.5.2017 v 8:43 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 642 | Diskuse

Růžena Kupková

Neúspěšní lovci. Litovat je nebo ne?

Občas se jim přitíží. Zřejmě je ta jejich bolest zase horší a to nutkání vyrazit na lov začne být nutkavější a přestávají jí odolávat. Vždyť oběť si najdou. Myslí si. Že to jenom jejich zdání, si ani nepřipustí.

23.5.2017 v 7:11 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 923

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.