Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Štít

14. 11. 2016 19:00:00
Tři stovky vybraných bojovníků Sparty bránilo soutěsku u Thermopyl proti útokům perské říše v roce 480 př.n.l.. Jen málo historických událostí se zapsalo do paměti lidstva tak výrazně.

Když v boji spartský válečník přišel o přilbu, krunýř nebo jakoukoliv jinou zbraň, ztráta mu byla prominuta bez trestu. S výjimkou štítu. Pokud o něj přišel, Sparťané ho potrestali odebráním všech občanských práv. Důvod byl jednoduchý: přilbu a krunýř použil bojovník pro svou ochranu, meč nebo oštěp pro útok, avšak štít sloužil k bezpečnosti celé linie. Proto jej lze považovat nejen za nezbytnou součást bojové výstroje, ale i za symbol filosofie Sparty. Tato země patřila k těm státům, které vytvářely hodnoty a kultury, jež později svým způsobem převzala západní civilizace.

Sparta bylo hlavní město státu Sparta, nazývaného Lakedaimón. Nacházel se na jihu Peloponéského ostrova ve starověkém Řecku. Samotné město mělo strategicky velmi výhodnou polohu, protože ze tří stran jej chránily hory a kontrolovalo několik důležitých tras. Poměrně velká vzdálenost od moře znemožňovala námořní blokádu. Sparta se považovala za militaristický stát a v historii Řecka, za dobu své existence, stála vždy v jeho popředí. Některé její prvky mohou působit dojmem, že šlo o diktaturu totalitního státu. V některých ohledech možná.

V knize Sparta: heroická historie, profesor historie na univerzitě v Cambridgi, autor knihy Paul Cartledge, uvádí, že právě v této části světa jsou kořeny dnešní západní civilizace. Zde byly položeny základy demokracie, svobody jednotlivce a kulturních hodnot. A nejen to. Sparťané sehráli důležitou roli v obraně Řecka, kterému se podařilo nesklonit hlavu před cizími vlivy. Nebýt řeckých bojovníků, kteří nakonec zvítězili v dlouhých řecko-perských válkách, mohla být dnešní Evropa pod nadvládou potomků tehdejších Peršanů. Naše současné způsoby života mohly být úplně jiné než dnes.

Diův syn Hérákles byl v řecké mytologii obdařen nadlidskou silou, odvahou i důvtipem a byl vzorem pro muže jako hrdina. Králové Sparty věřili, že jsou jeho potomky. Hérákles plnil řadu složitých a náročných úkolů, ke kterým musel být vybaven nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Ve stejném duchu proto Sparta vychovávala své muže. Soudržnost a týmová práce byla v boji nezbytná a proto štít byl tou nejdůležitější zbraní. V bojovém útvaru chránil dalšího muže po levici, šlo ho použít k útoku a v případě potřeby se na něm dal odnést či odtáhnout zraněný spolubojovník.

Na svém brnění Sparťané nešetřili, měli přilby i chrániče obličeje a krku. Další důležitou zbraní byl 2,5 m dlouhý oštěp a krátký meč. Na štítu bylo zobrazeno písmeno lambda (Λ), které znamená Lakónie. Z té doby nám historici zanechali některé vzkazy nebo citace. Například: "Toto je můj štít. Nosím jej před sebou do bitvy, ale není jenom můj. Chrání mého bratra po levici. Chrání mé město. Nikdy nedopustím, aby můj bratr přišel o jeho stín, ani aby moje město přišlo o jeho ochranu. Zemřu se svým štítem před sebou, tváří tvář nepříteli."

Nebo také: "Vrať se. Se štítem nebo na štítě!" Jedna z vět spartských žen, když vyprovázely svého muže do bitvy. Jako v případě Thermopyl jejichž název zní v překladu "Horké brány". Zde se odehrál střet mezi pozemním vojskem Řeků v čele s králem Leónidem a perským vojskem vedeným králem Xerxem I.. Místo ze strategických důvodů vybrali Řekové, protože průsmyk Thermopylské soutěsky byl tak úzký, že jím mohl projet pouze jeden vůz. Snad shodou okolností, snad úmyslně, šlo o místo těsně spojené se životem a smrtí legendárního Hérákla.

Příště: 300 u Thermopyl: Muži, ženy a sex

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 14.11.2016 19:00 | karma článku: 25.56 | přečteno: 1232x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Jeruzalém

Nejznámější město světa, které je dodnes příčinou kontroverzních náboženských střetů. Stalo se duchovním, politickým a mocenským cílem křížových výprav.

26.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Středověk

Pokud chceme pochopit kořeny křížových výprav, potřebujeme poznat dobu, v které vyrostly. V Evropě nebyla situace jednoduchá, lze ji považovat za temné období.

19.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Zapsáno

Písemné záznamy z bitvy u Stalingradu nám mohou dát jen částečný obrázek té doby. Přesto stojí za to si je přečíst. Zde je několik výňatků z nich.

12.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Vítězové a poražení

Bitva se chýlila ke konci. Na začátku ledna 1943 byla u Stalingradu německá 6. armáda sevřená silným uzávěrovým kruhem Rudé armády. Wermacht neměl sílu na pokus o únik, přesto se nevzdával lehce.

5.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Nesmíme na veřejnosti kouřit, pít a křičet, ale budeme moci střílet

To je fajn. Vskutku ukázkový příklad, jak udělat z lidí idioty. Restrikce běžných lidských činností, omezování občanských svobod, soukromí a podnikání má vyvážit zákon, který občanům umožňuje v konvenční válce využít své zbraně.

29.6.2017 v 12:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí Kulhánek nad Zemanem? Těžko, Anežko!

M. Zeman měl zatím pro příští volby za vážné soupeře jen Drahoše a Horáčka. Teď se objevil další - bývalý šéf Škodovky Kulhánek. Všichni tři mají za sebou nesporné profesní úspěchy, ale v politice mají zkušenosti Anežky z Hudlic.

29.6.2017 v 12:08 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 115 |

Jaroslav Andrýsek

Brutální reklama – svědectví o naší společnosti

V reklamě na banku kocour sežere kanárka. To se klidně může stát, tak v čem je ta brutalita? A navíc, denně na obrazovce vidíme stovky vražd a násilí. Tak proč to pohoršení nad hladovým kocourem?

29.6.2017 v 9:46 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 801 | Diskuse

Libor Popovský

Rozhodla se Evropa spáchat sebevraždu?

Překlad článku Judith Bergman „Europe: Choosing Suicide?" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou.

29.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Pavel Opl

Utahovali nám opasky, berou nám svobodu a co nám provedou dál ?

Deset milionů obyvatel naší republiky si muselo utahovat opasky, když pár gaunerů vytunelovalo naši zem. Z gaunerů se stali "VIP" a bohatí "mocipáni", kteří ovlivňují dodnes i legislativu. Tu legislativu, která nám bere

28.6.2017 v 23:17 | Karma článku: 41.52 | Přečteno: 1892 | Diskuse
Počet článků 142 Celková karma 24.31 Průměrná čtenost 960

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.