Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Štít

14. 11. 2016 19:00:00
Tři stovky vybraných bojovníků Sparty bránilo soutěsku u Thermopyl proti útokům perské říše v roce 480 př.n.l.. Jen málo historických událostí se zapsalo do paměti lidstva tak výrazně.

Když v boji spartský válečník přišel o přilbu, krunýř nebo jakoukoliv jinou zbraň, ztráta mu byla prominuta bez trestu. S výjimkou štítu. Pokud o něj přišel, Sparťané ho potrestali odebráním všech občanských práv. Důvod byl jednoduchý: přilbu a krunýř použil bojovník pro svou ochranu, meč nebo oštěp pro útok, avšak štít sloužil k bezpečnosti celé linie. Proto jej lze považovat nejen za nezbytnou součást bojové výstroje, ale i za symbol filosofie Sparty. Tato země patřila k těm státům, které vytvářely hodnoty a kultury, jež později svým způsobem převzala západní civilizace.

Sparta bylo hlavní město státu Sparta, nazývaného Lakedaimón. Nacházel se na jihu Peloponéského ostrova ve starověkém Řecku. Samotné město mělo strategicky velmi výhodnou polohu, protože ze tří stran jej chránily hory a kontrolovalo několik důležitých tras. Poměrně velká vzdálenost od moře znemožňovala námořní blokádu. Sparta se považovala za militaristický stát a v historii Řecka, za dobu své existence, stála vždy v jeho popředí. Některé její prvky mohou působit dojmem, že šlo o diktaturu totalitního státu. V některých ohledech možná.

V knize Sparta: heroická historie, profesor historie na univerzitě v Cambridgi, autor knihy Paul Cartledge, uvádí, že právě v této části světa jsou kořeny dnešní západní civilizace. Zde byly položeny základy demokracie, svobody jednotlivce a kulturních hodnot. A nejen to. Sparťané sehráli důležitou roli v obraně Řecka, kterému se podařilo nesklonit hlavu před cizími vlivy. Nebýt řeckých bojovníků, kteří nakonec zvítězili v dlouhých řecko-perských válkách, mohla být dnešní Evropa pod nadvládou potomků tehdejších Peršanů. Naše současné způsoby života mohly být úplně jiné než dnes.

Diův syn Hérákles byl v řecké mytologii obdařen nadlidskou silou, odvahou i důvtipem a byl vzorem pro muže jako hrdina. Králové Sparty věřili, že jsou jeho potomky. Hérákles plnil řadu složitých a náročných úkolů, ke kterým musel být vybaven nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Ve stejném duchu proto Sparta vychovávala své muže. Soudržnost a týmová práce byla v boji nezbytná a proto štít byl tou nejdůležitější zbraní. V bojovém útvaru chránil dalšího muže po levici, šlo ho použít k útoku a v případě potřeby se na něm dal odnést či odtáhnout zraněný spolubojovník.

Na svém brnění Sparťané nešetřili, měli přilby i chrániče obličeje a krku. Další důležitou zbraní byl 2,5 m dlouhý oštěp a krátký meč. Na štítu bylo zobrazeno písmeno lambda (Λ), které znamená Lakónie. Z té doby nám historici zanechali některé vzkazy nebo citace. Například: "Toto je můj štít. Nosím jej před sebou do bitvy, ale není jenom můj. Chrání mého bratra po levici. Chrání mé město. Nikdy nedopustím, aby můj bratr přišel o jeho stín, ani aby moje město přišlo o jeho ochranu. Zemřu se svým štítem před sebou, tváří tvář nepříteli."

Nebo také: "Vrať se. Se štítem nebo na štítě!" Jedna z vět spartských žen, když vyprovázely svého muže do bitvy. Jako v případě Thermopyl jejichž název zní v překladu "Horké brány". Zde se odehrál střet mezi pozemním vojskem Řeků v čele s králem Leónidem a perským vojskem vedeným králem Xerxem I.. Místo ze strategických důvodů vybrali Řekové, protože průsmyk Thermopylské soutěsky byl tak úzký, že jím mohl projet pouze jeden vůz. Snad shodou okolností, snad úmyslně, šlo o místo těsně spojené se životem a smrtí legendárního Hérákla.

Příště: 300 u Thermopyl: Muži, ženy a sex

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 14.11.2016 19:00 | karma článku: 25.56 | přečteno: 1250x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Židé

Ve středověku Židé nebyli v Evropě nikdy v oblibě. Žili si své životy vždy stranou od ostatních národností i náboženství. Byli však užiteční a bohatí. Tvrdě za to zaplatili.

31.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 734 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Poustevník

Při kázání v Clermontu v listopadu 1095 vyzval papež Urban II. přítomné, aby přijali kříž. Měli si vzít dva pruhy látky a překřížit si je na šatech na svých srdcích jako symbol přísahy.

24.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Papež

Po katastrofické porážce od Turků v bitvě u Mantzikertu byzantský císař Alexios I. Komnenos usiloval o obnovení síly své říše. Tento schopný muž k tomu využíval spoustu cest. Jedna z nich byla obrátit se na papeže.

17.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 605 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Křesťanství

Napadení obdivuhodné Byzantské říše Turky lze považovat za jiskru, která zapálila sud střelného prachu křížových výprav.

10.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.98 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemek Čech

O brzo "Vítejte v České logistické republice.."

Když člověk projíždí Českem, začíná mít už teď pocit, že jsme jedním velkým skladem pro střední Evropu.. Betonová monstra vybudované na orné půdě, a nejen už kolem velkých měst, nelze přehlédnout..

16.8.2017 v 18:10 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 112 | Diskuse

Karel Trčálek

Církevní restituce Květné zahrady, další katolická zlodějna

Je to jen čtyřiadvacet a něco hodin, co se zde na blogu psalo o Květné zahradě a žádosti církve o její vrácení. A hle, už jsem o Květné zahradě napsal článek i já. Asi jsem opravdu zloděj, stejný jako katolická církev

16.8.2017 v 17:07 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 486 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 583 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 338 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 16.08 Průměrná čtenost 981

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.