Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Štít

14. 11. 2016 19:00:00
Tři stovky vybraných bojovníků Sparty bránilo soutěsku u Thermopyl proti útokům perské říše v roce 480 př.n.l.. Jen málo historických událostí se zapsalo do paměti lidstva tak výrazně.

Když v boji spartský válečník přišel o přilbu, krunýř nebo jakoukoliv jinou zbraň, ztráta mu byla prominuta bez trestu. S výjimkou štítu. Pokud o něj přišel, Sparťané ho potrestali odebráním všech občanských práv. Důvod byl jednoduchý: přilbu a krunýř použil bojovník pro svou ochranu, meč nebo oštěp pro útok, avšak štít sloužil k bezpečnosti celé linie. Proto jej lze považovat nejen za nezbytnou součást bojové výstroje, ale i za symbol filosofie Sparty. Tato země patřila k těm státům, které vytvářely hodnoty a kultury, jež později svým způsobem převzala západní civilizace.

Sparta bylo hlavní město státu Sparta, nazývaného Lakedaimón. Nacházel se na jihu Peloponéského ostrova ve starověkém Řecku. Samotné město mělo strategicky velmi výhodnou polohu, protože ze tří stran jej chránily hory a kontrolovalo několik důležitých tras. Poměrně velká vzdálenost od moře znemožňovala námořní blokádu. Sparta se považovala za militaristický stát a v historii Řecka, za dobu své existence, stála vždy v jeho popředí. Některé její prvky mohou působit dojmem, že šlo o diktaturu totalitního státu. V některých ohledech možná.

V knize Sparta: heroická historie, profesor historie na univerzitě v Cambridgi, autor knihy Paul Cartledge, uvádí, že právě v této části světa jsou kořeny dnešní západní civilizace. Zde byly položeny základy demokracie, svobody jednotlivce a kulturních hodnot. A nejen to. Sparťané sehráli důležitou roli v obraně Řecka, kterému se podařilo nesklonit hlavu před cizími vlivy. Nebýt řeckých bojovníků, kteří nakonec zvítězili v dlouhých řecko-perských válkách, mohla být dnešní Evropa pod nadvládou potomků tehdejších Peršanů. Naše současné způsoby života mohly být úplně jiné než dnes.

Diův syn Hérákles byl v řecké mytologii obdařen nadlidskou silou, odvahou i důvtipem a byl vzorem pro muže jako hrdina. Králové Sparty věřili, že jsou jeho potomky. Hérákles plnil řadu složitých a náročných úkolů, ke kterým musel být vybaven nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Ve stejném duchu proto Sparta vychovávala své muže. Soudržnost a týmová práce byla v boji nezbytná a proto štít byl tou nejdůležitější zbraní. V bojovém útvaru chránil dalšího muže po levici, šlo ho použít k útoku a v případě potřeby se na něm dal odnést či odtáhnout zraněný spolubojovník.

Na svém brnění Sparťané nešetřili, měli přilby i chrániče obličeje a krku. Další důležitou zbraní byl 2,5 m dlouhý oštěp a krátký meč. Na štítu bylo zobrazeno písmeno lambda (Λ), které znamená Lakónie. Z té doby nám historici zanechali některé vzkazy nebo citace. Například: "Toto je můj štít. Nosím jej před sebou do bitvy, ale není jenom můj. Chrání mého bratra po levici. Chrání mé město. Nikdy nedopustím, aby můj bratr přišel o jeho stín, ani aby moje město přišlo o jeho ochranu. Zemřu se svým štítem před sebou, tváří tvář nepříteli."

Nebo také: "Vrať se. Se štítem nebo na štítě!" Jedna z vět spartských žen, když vyprovázely svého muže do bitvy. Jako v případě Thermopyl jejichž název zní v překladu "Horké brány". Zde se odehrál střet mezi pozemním vojskem Řeků v čele s králem Leónidem a perským vojskem vedeným králem Xerxem I.. Místo ze strategických důvodů vybrali Řekové, protože průsmyk Thermopylské soutěsky byl tak úzký, že jím mohl projet pouze jeden vůz. Snad shodou okolností, snad úmyslně, šlo o místo těsně spojené se životem a smrtí legendárního Hérákla.

Příště: 300 u Thermopyl: Muži, ženy a sex

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 14.11.2016 19:00 | karma článku: 25.15 | přečteno: 1189x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Němci

V urputném boji o město na Volze se neutkaly jen armády, ale také osobnosti. Muži, kteří stáli v čele bojových formací na obou stranách, byli většinou rozhodní, chytří a odvážní.

27.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Místo bitvy

Je považována za největší bitvu všech dob. Zaslouží si i další přívlastky. Třeba nejurputnější, nejzoufalejší, nejtvrdší, nejkrutější, nejzákeřnější... Jasně ukázala, čeho všeho jsme my lidé schopni.

20.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 947 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Před Moskvou

Dva muži kvů-li kterým umíraly milióny lidí na celé planetě. Oba byli úspěšní v řadě bitev, ale své války prohráli. Při ruském tažení se oba dopustili podobných chyb. Jenže Hitler se od Napoleona nepoučil.

13.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1609 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

6.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 2384 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vajdík

Jaký svět po sobě necháme pro příští generace?

Každý člověk má moc. Někdo má moc zahýbat prstem, někdo umí svými myšlenkami inspirovat okolí, někdo má moc ovlivnit své děti, někdo má vojenskou moc a může rozhodovat o životě a smrti milionů lidí. Jak budeme naši moc uplatňovat?

29.3.2017 v 0:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážený pane prezidente!

Urážíte všechny, kteří osobně znali zesnulého arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, svým vysvětlováním Vašeho odmítnutí účasti na jeho pohřbu.

28.3.2017 v 21:59 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 583 | Diskuse

Jana Slaninová

Borec na poště. Vlastně dva borci. Jeden s velkým a druhý s malým

Hromadné podání má různé nevýhodné výhody. Je možnost delší dobu pozorovat děje před i za přepážkou. A díky tomu jsem poznala dva borce. Jednoho s velkým a jednoho s malým.

28.3.2017 v 21:26 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 339 | Diskuse

Tomáš Gayer

Učiníme EU silnější a odolnější....

"Učiníme Evropskou unii silnější a odolnější prostřednictvím ještě větší jednoty ...." Tolik ze setkání papalášů v Římě. Nám starším to nemohlo nepřipomenout časy minulé. A jak by ne, neomarxisté jsou přeci ze stejného hnízda!

28.3.2017 v 20:59 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 355 | Diskuse

Radek Maleč

Má-li být spravedlnost, má-li se společnost zdravě vyvíjet, musí mít muži větší příjem.

Muži jsou robustnější než ženy. Podobně kůň je větší než poník, udělá víc práce, ale víc toho i sežere. Má mít muž větší plat, resp. ze zákona větší životní minimum než žena? A co tržní plat? Co je spravedlivé?

28.3.2017 v 20:28 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 766 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 22.67 Průměrná čtenost 870

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.