Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Muži, ženy a sex

21. 11. 2016 19:00:00
O Spartě a bitvě u Thermopyl koluje spousta legend a mýtů nebo představ, které jsou často mylné nebo zavádějící. Mezi ně patří i vztahy mezi muži a ženami a jejich vzájemné soužití.

Ve starověku neexistoval stát, který by se pokoušel vyzdvihovat ženy do rovnoprávného postavení s muži. Spartské ženy svou výjimečnou pozici dosahovaly svým vlivem a respektem u mužů. Mohly vlastnit soukromé věci a nakládat s majetkem manželů v době jejich válečných výprav. Ve Spartě byly majitelkami více než třetiny pozemků. Dokonce právo se rozvést jim náleželo stejným dílem jako mužům. Gorgóna, manželka krále Leónida, na posměšnou poznámku jedné cizinky, že Sparťanky vládnou mužům, hrdě odpověděla: "Vždyť jenom my rodíme muže!"

Spartské ženy prý překonávaly svou krásou všechny ostatní. Jejich bohyně nebyla Afrodita, bohyně lásky, sexuality a plodnosti. Šlo o Artemis, bohyni lovu a měsíce, která je často zobrazována s lukem. Urážlivá a vyžadující patřičnou úctu, ale zamiloval se do ní každý bůh. Samy za své prvořadé poslání považovaly rození chlapců. Nemyslely si však o sobě, že jsou chovné kobyly, když už, tak ušlechtilé závodní klisny. Vyznačovaly se sportovním elánem a energií, zaměřovaly se na fyzická cvičení. Nosily jen krátké šaty a na slavnostech mohly zpívat a tančit nahé.

U každého manželského svazku se za jeho ideální výsledek považoval mužský potomek. Údajně nelze tvrdit, že ve Spartě docházelo k zabíjení novorozených děvčátek. Přesto se každé dítě při narození zkoumalo. V případě, že bylo shledáno slabé a neduživé, svrhli jej do propasti v pohoří Taygétos nebo svěřili do výchovy otrokům. Hlavním úkolem muže bylo stát se válečníkem a otcem. Manželský život začínal symbolickým únosem, který vyjadřoval mužské násilí a surovost. Nevěra a cizoložství neexistovala z toho důvodu, že spartským manželkám byl sex s jiným mužem povolen.

Třeba manžel, který zjistil, že je neplodný, mohl svoji manželku půjčit druhému muži za účelem zplození potomka. Ženy to vítaly, údajně proto, že mohly řídit více než jednu domácnost. Faktem je, že všechny spartské ženy měly otrokyně, které zastávaly veškeré práce, včetně kojení dětí a jejich muži často cvičili nebo válčili mimo domov. Samo se nabízí, že na péči o sebe a případný nekomplikovaný sex měly zkrátka a jednoduše čas, když se nudily. Přestože se smilstvo netrestalo a za přečin nepovažovalo, manželský svazek se považoval za důležitý kvůli legitimitě dětí.

Spartské dívky se od svých sedmi let účastnily veřejného vzdělávacího programu a nežily v internátech. Na rozdíl od mužů, kteří strávili spoustu času ve válkách a na cvičení. Od dětství téměř neopustili mužské kolektivy. Většina z nich i v dospělosti žila v kasárnách a rodiny navštěvovali jen občas. Homosexualita a vzájemné vztahy s muži byly poměrně běžné. Někteří historici říkají, že šlo dokonce o součást vojenského systému. Řecký filosof Platón tvrdil, že bojovník z boje neuteče, pokud se na něj přitom dívá jeho milenec, který by se za něj styděl.

Skoro jisté je, že existovala ritualizovaná pederastie. Očekávalo se, že po dosažení věku dvanácti let, každý dospívající chlapec přijme za svého milence staršího bojovníka. V jejich vztahu existoval sice sex, ale nebyl hlavním cílem. Například v případě, že chlapec spáchal nějaký přestupek, trest dopadl na hlavu jeho staršího partnera. Jednalo se tedy o systém jakýchsi patronů, kteří dohlíželi na svého svěřence, cvičili je a vychovávali. Takové vztahy vytvářely pouta, která se ukázala jako nesmírně důležitá pro psychiku bojovníků u Thermopyl.

Příště: 300 u Thermopyl: Výcvik

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 21.11.2016 19:00 | karma článku: 25.08 | přečteno: 2473x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Židé

Ve středověku Židé nebyli v Evropě nikdy v oblibě. Žili si své životy vždy stranou od ostatních národností i náboženství. Byli však užiteční a bohatí. Tvrdě za to zaplatili.

31.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 734 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Poustevník

Při kázání v Clermontu v listopadu 1095 vyzval papež Urban II. přítomné, aby přijali kříž. Měli si vzít dva pruhy látky a překřížit si je na šatech na svých srdcích jako symbol přísahy.

24.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Papež

Po katastrofické porážce od Turků v bitvě u Mantzikertu byzantský císař Alexios I. Komnenos usiloval o obnovení síly své říše. Tento schopný muž k tomu využíval spoustu cest. Jedna z nich byla obrátit se na papeže.

17.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 605 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Křesťanství

Napadení obdivuhodné Byzantské říše Turky lze považovat za jiskru, která zapálila sud střelného prachu křížových výprav.

10.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.98 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemek Čech

O brzo "Vítejte v České logistické republice.."

Když člověk projíždí Českem, začíná mít už teď pocit, že jsme jedním velkým skladem pro střední Evropu.. Betonová monstra vybudované na orné půdě, a nejen už kolem velkých měst, nelze přehlédnout..

16.8.2017 v 18:10 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 112 | Diskuse

Karel Trčálek

Církevní restituce Květné zahrady, další katolická zlodějna

Je to jen čtyřiadvacet a něco hodin, co se zde na blogu psalo o Květné zahradě a žádosti církve o její vrácení. A hle, už jsem o Květné zahradě napsal článek i já. Asi jsem opravdu zloděj, stejný jako katolická církev

16.8.2017 v 17:07 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 486 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 583 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 338 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 16.08 Průměrná čtenost 981

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.