Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Muži, ženy a sex

21. 11. 2016 19:00:00
O Spartě a bitvě u Thermopyl koluje spousta legend a mýtů nebo představ, které jsou často mylné nebo zavádějící. Mezi ně patří i vztahy mezi muži a ženami a jejich vzájemné soužití.

Ve starověku neexistoval stát, který by se pokoušel vyzdvihovat ženy do rovnoprávného postavení s muži. Spartské ženy svou výjimečnou pozici dosahovaly svým vlivem a respektem u mužů. Mohly vlastnit soukromé věci a nakládat s majetkem manželů v době jejich válečných výprav. Ve Spartě byly majitelkami více než třetiny pozemků. Dokonce právo se rozvést jim náleželo stejným dílem jako mužům. Gorgóna, manželka krále Leónida, na posměšnou poznámku jedné cizinky, že Sparťanky vládnou mužům, hrdě odpověděla: "Vždyť jenom my rodíme muže!"

Spartské ženy prý překonávaly svou krásou všechny ostatní. Jejich bohyně nebyla Afrodita, bohyně lásky, sexuality a plodnosti. Šlo o Artemis, bohyni lovu a měsíce, která je často zobrazována s lukem. Urážlivá a vyžadující patřičnou úctu, ale zamiloval se do ní každý bůh. Samy za své prvořadé poslání považovaly rození chlapců. Nemyslely si však o sobě, že jsou chovné kobyly, když už, tak ušlechtilé závodní klisny. Vyznačovaly se sportovním elánem a energií, zaměřovaly se na fyzická cvičení. Nosily jen krátké šaty a na slavnostech mohly zpívat a tančit nahé.

U každého manželského svazku se za jeho ideální výsledek považoval mužský potomek. Údajně nelze tvrdit, že ve Spartě docházelo k zabíjení novorozených děvčátek. Přesto se každé dítě při narození zkoumalo. V případě, že bylo shledáno slabé a neduživé, svrhli jej do propasti v pohoří Taygétos nebo svěřili do výchovy otrokům. Hlavním úkolem muže bylo stát se válečníkem a otcem. Manželský život začínal symbolickým únosem, který vyjadřoval mužské násilí a surovost. Nevěra a cizoložství neexistovala z toho důvodu, že spartským manželkám byl sex s jiným mužem povolen.

Třeba manžel, který zjistil, že je neplodný, mohl svoji manželku půjčit druhému muži za účelem zplození potomka. Ženy to vítaly, údajně proto, že mohly řídit více než jednu domácnost. Faktem je, že všechny spartské ženy měly otrokyně, které zastávaly veškeré práce, včetně kojení dětí a jejich muži často cvičili nebo válčili mimo domov. Samo se nabízí, že na péči o sebe a případný nekomplikovaný sex měly zkrátka a jednoduše čas, když se nudily. Přestože se smilstvo netrestalo a za přečin nepovažovalo, manželský svazek se považoval za důležitý kvůli legitimitě dětí.

Spartské dívky se od svých sedmi let účastnily veřejného vzdělávacího programu a nežily v internátech. Na rozdíl od mužů, kteří strávili spoustu času ve válkách a na cvičení. Od dětství téměř neopustili mužské kolektivy. Většina z nich i v dospělosti žila v kasárnách a rodiny navštěvovali jen občas. Homosexualita a vzájemné vztahy s muži byly poměrně běžné. Někteří historici říkají, že šlo dokonce o součást vojenského systému. Řecký filosof Platón tvrdil, že bojovník z boje neuteče, pokud se na něj přitom dívá jeho milenec, který by se za něj styděl.

Skoro jisté je, že existovala ritualizovaná pederastie. Očekávalo se, že po dosažení věku dvanácti let, každý dospívající chlapec přijme za svého milence staršího bojovníka. V jejich vztahu existoval sice sex, ale nebyl hlavním cílem. Například v případě, že chlapec spáchal nějaký přestupek, trest dopadl na hlavu jeho staršího partnera. Jednalo se tedy o systém jakýchsi patronů, kteří dohlíželi na svého svěřence, cvičili je a vychovávali. Takové vztahy vytvářely pouta, která se ukázala jako nesmírně důležitá pro psychiku bojovníků u Thermopyl.

Příště: 300 u Thermopyl: Výcvik

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 21.11.2016 19:00 | karma článku: 24.51 | přečteno: 2411x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Němci

V urputném boji o město na Volze se neutkaly jen armády, ale také osobnosti. Muži, kteří stáli v čele bojových formací na obou stranách, byli většinou rozhodní, chytří a odvážní.

27.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Místo bitvy

Je považována za největší bitvu všech dob. Zaslouží si i další přívlastky. Třeba nejurputnější, nejzoufalejší, nejtvrdší, nejkrutější, nejzákeřnější... Jasně ukázala, čeho všeho jsme my lidé schopni.

20.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 947 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Před Moskvou

Dva muži kvů-li kterým umíraly milióny lidí na celé planetě. Oba byli úspěšní v řadě bitev, ale své války prohráli. Při ruském tažení se oba dopustili podobných chyb. Jenže Hitler se od Napoleona nepoučil.

13.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1609 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

6.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 2384 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vajdík

Jaký svět po sobě necháme pro příští generace?

Každý člověk má moc. Někdo má moc zahýbat prstem, někdo umí svými myšlenkami inspirovat okolí, někdo má moc ovlivnit své děti, někdo má vojenskou moc a může rozhodovat o životě a smrti milionů lidí. Jak budeme naši moc uplatňovat?

29.3.2017 v 0:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážený pane prezidente!

Urážíte všechny, kteří osobně znali zesnulého arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, svým vysvětlováním Vašeho odmítnutí účasti na jeho pohřbu.

28.3.2017 v 21:59 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 583 | Diskuse

Jana Slaninová

Borec na poště. Vlastně dva borci. Jeden s velkým a druhý s malým

Hromadné podání má různé nevýhodné výhody. Je možnost delší dobu pozorovat děje před i za přepážkou. A díky tomu jsem poznala dva borce. Jednoho s velkým a jednoho s malým.

28.3.2017 v 21:26 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 339 | Diskuse

Tomáš Gayer

Učiníme EU silnější a odolnější....

"Učiníme Evropskou unii silnější a odolnější prostřednictvím ještě větší jednoty ...." Tolik ze setkání papalášů v Římě. Nám starším to nemohlo nepřipomenout časy minulé. A jak by ne, neomarxisté jsou přeci ze stejného hnízda!

28.3.2017 v 20:59 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 355 | Diskuse

Radek Maleč

Má-li být spravedlnost, má-li se společnost zdravě vyvíjet, musí mít muži větší příjem.

Muži jsou robustnější než ženy. Podobně kůň je větší než poník, udělá víc práce, ale víc toho i sežere. Má mít muž větší plat, resp. ze zákona větší životní minimum než žena? A co tržní plat? Co je spravedlivé?

28.3.2017 v 20:28 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 766 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 22.67 Průměrná čtenost 870

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.