Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Muži, ženy a sex

21. 11. 2016 19:00:00
O Spartě a bitvě u Thermopyl koluje spousta legend a mýtů nebo představ, které jsou často mylné nebo zavádějící. Mezi ně patří i vztahy mezi muži a ženami a jejich vzájemné soužití.

Ve starověku neexistoval stát, který by se pokoušel vyzdvihovat ženy do rovnoprávného postavení s muži. Spartské ženy svou výjimečnou pozici dosahovaly svým vlivem a respektem u mužů. Mohly vlastnit soukromé věci a nakládat s majetkem manželů v době jejich válečných výprav. Ve Spartě byly majitelkami více než třetiny pozemků. Dokonce právo se rozvést jim náleželo stejným dílem jako mužům. Gorgóna, manželka krále Leónida, na posměšnou poznámku jedné cizinky, že Sparťanky vládnou mužům, hrdě odpověděla: "Vždyť jenom my rodíme muže!"

Spartské ženy prý překonávaly svou krásou všechny ostatní. Jejich bohyně nebyla Afrodita, bohyně lásky, sexuality a plodnosti. Šlo o Artemis, bohyni lovu a měsíce, která je často zobrazována s lukem. Urážlivá a vyžadující patřičnou úctu, ale zamiloval se do ní každý bůh. Samy za své prvořadé poslání považovaly rození chlapců. Nemyslely si však o sobě, že jsou chovné kobyly, když už, tak ušlechtilé závodní klisny. Vyznačovaly se sportovním elánem a energií, zaměřovaly se na fyzická cvičení. Nosily jen krátké šaty a na slavnostech mohly zpívat a tančit nahé.

U každého manželského svazku se za jeho ideální výsledek považoval mužský potomek. Údajně nelze tvrdit, že ve Spartě docházelo k zabíjení novorozených děvčátek. Přesto se každé dítě při narození zkoumalo. V případě, že bylo shledáno slabé a neduživé, svrhli jej do propasti v pohoří Taygétos nebo svěřili do výchovy otrokům. Hlavním úkolem muže bylo stát se válečníkem a otcem. Manželský život začínal symbolickým únosem, který vyjadřoval mužské násilí a surovost. Nevěra a cizoložství neexistovala z toho důvodu, že spartským manželkám byl sex s jiným mužem povolen.

Třeba manžel, který zjistil, že je neplodný, mohl svoji manželku půjčit druhému muži za účelem zplození potomka. Ženy to vítaly, údajně proto, že mohly řídit více než jednu domácnost. Faktem je, že všechny spartské ženy měly otrokyně, které zastávaly veškeré práce, včetně kojení dětí a jejich muži často cvičili nebo válčili mimo domov. Samo se nabízí, že na péči o sebe a případný nekomplikovaný sex měly zkrátka a jednoduše čas, když se nudily. Přestože se smilstvo netrestalo a za přečin nepovažovalo, manželský svazek se považoval za důležitý kvůli legitimitě dětí.

Spartské dívky se od svých sedmi let účastnily veřejného vzdělávacího programu a nežily v internátech. Na rozdíl od mužů, kteří strávili spoustu času ve válkách a na cvičení. Od dětství téměř neopustili mužské kolektivy. Většina z nich i v dospělosti žila v kasárnách a rodiny navštěvovali jen občas. Homosexualita a vzájemné vztahy s muži byly poměrně běžné. Někteří historici říkají, že šlo dokonce o součást vojenského systému. Řecký filosof Platón tvrdil, že bojovník z boje neuteče, pokud se na něj přitom dívá jeho milenec, který by se za něj styděl.

Skoro jisté je, že existovala ritualizovaná pederastie. Očekávalo se, že po dosažení věku dvanácti let, každý dospívající chlapec přijme za svého milence staršího bojovníka. V jejich vztahu existoval sice sex, ale nebyl hlavním cílem. Například v případě, že chlapec spáchal nějaký přestupek, trest dopadl na hlavu jeho staršího partnera. Jednalo se tedy o systém jakýchsi patronů, kteří dohlíželi na svého svěřence, cvičili je a vychovávali. Takové vztahy vytvářely pouta, která se ukázala jako nesmírně důležitá pro psychiku bojovníků u Thermopyl.

Příště: 300 u Thermopyl: Výcvik

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 21.11.2016 19:00 | karma článku: 24.66 | přečteno: 2438x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.

22.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 962 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.

15.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.

8.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.

1.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Polák

Cíl muslimských teroristů? Naše děti!

Vezmu to jen velmi zkrátka, protože nemá smysl psát sáhodlouze k něčemu, k čemu se vyjádří snad každý a řečeno tak bude asi úplně vše. Mám jen pár poznámek:

23.5.2017 v 9:40 | Karma článku: 27.48 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Řeháček

Žalozpěv za Evropu

"Cosi je shnilého ve státě dánském", napsal kdysi William Shakespeare, narozený nějakých 120 mil jižně od Manchesteru. A dnes bych mohl dodat, že pokud na koncertě zcela zbytečně umírají lidé, je cosi shnilého ve státě evropském.

23.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 587 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, ale o něčem trochu jiném.

23.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Hospoda bez kouře

Za pár dní bude zakázáno kouření ve všech hospodách. Dokáže si někdo představit co nastane? Ano, dokáže. Pohled a zkušenosti hospodského, který vesnickou nekuřáckou hospodu již důkladně otestoval.

23.5.2017 v 8:43 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 642 | Diskuse

Růžena Kupková

Neúspěšní lovci. Litovat je nebo ne?

Občas se jim přitíží. Zřejmě je ta jejich bolest zase horší a to nutkání vyrazit na lov začne být nutkavější a přestávají jí odolávat. Vždyť oběť si najdou. Myslí si. Že to jenom jejich zdání, si ani nepřipustí.

23.5.2017 v 7:11 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 923

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.