Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Výcvik

28. 11. 2016 19:00:00
Výcvik spartských mužů se dá v některých ohledech přirovnat k tréninku současných speciálních jednotek. Ale jen v některých, ve skutečnosti byl daleko drsnější a trval delší dobu.

U spartského muže se předpokládalo, že vojenská služba mu bude trvat celý jeho aktivní život. Ne jenom rok, dva nebo třicet. V rudých pláštích bojovali statní dvacetiletí mladíci vedle zkušených padesátníků, ke kterým se řadil u Thermopyl i král Léonidás. Oštěpem i mečem se oháněl stejně zdatně, jako jeho o mnoho let mladší muži. Celoživotní úspěch stojí vždy na celoživotní dřině, nejinak tomu bylo v případě válečníků Sparty. Malí chlapci zůstávali ve svých rodinách do věku sedmi let, poté započala jejich společná vojenská výchova agoge.

Jak zaznamenal řecký spisovatel a historik Plútarchos: "Výchova se vztahovala na muže až do dospělého věku. Nikomu nebylo dovoleno žít, jak by sám chtěl, nýbrž měli právě tak jako ve vojenském táboře i způsob života vymezený k službě obci, i zaměstnání stanovené obecnými potřebami, poněvadž se domnívali, že nepatří sami sobě, nýbrž vlasti...". Mladí Sparťané se učili za dohledu starších válečným disciplínám, kázni, vytrvalosti, odolnosti a odhodlanosti. Smysl jejich výcviku nebyl zaměřen jen na jeho fyzickou stránku, významnou roli hrála psychologie.

Bití bylo ve Spartě obřad, který patřil k tréninku mladíků. Nesloužilo jako trest za krádež potravy, ale za to, že se při ní dali chytit. Odcizení jídla museli hoši výtečně zvládat, šlo o běžnou součást výcviku. Chlapec, který byl dopaden se musel chytit za vodorovnou tyč připevněnou ke dvěma stromům a poté byl mrskán březovými větvemi, tlustými jako mužský palec. U jeho ramenou stávala Artemidina kněžka a držela starou dřevěnou sošku, která musela být skrápěna hochovou krví. Bolest šlo kdykoliv ukončit, stačilo, kdyby se chlapec pustil. Někteří klesli, až byli umláceni k smrti.

Podobné tresty následovaly při jiných porušení pravidel. V některých případech byl potrestán patron mladšího chlapce. Ve vojenském systému vždy jeden starší dohlížel a cvičil mladšího, mezi nimi často existoval homosexuální vztah. Jedna metoda výcviku se v překladu jmenuje něco jako jebání stromu. Instruktor zavedl cvičence na vyvýšené místo, na kterém stál statný dub. Potom jim poručil vyvrátit v bojové formaci strom svými štíty, stejně jako kdyby v bitvě zaútočili na nepřítele. Chlapci se postavili do zástupu po osmi, každý svým štítem tlačil do zad hocha před sebou, jen ten první do stromu. A pak všichni napínali síly.

Když první nemohl, vystřídal ho další a tak to šlo dokola, dokud nebyl strom vyvrácen. To mohlo trvat i několik dní téměř bez spánku. Při neustálém bušení štíty o strom a záda zkrvavených, zvracejících, omdlévajících, často pokálených a pomočených chlapců, na které řval nepřetržitě instruktor. Smyslem této metody byla příprava na tvrdý boj v sevřené, obdélníkové formaci pěchoty, zvané falanga. V ní každý muž se svým štítem tlačil a bušil do nepřítele stejným způsobem, jako při jebání stromu. Tento překlad původního řeckého slova nevyjadřuje penetraci, ale drcení.

V čelním střetu byla falanga chráněná štíty a dlouhými kopí a ve své době nepřekonatelná. Muži v ní byli také cvičeni, aby se vyjadřovali stručně a výstižně, proto se takovému projevu dodnes říká lakonická mluva. Mladíkům se dovolovalo, aby po dosažení dvaceti let věku uzavírali manželství. Jejich výcvik končil ve třiceti letech, museli však být kdykoliv připraveni na to, že budou povoláni. I pak se často účastnili i několikadenních cvičení. Vojenské povinnosti jim skončili až v šedesáti letech. Tento neuvěřitelný celoživotní a stresující dril dokázali spartští muži beze zbytku zúročit v bitvě u Thermopyl.

Příště: 300 u Thermopyl: Psychologie

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 28.11.2016 19:00 | karma článku: 21.63 | přečteno: 1103x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.

22.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 962 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.

15.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.

8.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.

1.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Polák

Cíl muslimských teroristů? Naše děti!

Vezmu to jen velmi zkrátka, protože nemá smysl psát sáhodlouze k něčemu, k čemu se vyjádří snad každý a řečeno tak bude asi úplně vše. Mám jen pár poznámek:

23.5.2017 v 9:40 | Karma článku: 27.69 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Řeháček

Žalozpěv za Evropu

"Cosi je shnilého ve státě dánském", napsal kdysi William Shakespeare, narozený nějakých 120 mil jižně od Manchesteru. A dnes bych mohl dodat, že pokud na koncertě zcela zbytečně umírají lidé, je cosi shnilého ve státě evropském.

23.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, ale o něčem trochu jiném.

23.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Hospoda bez kouře

Za pár dní bude zakázáno kouření ve všech hospodách. Dokáže si někdo představit co nastane? Ano, dokáže. Pohled a zkušenosti hospodského, který vesnickou nekuřáckou hospodu již důkladně otestoval.

23.5.2017 v 8:43 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 642 | Diskuse

Růžena Kupková

Neúspěšní lovci. Litovat je nebo ne?

Občas se jim přitíží. Zřejmě je ta jejich bolest zase horší a to nutkání vyrazit na lov začne být nutkavější a přestávají jí odolávat. Vždyť oběť si najdou. Myslí si. Že to jenom jejich zdání, si ani nepřipustí.

23.5.2017 v 7:11 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 923

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.