Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Psychologie

5. 12. 2016 19:00:00
Pro správného válečníka není důležitý počet nepřátel, ale odhodlání a vůle zvítězit a k tomu potřebuje minimalizovat svůj strach. Věděli to už spartští bojovníci ve starověkém Řecku.

Jednou chtěli Egypťané vědět, proč Sparťané nosí dlouhé vlasy. Jeden z nich odpověděl: "Protože žádná jiná ozdoba nečiní hezkého muže půvabnějším a ošklivého hroznějším. A nic to nestojí." Když přijeli perští vyjednavači těsně před zahájením bitvy u Thermopyl do sparťanského ležení, naskytl se jim podivný obrázek. Všichni muži seděli na zemi a za hlasitého smíchu si pomalu rozčesávali vlasy. Peršany vyvedl z míry jejich klid, všechno vypadalo jako příprava na nějakou zábavnou slavnost. V tomto pradávném rituálu šlo o něco jiného než o parádu. Totiž uklidnit strachem chvějící se tělo a potlačit stres před bitvou.

Psychologickou přípravu považovali Sparťané za důležitou. V porovnání s ostatními Řeky jich nebylo mnoho a dobře věděli, že bitvy nevyhrává jen početní převaha. Každá agoge, t.j. vojenský výcvik, který zahajovali spartští hoši v sedmi letech, obsahovala spoustu prvků, které zvyšovaly efektivitu přípravy. Ostatně každý vojenský nebo policejní trénink podobné má. Jsou důležitější než vypracované tělo a sebelepší zbraň. Někdy maličký útlý David porazí obrovského svalnatého Goliáše proto, že dokáže přijímat bez zaváhání bolest a rány. Zatímco Goliáš se po prvním úderu Davida složí a už nevstane.

Sparťané se například věnovali cvičení tváře, protože oblasti kolem čelistí, šíje a očních důlků považovali za místa hromadění strachu. Cvičitel seděl naproti cvičenci a hodiny a hodiny ho jemně pošlehával olivovou snítkou po tváři, dokud se cvičenec nedokázal uvolnit tak, že na šlehy nereagoval. Tento trénink byl součástí jejich phobologie, t.j. vědy o strachu. Ta učila, že bázeň se rodí v těle a jakmile mu tělo podlehne, vyústí v hrůzu, která donutí člověka utéci z boje. Sparťané věřili, že bozi ve své moudrosti učinili nejbystřejším obranným reflexem smrtelníka ten, který chrání jeho zrak.

Důležitý byl rovněž zpěv, který také potlačuje strach. Umění zpěvu se ve Spartě oceňovalo hned po vojenských dovednostech. I dnes platí, že silný hlas v hrdle posílí srdce a plíce a vyvolá lepší náladu, a to i tehdy, když zpěv nemůže nikdo jiný poslouchat. Proto také Lakedaimonští zpívali, když táhli do bitvy. Měli dobrou průpravu v tom, aby pořádně otevírali ústa, vdechovali a vydechovali vzduch, aby pořádně zaměstnávali plíce a přiměli tak místa hromadění strachu uvolnit. Existovaly i další metody, které přetrvávají do dnešních dnů, aniž bychom si to uvědomovali.

Na otázku co vítězí v bitvě a co poráží nepřítele, pravděpodobně většinu z nás okamžitě napadne zbraně a válečné umění. Sparťané věděli, že je to ještě něco. Phobos, tedy strach. Strach může u nepřítele vyvolat třeba zamračený pohled bojovníka. Čím drsnější pohled, tím krutější příprava. I proto bylo bití považováno za nesmírně důležitou součást výcviku. Nešlo o žádné barbarské nebo sadistické chování cvičitelů. Bolest a utrpení neměly za cíl zlomit vůli nebo pokořit člověka. Z hlediska dnešních měřítek se nám takové cvičení zdá podivné, nelidské a nesmyslné. V podmínkách starověku šlo o otužení bojovníkova ducha proti bolesti.

Co je nejjednodušším a odvěkým receptem proti strachu? Přece smích. Když nás dnes popadne strach nebo deprese, můžeme si pustit v televizi komedii a máme hned dobrou náladu. Sparťané televizi neměli, ale byli obdařeni darem. Humor jim nechyběl v žádné situaci. Ve vojenských leženích, kasárnách, domovech, na lovu, při výcviku a dokonce v boji se neustále rozléhal smích. Vyprávěly se vtipy, veselé historky, prováděly žerty a přitom se často pilo dobré víno. Král Leónidás se prý řehtal na celé kolo každému vtipu a někdy se smíchy válel i na zádech. Dokonce až do své poslední chvíle u Thermopyl.

Příště: 300 u Thermopyl: Armády

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Autor: Jan Šik | pondělí 5.12.2016 19:00 | karma článku: 21.66 | přečteno: 1214x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Němci

V urputném boji o město na Volze se neutkaly jen armády, ale také osobnosti. Muži, kteří stáli v čele bojových formací na obou stranách, byli většinou rozhodní, chytří a odvážní.

27.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Místo bitvy

Je považována za největší bitvu všech dob. Zaslouží si i další přívlastky. Třeba nejurputnější, nejzoufalejší, nejtvrdší, nejkrutější, nejzákeřnější... Jasně ukázala, čeho všeho jsme my lidé schopni.

20.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 947 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Před Moskvou

Dva muži kvů-li kterým umíraly milióny lidí na celé planetě. Oba byli úspěšní v řadě bitev, ale své války prohráli. Při ruském tažení se oba dopustili podobných chyb. Jenže Hitler se od Napoleona nepoučil.

13.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1609 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

6.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 2384 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vajdík

Jaký svět po sobě necháme pro příští generace?

Každý člověk má moc. Někdo má moc zahýbat prstem, někdo umí svými myšlenkami inspirovat okolí, někdo má moc ovlivnit své děti, někdo má vojenskou moc a může rozhodovat o životě a smrti milionů lidí. Jak budeme naši moc uplatňovat?

29.3.2017 v 0:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážený pane prezidente!

Urážíte všechny, kteří osobně znali zesnulého arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, svým vysvětlováním Vašeho odmítnutí účasti na jeho pohřbu.

28.3.2017 v 21:59 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 583 | Diskuse

Jana Slaninová

Borec na poště. Vlastně dva borci. Jeden s velkým a druhý s malým

Hromadné podání má různé nevýhodné výhody. Je možnost delší dobu pozorovat děje před i za přepážkou. A díky tomu jsem poznala dva borce. Jednoho s velkým a jednoho s malým.

28.3.2017 v 21:26 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 339 | Diskuse

Tomáš Gayer

Učiníme EU silnější a odolnější....

"Učiníme Evropskou unii silnější a odolnější prostřednictvím ještě větší jednoty ...." Tolik ze setkání papalášů v Římě. Nám starším to nemohlo nepřipomenout časy minulé. A jak by ne, neomarxisté jsou přeci ze stejného hnízda!

28.3.2017 v 20:59 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 355 | Diskuse

Radek Maleč

Má-li být spravedlnost, má-li se společnost zdravě vyvíjet, musí mít muži větší příjem.

Muži jsou robustnější než ženy. Podobně kůň je větší než poník, udělá víc práce, ale víc toho i sežere. Má mít muž větší plat, resp. ze zákona větší životní minimum než žena? A co tržní plat? Co je spravedlivé?

28.3.2017 v 20:28 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 766 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 22.67 Průměrná čtenost 870

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.