Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Bitva

19. 12. 2016 19:00:00
V srpnu 480 př.n.l. se v úzkém horském průsmyku u řeckých Thermopyl střetly dvě armády. Perská dvousettisícová armáda s řeckou sedmitisícovou, v jejímž čele stálo připraveno 300 bojovníků Sparty.

Bitva dvou civilizací. Té řecké, zastoupené třeba Athénami, Spartou, Korintem a perským impériem, pod které spadala území dnešního Turecka, Egypta, Izraele, Íránu, Íráku, Afghánistánu a Severní Indie. Řecko bylo bránou do Evropy a Thermopyly bránou do Athén. Úzký průsmyk mezi horami se jevil jako ideální místo k obraně. Zde se tři sta spartských otců postavilo do čela řecké armády v bronzových krunýřích a helmách, rudých pláštích, s 2,5 m dlouhými oštěpy, dále s krátkými meči zvanými xiphos a s dřevěnými štíty s písmenem lambda podle domovského státu Lakedaimón.

Z důvodu požadavku na rychlé přesuny silná perská armáda disponovala převážně lehkou výstrojí, jejíž hlavní část tvořila zvláštní desetitisícová jednotka Nesmrtelných. V nejužším místě průsmyku zvaném Kolónos nechal postavit Léonidás nízkou zeď. Xerxés čekal pět dní než zaútočil. Jeho poslední požadavek zněl: "Složte zbraně!", na který údajně sám Léonidás odpověděl slavnou větou: "Pojďte si pro ně!". Při prvním zahájení útoku Peršanů spartský král stáhl své bojovníky zpět a do čela ke zdi nechal postavit řeckou armádu, která zachytila první nápor.

Řekové vytvořili falangu, bojovou formaci obdélníkové tvaru. Zadní řady tlačily na přední s napřaženými kopí a podepíraly jim záda štíty. První zástupy Peršanů s oštěpy a splétanými štíty se o těžkou falangu rozbily jako přívalová vlna o skálu. Když Řekům docházely síly, stáhli se za Sparťany, kteří vytvořili novou falangu drtící svými štíty nepřítele. Následně tři sta bojovníků nemilosrdně masakrovalo Peršany z těsné blízkosti svými krátkými meči a u zdi se vršila hromada mrtvých a zraněných.

Těžko si to dokážeme představit. Sparťané klouzali po ležících tělech, kusech rozsekaného masa a kalužích krve. Zabíjeli, padali, vstávali a znova zabíjeli. A také umírali. Xerxés ztratil v průsmyku svoji početní výhodu a jen vztekle sledoval z nejbližšího kopce až neskutečná jatka. Během prvního dne dal popravit několik svých velitelů pro neschopnost. Přes noc zbudovali Řekové další a vyšší zeď z mrtvých těl a druhý den k ní vyslal zuřící perský král Nesmrtelné. Došlo k dalšímu střetu, tentokrát dvou elitních jednotek. Avšak i Nesmrtelní měli jen lehkou výzbroj a s nedokázali s ní prorazit těžkou hradbu Sparťanů.

V jednu chvíli provedl Leónidás fingovaný ústup. Se zbytkem svých mužů pak nečekaně vytvořil novou falangu a opět Peršany mlel v krvavém mlýnku. Nakonec Řeky zradil Efialtés (v novodobé řečtině Noční můra). Muž, který prodal informaci Peršanům o existenci skryté stezky v horách. Ti vpadli bojovníkům bránících průsmyk do zad a všechny, včetně krále Léonidáse, pobili. Ten, před svou smrtí, poslal většinu zbývající řecké armády domů, protože bylo jasné, že již není v jejich silách Horké prameny udržet. Muži ze Sparty zůstali až do úplného konce. Zbývající zemřeli zbraní, kterou nejvíce pohrdali. Postříleli je lukostřelci svými šípy.

Sparťan Dienikes, na obavu jednoho Řeka, že šípů je tolik, že zakryjí oblohu, prohlásil "Alespoň budeme bojovat ve stínu." Třetí den bojů skončil navečer. Perský král poté, co prorazil u Thermopyl, se vydal k Athénám, které již stačili místní obyvatelé opustit. Ještě téhož roku byl Xerxés drtivě poražen ve velké námořní bitvě u ostrova Salamis. Bitva u Thermopyl ukázala, jak důležité jsou vzory pro posílení morálky armády bojující s početně silnějším nepřítelem. To ostatně známe i z moderních válek. Po Spartě nezůstaly žádné velké historické památky, jen odkaz, který přežívá do dnešních dnů.

Starověk dnes těžko chápeme pro jeho až zvířecí brutalitu a je nepochybné, že Sparta měla ve svém politickém a vojenském systému obsaženy totalitní prvky. Jenže šlo o stát, kterému v prostředí, kde byl, nezbylo nic jiného, než žít netradičním způsobem života a bojovat výjimečnými metodami. Příběh tří set spartských bojovníků je příběhem o obětování. Všichni, od prvního okamžiku, kdy byli vybráni, věděli, že jdou na smrt. Zemřít za své rodiny, zemi, víru a ideály svého chápání svobody. Obětovali nesobecky své životy pro jiné bez jediného zaváhání, v tom je jejich čin obdivuhodný.

Řecký básník Simonides napsal padlým bojovníkům epitaf, který byl vytesán do kamene thermopylského památníku: "Jdi poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám." Britský básník John Ruskin prohlásil, že jde o nejvznešenější výrok, jaký kdy člověk vyslovil.

Ztráty v bitvě:

Nelze přesně uvést, liší se odhady starověkých i moderních historiků;

Peršané asi 20 000 mužů;

Řekové asi 4 000 mužů;

Spartských hoplitů 300.

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Kanál YouTube: Dokument Bitva u Thermopyl - 1. část

Kanál YouTube: Dokument Bitva u Thermopyl - 2. část

Autor: Jan Šik | pondělí 19.12.2016 19:00 | karma článku: 20.91 | přečteno: 740x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.

22.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 962 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.

15.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.

8.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.

1.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Polák

Cíl muslimských teroristů? Naše děti!

Vezmu to jen velmi zkrátka, protože nemá smysl psát sáhodlouze k něčemu, k čemu se vyjádří snad každý a řečeno tak bude asi úplně vše. Mám jen pár poznámek:

23.5.2017 v 9:40 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Řeháček

Žalozpěv za Evropu

"Cosi je shnilého ve státě dánském", napsal kdysi William Shakespeare, narozený nějakých 120 mil jižně od Manchesteru. A dnes bych mohl dodat, že pokud na koncertě zcela zbytečně umírají lidé, je cosi shnilého ve státě evropském.

23.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 587 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, ale o něčem trochu jiném.

23.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Hospoda bez kouře

Za pár dní bude zakázáno kouření ve všech hospodách. Dokáže si někdo představit co nastane? Ano, dokáže. Pohled a zkušenosti hospodského, který vesnickou nekuřáckou hospodu již důkladně otestoval.

23.5.2017 v 8:43 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 642 | Diskuse

Růžena Kupková

Neúspěšní lovci. Litovat je nebo ne?

Občas se jim přitíží. Zřejmě je ta jejich bolest zase horší a to nutkání vyrazit na lov začne být nutkavější a přestávají jí odolávat. Vždyť oběť si najdou. Myslí si. Že to jenom jejich zdání, si ani nepřipustí.

23.5.2017 v 7:11 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 923

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.