Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

300 u Thermopyl: Bitva

19. 12. 2016 19:00:00
V srpnu 480 př.n.l. se v úzkém horském průsmyku u řeckých Thermopyl střetly dvě armády. Perská dvousettisícová armáda s řeckou sedmitisícovou, v jejímž čele stálo připraveno 300 bojovníků Sparty.

Bitva dvou civilizací. Té řecké, zastoupené třeba Athénami, Spartou, Korintem a perským impériem, pod které spadala území dnešního Turecka, Egypta, Izraele, Íránu, Íráku, Afghánistánu a Severní Indie. Řecko bylo bránou do Evropy a Thermopyly bránou do Athén. Úzký průsmyk mezi horami se jevil jako ideální místo k obraně. Zde se tři sta spartských otců postavilo do čela řecké armády v bronzových krunýřích a helmách, rudých pláštích, s 2,5 m dlouhými oštěpy, dále s krátkými meči zvanými xiphos a s dřevěnými štíty s písmenem lambda podle domovského státu Lakedaimón.

Z důvodu požadavku na rychlé přesuny silná perská armáda disponovala převážně lehkou výstrojí, jejíž hlavní část tvořila zvláštní desetitisícová jednotka Nesmrtelných. V nejužším místě průsmyku zvaném Kolónos nechal postavit Léonidás nízkou zeď. Xerxés čekal pět dní než zaútočil. Jeho poslední požadavek zněl: "Složte zbraně!", na který údajně sám Léonidás odpověděl slavnou větou: "Pojďte si pro ně!". Při prvním zahájení útoku Peršanů spartský král stáhl své bojovníky zpět a do čela ke zdi nechal postavit řeckou armádu, která zachytila první nápor.

Řekové vytvořili falangu, bojovou formaci obdélníkové tvaru. Zadní řady tlačily na přední s napřaženými kopí a podepíraly jim záda štíty. První zástupy Peršanů s oštěpy a splétanými štíty se o těžkou falangu rozbily jako přívalová vlna o skálu. Když Řekům docházely síly, stáhli se za Sparťany, kteří vytvořili novou falangu drtící svými štíty nepřítele. Následně tři sta bojovníků nemilosrdně masakrovalo Peršany z těsné blízkosti svými krátkými meči a u zdi se vršila hromada mrtvých a zraněných.

Těžko si to dokážeme představit. Sparťané klouzali po ležících tělech, kusech rozsekaného masa a kalužích krve. Zabíjeli, padali, vstávali a znova zabíjeli. A také umírali. Xerxés ztratil v průsmyku svoji početní výhodu a jen vztekle sledoval z nejbližšího kopce až neskutečná jatka. Během prvního dne dal popravit několik svých velitelů pro neschopnost. Přes noc zbudovali Řekové další a vyšší zeď z mrtvých těl a druhý den k ní vyslal zuřící perský král Nesmrtelné. Došlo k dalšímu střetu, tentokrát dvou elitních jednotek. Avšak i Nesmrtelní měli jen lehkou výzbroj a s nedokázali s ní prorazit těžkou hradbu Sparťanů.

V jednu chvíli provedl Leónidás fingovaný ústup. Se zbytkem svých mužů pak nečekaně vytvořil novou falangu a opět Peršany mlel v krvavém mlýnku. Nakonec Řeky zradil Efialtés (v novodobé řečtině Noční můra). Muž, který prodal informaci Peršanům o existenci skryté stezky v horách. Ti vpadli bojovníkům bránících průsmyk do zad a všechny, včetně krále Léonidáse, pobili. Ten, před svou smrtí, poslal většinu zbývající řecké armády domů, protože bylo jasné, že již není v jejich silách Horké prameny udržet. Muži ze Sparty zůstali až do úplného konce. Zbývající zemřeli zbraní, kterou nejvíce pohrdali. Postříleli je lukostřelci svými šípy.

Sparťan Dienikes, na obavu jednoho Řeka, že šípů je tolik, že zakryjí oblohu, prohlásil "Alespoň budeme bojovat ve stínu." Třetí den bojů skončil navečer. Perský král poté, co prorazil u Thermopyl, se vydal k Athénám, které již stačili místní obyvatelé opustit. Ještě téhož roku byl Xerxés drtivě poražen ve velké námořní bitvě u ostrova Salamis. Bitva u Thermopyl ukázala, jak důležité jsou vzory pro posílení morálky armády bojující s početně silnějším nepřítelem. To ostatně známe i z moderních válek. Po Spartě nezůstaly žádné velké historické památky, jen odkaz, který přežívá do dnešních dnů.

Starověk dnes těžko chápeme pro jeho až zvířecí brutalitu a je nepochybné, že Sparta měla ve svém politickém a vojenském systému obsaženy totalitní prvky. Jenže šlo o stát, kterému v prostředí, kde byl, nezbylo nic jiného, než žít netradičním způsobem života a bojovat výjimečnými metodami. Příběh tří set spartských bojovníků je příběhem o obětování. Všichni, od prvního okamžiku, kdy byli vybráni, věděli, že jdou na smrt. Zemřít za své rodiny, zemi, víru a ideály svého chápání svobody. Obětovali nesobecky své životy pro jiné bez jediného zaváhání, v tom je jejich čin obdivuhodný.

Řecký básník Simonides napsal padlým bojovníkům epitaf, který byl vytesán do kamene thermopylského památníku: "Jdi poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám." Britský básník John Ruskin prohlásil, že jde o nejvznešenější výrok, jaký kdy člověk vyslovil.

Ztráty v bitvě:

Nelze přesně uvést, liší se odhady starověkých i moderních historiků;

Peršané asi 20 000 mužů;

Řekové asi 4 000 mužů;

Spartských hoplitů 300.

Zdroje:

Wikipedie, Bitva u Thermopyl, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl

Wikipedie, Sparta, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sparta

Knihy:

Kanál YouTube: Trailer k filmu 300: Bitva u Thermopyl

Kanál YouTube: Dokument Bitva u Thermopyl - 1. část

Kanál YouTube: Dokument Bitva u Thermopyl - 2. část

Autor: Jan Šik | pondělí 19.12.2016 19:00 | karma článku: 20.51 | přečteno: 710x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Němci

V urputném boji o město na Volze se neutkaly jen armády, ale také osobnosti. Muži, kteří stáli v čele bojových formací na obou stranách, byli většinou rozhodní, chytří a odvážní.

27.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Místo bitvy

Je považována za největší bitvu všech dob. Zaslouží si i další přívlastky. Třeba nejurputnější, nejzoufalejší, nejtvrdší, nejkrutější, nejzákeřnější... Jasně ukázala, čeho všeho jsme my lidé schopni.

20.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 947 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Před Moskvou

Dva muži kvů-li kterým umíraly milióny lidí na celé planetě. Oba byli úspěšní v řadě bitev, ale své války prohráli. Při ruském tažení se oba dopustili podobných chyb. Jenže Hitler se od Napoleona nepoučil.

13.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1609 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

6.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 2384 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vajdík

Jaký svět po sobě necháme pro příští generace?

Každý člověk má moc. Někdo má moc zahýbat prstem, někdo umí svými myšlenkami inspirovat okolí, někdo má moc ovlivnit své děti, někdo má vojenskou moc a může rozhodovat o životě a smrti milionů lidí. Jak budeme naši moc uplatňovat?

29.3.2017 v 0:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážený pane prezidente!

Urážíte všechny, kteří osobně znali zesnulého arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, svým vysvětlováním Vašeho odmítnutí účasti na jeho pohřbu.

28.3.2017 v 21:59 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 583 | Diskuse

Jana Slaninová

Borec na poště. Vlastně dva borci. Jeden s velkým a druhý s malým

Hromadné podání má různé nevýhodné výhody. Je možnost delší dobu pozorovat děje před i za přepážkou. A díky tomu jsem poznala dva borce. Jednoho s velkým a jednoho s malým.

28.3.2017 v 21:26 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 339 | Diskuse

Tomáš Gayer

Učiníme EU silnější a odolnější....

"Učiníme Evropskou unii silnější a odolnější prostřednictvím ještě větší jednoty ...." Tolik ze setkání papalášů v Římě. Nám starším to nemohlo nepřipomenout časy minulé. A jak by ne, neomarxisté jsou přeci ze stejného hnízda!

28.3.2017 v 20:59 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 355 | Diskuse

Radek Maleč

Má-li být spravedlnost, má-li se společnost zdravě vyvíjet, musí mít muži větší příjem.

Muži jsou robustnější než ženy. Podobně kůň je větší než poník, udělá víc práce, ale víc toho i sežere. Má mít muž větší plat, resp. ze zákona větší životní minimum než žena? A co tržní plat? Co je spravedlivé?

28.3.2017 v 20:28 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 766 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 22.67 Průměrná čtenost 870

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.