Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické ženy: Krásná Bat-šeba

9. 01. 2017 19:00:00
Jeden ze starozákonních příběhů o izraelském králi Davidovi vypráví o jeho mladé, krásné a půvabné ženě. Tyto vlastnosti však nejsou absolutní zárukou šťastného života.

Která žena by dokázala odolat moci a touze slavného krále? Život krále Izraele Davida byl plný válek a masakrů. Jednou večer, zatímco jeho armáda vítězila v bitvě, se procházel po střeše svého paláce. V tom z výšky spatřil ženu, která se omývala. Mladou, krásnou, půvabnou, zkrátka podle dnešních měřítek dokonalou. Zatoužil po ní. Podařilo se mu zjistit, že jde o manželku jeho vojáka Urijáše. Poslal pro ni a hned, co ji jeho poslové přivedli, s ní spal. Vlastně existuje jeden čistě královský termín, který je přesnější. Zmocnil se jí. Potom ji poslal domů.

Za měsíc krásná Bat-Šeba přišla za Davidem sama. Oznámila mu, že je těhotná. Král se zaradoval, vždyť žena čeká jeho dítě a možná to bude syn. Jenže Bat-Šeba byla vdaná. Králi došlo, že se provinil cizoložstvím a napadla ho lest. Chtěl udělat otce nenarozeného dítěte z jejího manžela. Pozval Urijáše do paláce, uspořádal pro něj hostinu, zahrnul dary a poslal domů. Chudák Urijáš netušil, proč je najednou takový královský zájem o jeho osobu. Místo aby šel domů a ulehl s Bat-Šebou, což je zase čistě manželský termín, zůstal venku pod širým nebem s ostatními služebníky svého krále.

Další den David vojáka znovu pozval k slavnostní tabuli a tentokrát ho opil. Urijáš ani teď nedošel do svého domu a své ženy se vůbec nedotkl. Král zjistil, že nebude tak jednoduché na Urijáše svést otcovství, došla mu trpělivost a dopustil se toho nejhoršího bezpráví. Napsal dopis vrchnímu veliteli své armády Jóabovi a v něm přikázal: "Postavte Urijáše do nejtužšího boje a pak od něho ustupte, ať je zabit a zemře." Králové se musí poslouchat a tak Jóab vše zařídil tak, aby Urijáš v boji našel svou smrt. Jakmile se k Bat-šebě donesla zlá novina, oblékla se do smutku.

Po čase ji král pozval k sobě do paláce, kde se jí narodilo Davidovo dítě. Byl to syn, splnilo se tak všechno, co si král přál. Jenže bezprávím získané štěstí nikdy netrvá dlouho. Za nějaký čas krále přišel navštívit prorok Nátan: "Proč jsi pohrdl božím slovem a dopustil se toho, co je v jeho očích zlé? Syn, který se ti narodil, musí zemřít!" Jak řekl, tak se stalo. Dítě onemocnělo vleklou a neznámou chorobou. Trvalo sedm dní, než zemřelo a David celou dobu klečel u jeho lůžka, modlil se, postil a plakal. Maličký syn zesnul beze jména.

Po jeho smrti se umyl, čistě oblékl a šel najíst. Jeho služebníci se zděsili. Jak může takto jednat? Když dítě umíralo, David nejedl a truchlil. Jakmile odešlo, tak vstal a požádal o chléb. Král služebníkům řekl: "Když dítě ještě žilo, postil jsem se a plakal, neboť jsem si říkal, zda se Bůh slituje a nechá ho naživu. Teď zemřelo. Proč bych se měl postit? Což jej mohu ještě přivést zpět?" Za nějaký čas David Bat-šebu utěšil. A utěšoval ji něžně, celou noc. Oba byli po čase šťastní, stali se manželi a dařilo se jim všechno, na co sáhli. Do roka se oběma narodil krásný a tentokráte již legitimní syn. Jmenoval se Šalomoun.

Trest pro Davida a Bat-šebu musel zákonitě přijít. První syn odnesl jejich špatný čin smrtí. V této události se naplnilo starozákonní oko za oko, zub za zub. Urijáše odstranil David, ale i Bat-šeba na tom nesla svůj díl viny. Králi velmi snadno podlehla a zřejmě ho vyprovokovala svou necudností. Úmyslně se omývala tak, aby na ni bylo vidět ze střechy paláce. Oba si své selhání uvědomili, při prožívání bolesti z umírání nevinného dítěte. Teprve druhý syn vzešel z jejich čistých úmyslů a opravdové lásky. Proto si k nim až poté našlo cestu štěstí.

Zdroje:

Autor: Jan Šik | pondělí 9.1.2017 19:00 | karma článku: 12.18 | přečteno: 472x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Jeruzalém

Nejznámější město světa, které je dodnes příčinou kontroverzních náboženských střetů. Stalo se duchovním, politickým a mocenským cílem křížových výprav.

26.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Středověk

Pokud chceme pochopit kořeny křížových výprav, potřebujeme poznat dobu, v které vyrostly. V Evropě nebyla situace jednoduchá, lze ji považovat za temné období.

19.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Zapsáno

Písemné záznamy z bitvy u Stalingradu nám mohou dát jen částečný obrázek té doby. Přesto stojí za to si je přečíst. Zde je několik výňatků z nich.

12.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Vítězové a poražení

Bitva se chýlila ke konci. Na začátku ledna 1943 byla u Stalingradu německá 6. armáda sevřená silným uzávěrovým kruhem Rudé armády. Wermacht neměl sílu na pokus o únik, přesto se nevzdával lehce.

5.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Nesmíme na veřejnosti kouřit, pít a křičet, ale budeme moci střílet

To je fajn. Vskutku ukázkový příklad, jak udělat z lidí idioty. Restrikce běžných lidských činností, omezování občanských svobod, soukromí a podnikání má vyvážit zákon, který občanům umožňuje v konvenční válce využít své zbraně.

29.6.2017 v 12:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí Kulhánek nad Zemanem? Těžko, Anežko!

M. Zeman měl zatím pro příští volby za vážné soupeře jen Drahoše a Horáčka. Teď se objevil další - bývalý šéf Škodovky Kulhánek. Všichni tři mají za sebou nesporné profesní úspěchy, ale v politice mají zkušenosti Anežky z Hudlic.

29.6.2017 v 12:08 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 115 |

Jaroslav Andrýsek

Brutální reklama – svědectví o naší společnosti

V reklamě na banku kocour sežere kanárka. To se klidně může stát, tak v čem je ta brutalita? A navíc, denně na obrazovce vidíme stovky vražd a násilí. Tak proč to pohoršení nad hladovým kocourem?

29.6.2017 v 9:46 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 801 | Diskuse

Libor Popovský

Rozhodla se Evropa spáchat sebevraždu?

Překlad článku Judith Bergman „Europe: Choosing Suicide?" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou.

29.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Pavel Opl

Utahovali nám opasky, berou nám svobodu a co nám provedou dál ?

Deset milionů obyvatel naší republiky si muselo utahovat opasky, když pár gaunerů vytunelovalo naši zem. Z gaunerů se stali "VIP" a bohatí "mocipáni", kteří ovlivňují dodnes i legislativu. Tu legislativu, která nám bere

28.6.2017 v 23:17 | Karma článku: 41.52 | Přečteno: 1892 | Diskuse
Počet článků 142 Celková karma 24.31 Průměrná čtenost 960

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.