Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické ženy: Krásná Bat-šeba

9. 01. 2017 19:00:00
Jeden ze starozákonních příběhů o izraelském králi Davidovi vypráví o jeho mladé, krásné a půvabné ženě. Tyto vlastnosti však nejsou absolutní zárukou šťastného života.

Která žena by dokázala odolat moci a touze slavného krále? Život krále Izraele Davida byl plný válek a masakrů. Jednou večer, zatímco jeho armáda vítězila v bitvě, se procházel po střeše svého paláce. V tom z výšky spatřil ženu, která se omývala. Mladou, krásnou, půvabnou, zkrátka podle dnešních měřítek dokonalou. Zatoužil po ní. Podařilo se mu zjistit, že jde o manželku jeho vojáka Urijáše. Poslal pro ni a hned, co ji jeho poslové přivedli, s ní spal. Vlastně existuje jeden čistě královský termín, který je přesnější. Zmocnil se jí. Potom ji poslal domů.

Za měsíc krásná Bat-Šeba přišla za Davidem sama. Oznámila mu, že je těhotná. Král se zaradoval, vždyť žena čeká jeho dítě a možná to bude syn. Jenže Bat-Šeba byla vdaná. Králi došlo, že se provinil cizoložstvím a napadla ho lest. Chtěl udělat otce nenarozeného dítěte z jejího manžela. Pozval Urijáše do paláce, uspořádal pro něj hostinu, zahrnul dary a poslal domů. Chudák Urijáš netušil, proč je najednou takový královský zájem o jeho osobu. Místo aby šel domů a ulehl s Bat-Šebou, což je zase čistě manželský termín, zůstal venku pod širým nebem s ostatními služebníky svého krále.

Další den David vojáka znovu pozval k slavnostní tabuli a tentokrát ho opil. Urijáš ani teď nedošel do svého domu a své ženy se vůbec nedotkl. Král zjistil, že nebude tak jednoduché na Urijáše svést otcovství, došla mu trpělivost a dopustil se toho nejhoršího bezpráví. Napsal dopis vrchnímu veliteli své armády Jóabovi a v něm přikázal: "Postavte Urijáše do nejtužšího boje a pak od něho ustupte, ať je zabit a zemře." Králové se musí poslouchat a tak Jóab vše zařídil tak, aby Urijáš v boji našel svou smrt. Jakmile se k Bat-šebě donesla zlá novina, oblékla se do smutku.

Po čase ji král pozval k sobě do paláce, kde se jí narodilo Davidovo dítě. Byl to syn, splnilo se tak všechno, co si král přál. Jenže bezprávím získané štěstí nikdy netrvá dlouho. Za nějaký čas krále přišel navštívit prorok Nátan: "Proč jsi pohrdl božím slovem a dopustil se toho, co je v jeho očích zlé? Syn, který se ti narodil, musí zemřít!" Jak řekl, tak se stalo. Dítě onemocnělo vleklou a neznámou chorobou. Trvalo sedm dní, než zemřelo a David celou dobu klečel u jeho lůžka, modlil se, postil a plakal. Maličký syn zesnul beze jména.

Po jeho smrti se umyl, čistě oblékl a šel najíst. Jeho služebníci se zděsili. Jak může takto jednat? Když dítě umíralo, David nejedl a truchlil. Jakmile odešlo, tak vstal a požádal o chléb. Král služebníkům řekl: "Když dítě ještě žilo, postil jsem se a plakal, neboť jsem si říkal, zda se Bůh slituje a nechá ho naživu. Teď zemřelo. Proč bych se měl postit? Což jej mohu ještě přivést zpět?" Za nějaký čas David Bat-šebu utěšil. A utěšoval ji něžně, celou noc. Oba byli po čase šťastní, stali se manželi a dařilo se jim všechno, na co sáhli. Do roka se oběma narodil krásný a tentokráte již legitimní syn. Jmenoval se Šalomoun.

Trest pro Davida a Bat-šebu musel zákonitě přijít. První syn odnesl jejich špatný čin smrtí. V této události se naplnilo starozákonní oko za oko, zub za zub. Urijáše odstranil David, ale i Bat-šeba na tom nesla svůj díl viny. Králi velmi snadno podlehla a zřejmě ho vyprovokovala svou necudností. Úmyslně se omývala tak, aby na ni bylo vidět ze střechy paláce. Oba si své selhání uvědomili, při prožívání bolesti z umírání nevinného dítěte. Teprve druhý syn vzešel z jejich čistých úmyslů a opravdové lásky. Proto si k nim až poté našlo cestu štěstí.

Zdroje:

Autor: Jan Šik | pondělí 9.1.2017 19:00 | karma článku: 13.14 | přečteno: 485x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Židé

Ve středověku Židé nebyli v Evropě nikdy v oblibě. Žili si své životy vždy stranou od ostatních národností i náboženství. Byli však užiteční a bohatí. Tvrdě za to zaplatili.

31.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 734 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Poustevník

Při kázání v Clermontu v listopadu 1095 vyzval papež Urban II. přítomné, aby přijali kříž. Měli si vzít dva pruhy látky a překřížit si je na šatech na svých srdcích jako symbol přísahy.

24.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Papež

Po katastrofické porážce od Turků v bitvě u Mantzikertu byzantský císař Alexios I. Komnenos usiloval o obnovení síly své říše. Tento schopný muž k tomu využíval spoustu cest. Jedna z nich byla obrátit se na papeže.

17.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 605 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Křesťanství

Napadení obdivuhodné Byzantské říše Turky lze považovat za jiskru, která zapálila sud střelného prachu křížových výprav.

10.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.98 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemek Čech

O brzo "Vítejte v České logistické republice.."

Když člověk projíždí Českem, začíná mít už teď pocit, že jsme jedním velkým skladem pro střední Evropu.. Betonová monstra vybudované na orné půdě, a nejen už kolem velkých měst, nelze přehlédnout..

16.8.2017 v 18:10 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 112 | Diskuse

Karel Trčálek

Církevní restituce Květné zahrady, další katolická zlodějna

Je to jen čtyřiadvacet a něco hodin, co se zde na blogu psalo o Květné zahradě a žádosti církve o její vrácení. A hle, už jsem o Květné zahradě napsal článek i já. Asi jsem opravdu zloděj, stejný jako katolická církev

16.8.2017 v 17:07 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 486 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 583 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 338 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 16.08 Průměrná čtenost 981

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.