Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické ženy: Krásná Bat-šeba

9. 01. 2017 19:00:00
Jeden ze starozákonních příběhů o izraelském králi Davidovi vypráví o jeho mladé, krásné a půvabné ženě. Tyto vlastnosti však nejsou absolutní zárukou šťastného života.

Která žena by dokázala odolat moci a touze slavného krále? Život krále Izraele Davida byl plný válek a masakrů. Jednou večer, zatímco jeho armáda vítězila v bitvě, se procházel po střeše svého paláce. V tom z výšky spatřil ženu, která se omývala. Mladou, krásnou, půvabnou, zkrátka podle dnešních měřítek dokonalou. Zatoužil po ní. Podařilo se mu zjistit, že jde o manželku jeho vojáka Urijáše. Poslal pro ni a hned, co ji jeho poslové přivedli, s ní spal. Vlastně existuje jeden čistě královský termín, který je přesnější. Zmocnil se jí. Potom ji poslal domů.

Za měsíc krásná Bat-Šeba přišla za Davidem sama. Oznámila mu, že je těhotná. Král se zaradoval, vždyť žena čeká jeho dítě a možná to bude syn. Jenže Bat-Šeba byla vdaná. Králi došlo, že se provinil cizoložstvím a napadla ho lest. Chtěl udělat otce nenarozeného dítěte z jejího manžela. Pozval Urijáše do paláce, uspořádal pro něj hostinu, zahrnul dary a poslal domů. Chudák Urijáš netušil, proč je najednou takový královský zájem o jeho osobu. Místo aby šel domů a ulehl s Bat-Šebou, což je zase čistě manželský termín, zůstal venku pod širým nebem s ostatními služebníky svého krále.

Další den David vojáka znovu pozval k slavnostní tabuli a tentokrát ho opil. Urijáš ani teď nedošel do svého domu a své ženy se vůbec nedotkl. Král zjistil, že nebude tak jednoduché na Urijáše svést otcovství, došla mu trpělivost a dopustil se toho nejhoršího bezpráví. Napsal dopis vrchnímu veliteli své armády Jóabovi a v něm přikázal: "Postavte Urijáše do nejtužšího boje a pak od něho ustupte, ať je zabit a zemře." Králové se musí poslouchat a tak Jóab vše zařídil tak, aby Urijáš v boji našel svou smrt. Jakmile se k Bat-šebě donesla zlá novina, oblékla se do smutku.

Po čase ji král pozval k sobě do paláce, kde se jí narodilo Davidovo dítě. Byl to syn, splnilo se tak všechno, co si král přál. Jenže bezprávím získané štěstí nikdy netrvá dlouho. Za nějaký čas krále přišel navštívit prorok Nátan: "Proč jsi pohrdl božím slovem a dopustil se toho, co je v jeho očích zlé? Syn, který se ti narodil, musí zemřít!" Jak řekl, tak se stalo. Dítě onemocnělo vleklou a neznámou chorobou. Trvalo sedm dní, než zemřelo a David celou dobu klečel u jeho lůžka, modlil se, postil a plakal. Maličký syn zesnul beze jména.

Po jeho smrti se umyl, čistě oblékl a šel najíst. Jeho služebníci se zděsili. Jak může takto jednat? Když dítě umíralo, David nejedl a truchlil. Jakmile odešlo, tak vstal a požádal o chléb. Král služebníkům řekl: "Když dítě ještě žilo, postil jsem se a plakal, neboť jsem si říkal, zda se Bůh slituje a nechá ho naživu. Teď zemřelo. Proč bych se měl postit? Což jej mohu ještě přivést zpět?" Za nějaký čas David Bat-šebu utěšil. A utěšoval ji něžně, celou noc. Oba byli po čase šťastní, stali se manželi a dařilo se jim všechno, na co sáhli. Do roka se oběma narodil krásný a tentokráte již legitimní syn. Jmenoval se Šalomoun.

Trest pro Davida a Bat-šebu musel zákonitě přijít. První syn odnesl jejich špatný čin smrtí. V této události se naplnilo starozákonní oko za oko, zub za zub. Urijáše odstranil David, ale i Bat-šeba na tom nesla svůj díl viny. Králi velmi snadno podlehla a zřejmě ho vyprovokovala svou necudností. Úmyslně se omývala tak, aby na ni bylo vidět ze střechy paláce. Oba si své selhání uvědomili, při prožívání bolesti z umírání nevinného dítěte. Teprve druhý syn vzešel z jejich čistých úmyslů a opravdové lásky. Proto si k nim až poté našlo cestu štěstí.

Zdroje:

Autor: Jan Šik | pondělí 9.1.2017 19:00 | karma článku: 12.18 | přečteno: 435x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Němci

V urputném boji o město na Volze se neutkaly jen armády, ale také osobnosti. Muži, kteří stáli v čele bojových formací na obou stranách, byli většinou rozhodní, chytří a odvážní.

27.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Místo bitvy

Je považována za největší bitvu všech dob. Zaslouží si i další přívlastky. Třeba nejurputnější, nejzoufalejší, nejtvrdší, nejkrutější, nejzákeřnější... Jasně ukázala, čeho všeho jsme my lidé schopni.

20.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 947 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Před Moskvou

Dva muži kvů-li kterým umíraly milióny lidí na celé planetě. Oba byli úspěšní v řadě bitev, ale své války prohráli. Při ruském tažení se oba dopustili podobných chyb. Jenže Hitler se od Napoleona nepoučil.

13.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1609 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

6.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 2384 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vajdík

Jaký svět po sobě necháme pro příští generace?

Každý člověk má moc. Někdo má moc zahýbat prstem, někdo umí svými myšlenkami inspirovat okolí, někdo má moc ovlivnit své děti, někdo má vojenskou moc a může rozhodovat o životě a smrti milionů lidí. Jak budeme naši moc uplatňovat?

29.3.2017 v 0:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážený pane prezidente!

Urážíte všechny, kteří osobně znali zesnulého arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, svým vysvětlováním Vašeho odmítnutí účasti na jeho pohřbu.

28.3.2017 v 21:59 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 580 | Diskuse

Jana Slaninová

Borec na poště. Vlastně dva borci. Jeden s velkým a druhý s malým

Hromadné podání má různé nevýhodné výhody. Je možnost delší dobu pozorovat děje před i za přepážkou. A díky tomu jsem poznala dva borce. Jednoho s velkým a jednoho s malým.

28.3.2017 v 21:26 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 339 | Diskuse

Tomáš Gayer

Učiníme EU silnější a odolnější....

"Učiníme Evropskou unii silnější a odolnější prostřednictvím ještě větší jednoty ...." Tolik ze setkání papalášů v Římě. Nám starším to nemohlo nepřipomenout časy minulé. A jak by ne, neomarxisté jsou přeci ze stejného hnízda!

28.3.2017 v 20:59 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 353 | Diskuse

Radek Maleč

Má-li být spravedlnost, má-li se společnost zdravě vyvíjet, musí mít muži větší příjem.

Muži jsou robustnější než ženy. Podobně kůň je větší než poník, udělá víc práce, ale víc toho i sežere. Má mít muž větší plat, resp. ze zákona větší životní minimum než žena? A co tržní plat? Co je spravedlivé?

28.3.2017 v 20:28 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 764 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 22.67 Průměrná čtenost 870

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.