Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické ženy: Zrádná Delíla

16. 01. 2017 19:00:00
Silák Samson ze Starého zákona musel být krásný muž. Jenže být hezkým chlapem samo o sobě nestačí k úspěchu u žen. Jedna z nich ho dokonce přivedla do neštěstí.

Pelištejci, česky také Filištíni, byli národem, jemuž se podle Bible podařilo vládnout nějaký čas Izraeli. Patřili k jeho úhlavním nepřátelům, dokud je neporazil král David. Samson byl Nazírem, t.j. Božským zasvěcencem. Nazírové složili slib, že se zdrží vína i vinných hroznů, museli se vyvarovat dotyku se zemřelým a nemohli si stříhat vlasy. Samson svůj slib porušoval. Navíc se ještě jako mladý oženil s Pelištejkou. Svatba s cizinkou vyvolala velké pobouření. Slavila se sedm dní a sedm nocí. Podle orientálního zvyku nabídl Samson svým spolustolovníkům hádanku.

Filištíni nemohli nalézt řešení. Donutili proto novomanželku, aby rozluštění hádanky vyzvěděla. Žena použila veškerý svůj šarm a dokázala to. Samson ale poznal zradu, a protože to byl neobyčejně zuřivý muž se sílou lva, zabil v rozčilení třicet mužů a utekl pryč. Za čas se vrátil, jenže mezitím tchán dal jeho manželku někomu jinému. Samson se znova rozhněval a pochytal tři sta lišek. Potom otočil vždy dva liščí ocasy k sobě a mezi ně přivázal pochodeň. Všechny zapálil a lišky vypustil do obilných polí Pelištejců. Ti nejprve v odvetě upálili nevěstu i s jejím otcem.

Za chvíli se vrhli i na Samsona, ale ten měl nadlidskou sílu, popadl čerstvou oslí čelist a pouze s ní pobil tisíc mužů. Pak se odebral do pelištejského města Gáza, kde se zamiloval do prostitutky jménem Delíla. Místní knížata jí nabídla velkou sumu peněz výměnou za tajemství, odkud pochází Samsonova síla. Prostitutka vyzvídala vždy v noci na jejich loži, jenže Samson měl sice velké svaly, ale hloupý nebyl. Odpovídal jí nejprve vyhýbavě a nakonec lhal. Delíla ho po třech neúspěšných pokusech začala nenávidět, protože cítila, že jí slíbená odměna uniká.

Nakonec použila typicky ženský nátlak na mužův milenecký cit: "Jak můžeš říkat "Miluji tě", když tvé srdce není při mě. Už třikrát jsi mě obelstil a neprozradil, v čem je tvá veliká síla." Samson konečně podlehl a prozradil jí, že síla spočívá v jeho vlasech. Delíla ho uspala na klíně, a když se přikradli Pelištejci, nechala mu oholit sedm pramenů jeho vlasů. Dostala tak svoji odměnu. Knížata zesláblého siláka spoutala bronzovými řetězy, vypíchla mu oči a odvlekla do vězení. V něm Samson točil jako tažné zvíře místo muly mlýnským kolem.

S každým otočením kola mu začaly pomalu růst vlasy, až nakonec dorostly, jak je měl dříve. V den, kdy Pelištejci chtěli přinést oběť svému bohu, se knížata rozjařila a křičela: "Zavolejte Samsona, ať nám poslouží k nevázaným hrám!" Lidé tedy přivedli slepého lva z vězení a postavili ho mezi sloupy chrámu jejich boha Dágona. Samson požádal mládence, který ho vedl za ruku: "Pusť mě, ať mohu ohmatat sloupy, na nichž budova spočívá a opřít se o ně." Pak je pevně objal, vzepřel se proti nim a zvolal: "Ať zhynu zároveň s Pelištejci!"

Napnul všechny síly a chrám zbořil. Pod jeho troskami zahynulo tři tisíce lidí, včetně knížat a samotného Samsona. V rozvalinách nalezla smrt pravděpodobně i zrádná Delíla, to však není jisté. Jisté jen je, že žena dostala do vínku nejsilnější dary k uskutečnění všeho dobra. Delíla s nimi naložila nesprávně, zneužila je a upřímné city Samsona padly do její pasti falše a přetvářky. V Bibli se sice o smrti této ženy nepíše, ale zákonitě musel přijít nějaký trest, buď v jejím tehdejším životě či některém z těch příštích.

Zdroje:

Web csfd.cz, "Samson a Dalila", odkaz: http://www.csfd.cz/film/22463-samson-dalila/prehled/

Web YouTube.cz, "Samson and Delilah", z roku 1949, odkaz:

Autor: Jan Šik | pondělí 16.1.2017 19:00 | karma článku: 11.78 | přečteno: 385x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Němci

V urputném boji o město na Volze se neutkaly jen armády, ale také osobnosti. Muži, kteří stáli v čele bojových formací na obou stranách, byli většinou rozhodní, chytří a odvážní.

27.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Místo bitvy

Je považována za největší bitvu všech dob. Zaslouží si i další přívlastky. Třeba nejurputnější, nejzoufalejší, nejtvrdší, nejkrutější, nejzákeřnější... Jasně ukázala, čeho všeho jsme my lidé schopni.

20.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 947 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Před Moskvou

Dva muži kvů-li kterým umíraly milióny lidí na celé planetě. Oba byli úspěšní v řadě bitev, ale své války prohráli. Při ruském tažení se oba dopustili podobných chyb. Jenže Hitler se od Napoleona nepoučil.

13.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1609 | Diskuse

Jan Šik

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

6.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 23.64 | Přečteno: 2384 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vajdík

Jaký svět po sobě necháme pro příští generace?

Každý člověk má moc. Někdo má moc zahýbat prstem, někdo umí svými myšlenkami inspirovat okolí, někdo má moc ovlivnit své děti, někdo má vojenskou moc a může rozhodovat o životě a smrti milionů lidí. Jak budeme naši moc uplatňovat?

29.3.2017 v 0:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážený pane prezidente!

Urážíte všechny, kteří osobně znali zesnulého arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, svým vysvětlováním Vašeho odmítnutí účasti na jeho pohřbu.

28.3.2017 v 21:59 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 580 | Diskuse

Jana Slaninová

Borec na poště. Vlastně dva borci. Jeden s velkým a druhý s malým

Hromadné podání má různé nevýhodné výhody. Je možnost delší dobu pozorovat děje před i za přepážkou. A díky tomu jsem poznala dva borce. Jednoho s velkým a jednoho s malým.

28.3.2017 v 21:26 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 339 | Diskuse

Tomáš Gayer

Učiníme EU silnější a odolnější....

"Učiníme Evropskou unii silnější a odolnější prostřednictvím ještě větší jednoty ...." Tolik ze setkání papalášů v Římě. Nám starším to nemohlo nepřipomenout časy minulé. A jak by ne, neomarxisté jsou přeci ze stejného hnízda!

28.3.2017 v 20:59 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 353 | Diskuse

Radek Maleč

Má-li být spravedlnost, má-li se společnost zdravě vyvíjet, musí mít muži větší příjem.

Muži jsou robustnější než ženy. Podobně kůň je větší než poník, udělá víc práce, ale víc toho i sežere. Má mít muž větší plat, resp. ze zákona větší životní minimum než žena? A co tržní plat? Co je spravedlivé?

28.3.2017 v 20:28 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 764 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 22.67 Průměrná čtenost 870

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.