Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické ženy: Zrádná Delíla

16. 01. 2017 19:00:00
Silák Samson ze Starého zákona musel být krásný muž. Jenže být hezkým chlapem samo o sobě nestačí k úspěchu u žen. Jedna z nich ho dokonce přivedla do neštěstí.

Pelištejci, česky také Filištíni, byli národem, jemuž se podle Bible podařilo vládnout nějaký čas Izraeli. Patřili k jeho úhlavním nepřátelům, dokud je neporazil král David. Samson byl Nazírem, t.j. Božským zasvěcencem. Nazírové složili slib, že se zdrží vína i vinných hroznů, museli se vyvarovat dotyku se zemřelým a nemohli si stříhat vlasy. Samson svůj slib porušoval. Navíc se ještě jako mladý oženil s Pelištejkou. Svatba s cizinkou vyvolala velké pobouření. Slavila se sedm dní a sedm nocí. Podle orientálního zvyku nabídl Samson svým spolustolovníkům hádanku.

Filištíni nemohli nalézt řešení. Donutili proto novomanželku, aby rozluštění hádanky vyzvěděla. Žena použila veškerý svůj šarm a dokázala to. Samson ale poznal zradu, a protože to byl neobyčejně zuřivý muž se sílou lva, zabil v rozčilení třicet mužů a utekl pryč. Za čas se vrátil, jenže mezitím tchán dal jeho manželku někomu jinému. Samson se znova rozhněval a pochytal tři sta lišek. Potom otočil vždy dva liščí ocasy k sobě a mezi ně přivázal pochodeň. Všechny zapálil a lišky vypustil do obilných polí Pelištejců. Ti nejprve v odvetě upálili nevěstu i s jejím otcem.

Za chvíli se vrhli i na Samsona, ale ten měl nadlidskou sílu, popadl čerstvou oslí čelist a pouze s ní pobil tisíc mužů. Pak se odebral do pelištejského města Gáza, kde se zamiloval do prostitutky jménem Delíla. Místní knížata jí nabídla velkou sumu peněz výměnou za tajemství, odkud pochází Samsonova síla. Prostitutka vyzvídala vždy v noci na jejich loži, jenže Samson měl sice velké svaly, ale hloupý nebyl. Odpovídal jí nejprve vyhýbavě a nakonec lhal. Delíla ho po třech neúspěšných pokusech začala nenávidět, protože cítila, že jí slíbená odměna uniká.

Nakonec použila typicky ženský nátlak na mužův milenecký cit: "Jak můžeš říkat "Miluji tě", když tvé srdce není při mě. Už třikrát jsi mě obelstil a neprozradil, v čem je tvá veliká síla." Samson konečně podlehl a prozradil jí, že síla spočívá v jeho vlasech. Delíla ho uspala na klíně, a když se přikradli Pelištejci, nechala mu oholit sedm pramenů jeho vlasů. Dostala tak svoji odměnu. Knížata zesláblého siláka spoutala bronzovými řetězy, vypíchla mu oči a odvlekla do vězení. V něm Samson točil jako tažné zvíře místo muly mlýnským kolem.

S každým otočením kola mu začaly pomalu růst vlasy, až nakonec dorostly, jak je měl dříve. V den, kdy Pelištejci chtěli přinést oběť svému bohu, se knížata rozjařila a křičela: "Zavolejte Samsona, ať nám poslouží k nevázaným hrám!" Lidé tedy přivedli slepého lva z vězení a postavili ho mezi sloupy chrámu jejich boha Dágona. Samson požádal mládence, který ho vedl za ruku: "Pusť mě, ať mohu ohmatat sloupy, na nichž budova spočívá a opřít se o ně." Pak je pevně objal, vzepřel se proti nim a zvolal: "Ať zhynu zároveň s Pelištejci!"

Napnul všechny síly a chrám zbořil. Pod jeho troskami zahynulo tři tisíce lidí, včetně knížat a samotného Samsona. V rozvalinách nalezla smrt pravděpodobně i zrádná Delíla, to však není jisté. Jisté jen je, že žena dostala do vínku nejsilnější dary k uskutečnění všeho dobra. Delíla s nimi naložila nesprávně, zneužila je a upřímné city Samsona padly do její pasti falše a přetvářky. V Bibli se sice o smrti této ženy nepíše, ale zákonitě musel přijít nějaký trest, buď v jejím tehdejším životě či některém z těch příštích.

Zdroje:

Web csfd.cz, "Samson a Dalila", odkaz: http://www.csfd.cz/film/22463-samson-dalila/prehled/

Web YouTube.cz, "Samson and Delilah", z roku 1949, odkaz:

Autor: Jan Šik | pondělí 16.1.2017 19:00 | karma článku: 13.04 | přečteno: 424x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Židé

Ve středověku Židé nebyli v Evropě nikdy v oblibě. Žili si své životy vždy stranou od ostatních národností i náboženství. Byli však užiteční a bohatí. Tvrdě za to zaplatili.

31.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 734 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Poustevník

Při kázání v Clermontu v listopadu 1095 vyzval papež Urban II. přítomné, aby přijali kříž. Měli si vzít dva pruhy látky a překřížit si je na šatech na svých srdcích jako symbol přísahy.

24.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Papež

Po katastrofické porážce od Turků v bitvě u Mantzikertu byzantský císař Alexios I. Komnenos usiloval o obnovení síly své říše. Tento schopný muž k tomu využíval spoustu cest. Jedna z nich byla obrátit se na papeže.

17.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 605 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Křesťanství

Napadení obdivuhodné Byzantské říše Turky lze považovat za jiskru, která zapálila sud střelného prachu křížových výprav.

10.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.98 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemek Čech

O brzo "Vítejte v České logistické republice.."

Když člověk projíždí Českem, začíná mít už teď pocit, že jsme jedním velkým skladem pro střední Evropu.. Betonová monstra vybudované na orné půdě, a nejen už kolem velkých měst, nelze přehlédnout..

16.8.2017 v 18:10 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 112 | Diskuse

Karel Trčálek

Církevní restituce Květné zahrady, další katolická zlodějna

Je to jen čtyřiadvacet a něco hodin, co se zde na blogu psalo o Květné zahradě a žádosti církve o její vrácení. A hle, už jsem o Květné zahradě napsal článek i já. Asi jsem opravdu zloděj, stejný jako katolická církev

16.8.2017 v 17:07 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 486 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 583 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 338 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 16.08 Průměrná čtenost 981

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.