Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické ženy: Zrádná Delíla

16. 01. 2017 19:00:00
Silák Samson ze Starého zákona musel být krásný muž. Jenže být hezkým chlapem samo o sobě nestačí k úspěchu u žen. Jedna z nich ho dokonce přivedla do neštěstí.

Pelištejci, česky také Filištíni, byli národem, jemuž se podle Bible podařilo vládnout nějaký čas Izraeli. Patřili k jeho úhlavním nepřátelům, dokud je neporazil král David. Samson byl Nazírem, t.j. Božským zasvěcencem. Nazírové složili slib, že se zdrží vína i vinných hroznů, museli se vyvarovat dotyku se zemřelým a nemohli si stříhat vlasy. Samson svůj slib porušoval. Navíc se ještě jako mladý oženil s Pelištejkou. Svatba s cizinkou vyvolala velké pobouření. Slavila se sedm dní a sedm nocí. Podle orientálního zvyku nabídl Samson svým spolustolovníkům hádanku.

Filištíni nemohli nalézt řešení. Donutili proto novomanželku, aby rozluštění hádanky vyzvěděla. Žena použila veškerý svůj šarm a dokázala to. Samson ale poznal zradu, a protože to byl neobyčejně zuřivý muž se sílou lva, zabil v rozčilení třicet mužů a utekl pryč. Za čas se vrátil, jenže mezitím tchán dal jeho manželku někomu jinému. Samson se znova rozhněval a pochytal tři sta lišek. Potom otočil vždy dva liščí ocasy k sobě a mezi ně přivázal pochodeň. Všechny zapálil a lišky vypustil do obilných polí Pelištejců. Ti nejprve v odvetě upálili nevěstu i s jejím otcem.

Za chvíli se vrhli i na Samsona, ale ten měl nadlidskou sílu, popadl čerstvou oslí čelist a pouze s ní pobil tisíc mužů. Pak se odebral do pelištejského města Gáza, kde se zamiloval do prostitutky jménem Delíla. Místní knížata jí nabídla velkou sumu peněz výměnou za tajemství, odkud pochází Samsonova síla. Prostitutka vyzvídala vždy v noci na jejich loži, jenže Samson měl sice velké svaly, ale hloupý nebyl. Odpovídal jí nejprve vyhýbavě a nakonec lhal. Delíla ho po třech neúspěšných pokusech začala nenávidět, protože cítila, že jí slíbená odměna uniká.

Nakonec použila typicky ženský nátlak na mužův milenecký cit: "Jak můžeš říkat "Miluji tě", když tvé srdce není při mě. Už třikrát jsi mě obelstil a neprozradil, v čem je tvá veliká síla." Samson konečně podlehl a prozradil jí, že síla spočívá v jeho vlasech. Delíla ho uspala na klíně, a když se přikradli Pelištejci, nechala mu oholit sedm pramenů jeho vlasů. Dostala tak svoji odměnu. Knížata zesláblého siláka spoutala bronzovými řetězy, vypíchla mu oči a odvlekla do vězení. V něm Samson točil jako tažné zvíře místo muly mlýnským kolem.

S každým otočením kola mu začaly pomalu růst vlasy, až nakonec dorostly, jak je měl dříve. V den, kdy Pelištejci chtěli přinést oběť svému bohu, se knížata rozjařila a křičela: "Zavolejte Samsona, ať nám poslouží k nevázaným hrám!" Lidé tedy přivedli slepého lva z vězení a postavili ho mezi sloupy chrámu jejich boha Dágona. Samson požádal mládence, který ho vedl za ruku: "Pusť mě, ať mohu ohmatat sloupy, na nichž budova spočívá a opřít se o ně." Pak je pevně objal, vzepřel se proti nim a zvolal: "Ať zhynu zároveň s Pelištejci!"

Napnul všechny síly a chrám zbořil. Pod jeho troskami zahynulo tři tisíce lidí, včetně knížat a samotného Samsona. V rozvalinách nalezla smrt pravděpodobně i zrádná Delíla, to však není jisté. Jisté jen je, že žena dostala do vínku nejsilnější dary k uskutečnění všeho dobra. Delíla s nimi naložila nesprávně, zneužila je a upřímné city Samsona padly do její pasti falše a přetvářky. V Bibli se sice o smrti této ženy nepíše, ale zákonitě musel přijít nějaký trest, buď v jejím tehdejším životě či některém z těch příštích.

Zdroje:

Web csfd.cz, "Samson a Dalila", odkaz: http://www.csfd.cz/film/22463-samson-dalila/prehled/

Web YouTube.cz, "Samson and Delilah", z roku 1949, odkaz:

Autor: Jan Šik | pondělí 16.1.2017 19:00 | karma článku: 12.15 | přečteno: 417x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Jeruzalém

Nejznámější město světa, které je dodnes příčinou kontroverzních náboženských střetů. Stalo se duchovním, politickým a mocenským cílem křížových výprav.

26.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Středověk

Pokud chceme pochopit kořeny křížových výprav, potřebujeme poznat dobu, v které vyrostly. V Evropě nebyla situace jednoduchá, lze ji považovat za temné období.

19.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Zapsáno

Písemné záznamy z bitvy u Stalingradu nám mohou dát jen částečný obrázek té doby. Přesto stojí za to si je přečíst. Zde je několik výňatků z nich.

12.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Vítězové a poražení

Bitva se chýlila ke konci. Na začátku ledna 1943 byla u Stalingradu německá 6. armáda sevřená silným uzávěrovým kruhem Rudé armády. Wermacht neměl sílu na pokus o únik, přesto se nevzdával lehce.

5.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Nesmíme na veřejnosti kouřit, pít a křičet, ale budeme moci střílet

To je fajn. Vskutku ukázkový příklad, jak udělat z lidí idioty. Restrikce běžných lidských činností, omezování občanských svobod, soukromí a podnikání má vyvážit zákon, který občanům umožňuje v konvenční válce využít své zbraně.

29.6.2017 v 12:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí Kulhánek nad Zemanem? Těžko, Anežko!

M. Zeman měl zatím pro příští volby za vážné soupeře jen Drahoše a Horáčka. Teď se objevil další - bývalý šéf Škodovky Kulhánek. Všichni tři mají za sebou nesporné profesní úspěchy, ale v politice mají zkušenosti Anežky z Hudlic.

29.6.2017 v 12:08 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 115 |

Jaroslav Andrýsek

Brutální reklama – svědectví o naší společnosti

V reklamě na banku kocour sežere kanárka. To se klidně může stát, tak v čem je ta brutalita? A navíc, denně na obrazovce vidíme stovky vražd a násilí. Tak proč to pohoršení nad hladovým kocourem?

29.6.2017 v 9:46 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 801 | Diskuse

Libor Popovský

Rozhodla se Evropa spáchat sebevraždu?

Překlad článku Judith Bergman „Europe: Choosing Suicide?" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou.

29.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Pavel Opl

Utahovali nám opasky, berou nám svobodu a co nám provedou dál ?

Deset milionů obyvatel naší republiky si muselo utahovat opasky, když pár gaunerů vytunelovalo naši zem. Z gaunerů se stali "VIP" a bohatí "mocipáni", kteří ovlivňují dodnes i legislativu. Tu legislativu, která nám bere

28.6.2017 v 23:17 | Karma článku: 41.52 | Přečteno: 1892 | Diskuse
Počet článků 142 Celková karma 24.31 Průměrná čtenost 960

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.