Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické ženy: Obávaná Júdit

23. 01. 2017 19:00:00
Mnoho mužů považuje ženu za křehkou bytost, která potřebuje ochranu. Existují však i takové, které jsou odhodlané, odvážné a dokonce nebezpečné. Jako Júdit z příběhu ze Starého zákona.

Asyrský král Nebúkadnesar si vzal do hlavy, že si podrobí celý svět a stane se nejmocnějším mužem na světě. Jeho skvěle vycvičená armáda byla ohromná a sloužila mu k tomu, aby plenil, pálil a zabíjel, kde se mu namanulo. V osmnáctém roce své vlády ji vyslal k Judeji a do jejího čela postavil vrchního velitele Holoferna. Ten s vojskem obklíčil město Betúlii. Pramen na úpatí kopce, z něhož všichni čerpali vodu, nechal hlídat svými vojáky. Židé, odříznutí od vodního zdroje, začali umírat žízní, hladem a také strachem.

Obyvatelé Betúlie prosili vedení města, aby se vzdali, protože dle jejich mínění by zmlácený osel byl lepší než mrtvý lev. Vedení je požádalo, aby všichni vytrvali ještě pět dní. Tehdy se zbožná, moudrá a krásná vdova Júdit rozhodla zasáhnout. I ona doufala, že zaprší, ale protože vláha pořád nepřicházela, došla jí trpělivost. Oblékla se do vznešených šatů a naložila koš plný dobrého jídla a pití. Se svou komornou se s ním vydala do asyrského tábora. Nepřátelské hlídce řekla, že uprchla, protože obyvatelé Betúlie jsou odsouzeni k záhubě.

Vojákům na hlídce se zdála natolik krásná, že Júdit nedokázali zastavit a pustili ji do tábora. Žena tak bez problémů dorazila až k velitelovu honosnému stanu. Holofernés byl její krásou okouzlen a okamžitě ji pozval, aby s ním povečeřela. Tři dny jeho pozvání odmítala a okouzlený velitel ji nechal tolik volnosti, kolik chtěla. Dokonce se mohla chodit omývat ke hlídanému prameni, který se nacházel za táborem. Čtvrtého dne roztoužený Holofernés uspořádal velkou hostinu a tehdy Júdit konečně jeho pozvání do stanu přijala.

Vešla dovnitř. Holofernés si představoval, že ji ukáže svou sílu a odvahu a opije ji. Zdálo se mu, že se žena sama nabízí. Vždyť přišla sama, nikdo ji do jeho tábora nevolal. Dopadlo to však jinak, než velitel armády chtěl. Júdit si ve stanu rozvázala své rusé vlasy, které měla až po ramena a vypadala vesele a šťastně. Ona sama začala dělat na Holoferna své čarovné oči a svádět ho. On začal pít mocnými doušky víno a vypil ho mnoho, dokonce prý tolik, kolik ho nikdy od svého narození v jednom dni nevypil.

Hostina skončila všeobecnou opilostí a otupělostí. Júdit zůstala sama s velitelem, který jen bezmocně ležel zmožený vínem na zádech. Odvážná žena vzala meč zavěšený nad jeho ložem a dvakrát ťala Holoferna do šíje. Předtím poprosila: "Posilni mne, Hospodine, Bože Izraele, v tento den!" Své dílo vykonala rychle a čistě. Useknutou hlavu vhodila do připraveného koše, který měla její služka nachystaný před stanem. Obě pak v noci spěchaly zpátky mezi svůj lid. Ráno před shromážděnými obyvateli města vytáhla Holofernovu hlavu z koše.

Nakázala, aby ji pověsili na hradby a aby až se rozední, zaútočili na Asyřany. Když se jejich armáda dozvěděla, že velitel je mrtev, odvaha a morálka vojáků byla zlomena a Židé je snadno rozprášili. Po zbytek jejího dlouhého života nebyl Izrael znova napaden. Slavná Júdit, "Židovka" je ztělesněním těch dobrých vlastností starozákonních a současných žen. Vlastností, které se líbily mužům tehdy a jež jsou hodné obdivu i dnes. Krásná, vášnivá, svůdná, něžná, chytrá, odvážná, hrdá... Čin, kterým se proslavila, měl provést muž, ale mezi obyvateli Betúlie se žádný takový nenašel. Její příklad rovněž ukazuje, že slabá žena dokáže být silnější a nebezpečnější, než si muži často myslí.

Zdroje:

Autor: Jan Šik | pondělí 23.1.2017 19:00 | karma článku: 16.57 | přečteno: 515x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Židé

Ve středověku Židé nebyli v Evropě nikdy v oblibě. Žili si své životy vždy stranou od ostatních národností i náboženství. Byli však užiteční a bohatí. Tvrdě za to zaplatili.

31.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 734 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Poustevník

Při kázání v Clermontu v listopadu 1095 vyzval papež Urban II. přítomné, aby přijali kříž. Měli si vzít dva pruhy látky a překřížit si je na šatech na svých srdcích jako symbol přísahy.

24.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Papež

Po katastrofické porážce od Turků v bitvě u Mantzikertu byzantský císař Alexios I. Komnenos usiloval o obnovení síly své říše. Tento schopný muž k tomu využíval spoustu cest. Jedna z nich byla obrátit se na papeže.

17.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 605 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Křesťanství

Napadení obdivuhodné Byzantské říše Turky lze považovat za jiskru, která zapálila sud střelného prachu křížových výprav.

10.7.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.98 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemek Čech

O brzo "Vítejte v České logistické republice.."

Když člověk projíždí Českem, začíná mít už teď pocit, že jsme jedním velkým skladem pro střední Evropu.. Betonová monstra vybudované na orné půdě, a nejen už kolem velkých měst, nelze přehlédnout..

16.8.2017 v 18:10 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 88 | Diskuse

Karel Trčálek

Církevní restituce Květné zahrady, další katolická zlodějna

Je to jen čtyřiadvacet a něco hodin, co se zde na blogu psalo o Květné zahradě a žádosti církve o její vrácení. A hle, už jsem o Květné zahradě napsal článek i já. Asi jsem opravdu zloděj, stejný jako katolická církev

16.8.2017 v 17:07 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 456 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Od chlapů, kteří se vysmívají vzdělání, radši pryč!

Jako žena jsem si myslela, že muži budou u své partnerky ocení inteligenci a dobré vzdělání. Normální muži snad... Ale já jsem narazila na ty, pro které bylo moje vzdělání problémem! Zřejmě chtěli blbku... To ale já nejsem!

16.8.2017 v 16:54 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 544 | Diskuse

Pavel Liprt

16. srpen, den jediné a naštěstí vítězné námořní bitvy, kterou naši vojáci svedli

Když jsem minulý rok navštívil zajímavou výstavu o Legiovlaku, pojízdné replice legionářského vlaku, zaslechl jsem tam o jedné zajímavé námořní bitvě. A byly u toho opět Československé legie.

16.8.2017 v 16:36 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 328 | Diskuse

Martin Hatala

Klapka: Cuketa a já poprvé!

Asi takhle na vysvětlenou: Předem upozorňuji, že jsem dlouho nekuchtil, ale nahromadění dvou cuket mě dohnalo k jejich zpracování. To je jednoduché, slyšel jsem od šťastné dárkyně, jejíž ledničce se značně ulevilo. Ochutíš,

16.8.2017 v 15:47 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 264 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 16.08 Průměrná čtenost 981

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.