Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenské omyly: Sedmá kavalerie u Little Bighornu

6. 02. 2017 19:00:00
Chybný odhad síly protivníka a jeho podcenění patří mezi nejčastější vojenské omyly. Když k tomu přidáte ještě nafoukanost velitele, výsledkem je katastrofa. Jako v případě generála Custera ve známé bitvě indiánských válek.

George Arnstrong Custer, narozen 5. prosince 1839 a zemřel 25. června 1876, byl velitelem 7. kavalerie armády Spojených států. V roce 1861 absolvoval vojenskou akademii ve West Pointu, promoval jako poslední v ročníku z 34 kadetů. V americké občanské válce vedl Michiganskou brigádu, která měla přezdívku Wolverines, Rosomáci. Počátkem léta roku 1876 jeho jednotka tvořila část armády, která měla zahnat indiánské kmeny Siouxů (Dakoty, Šajeny a Arapahy) zpět do rezervace.

Rezervace patřily k oficiální politice vlády USA vedené vůči indiánům, svou roli hrálo rovněž zlato nalezené na jejich území a železnice. Custera jeho vojáci milovali. Stejně jako veřejnost, u které díky své ješitnosti posiloval svůj mediální obraz. Často však neplnil rozkazy a k indiánům se choval surověji, než po něm chtěli jeho nadřízení. 27. listopadu 1868 u řeky Washita, dnes Oklahoma, zde Čejeni rozbili svůj zimní tábor. Custer je za úsvitu napadl, muže v táboře nechal pobít, zajal jen ženy a děti.

Jenže většina válečníků vyjela na lov a při jejich návratu se Custer dostal do takticky špatné situace. Použil rukojmí z žen a dětí jako lidských štítů, za což si vysloužil od indiánů přezdívku "Vrah žen". Z obklíčení se mu díky tomuto kousku podařilo vyváznout, ztratil jen malou část oddílu. Správná vojenská hodnost Custera byla podplukovník, hodnost generála měl pouze propůjčenu v době války Severu proti Jihu, kde bojoval na straně Unie. K řece Little Bighorn byl vyslán rozkazem z Washingtonu. Ten zněl zahnat Siouxy zpět do rezervace. Vydal se za nimi v čele 7. kavalerie.

V táboře bylo asi 15 000 lidí, mezi nimi skoro šest tisíc indiánských bojovníků. Custer sám odhadoval jejich počet maximálně na dva tisíce a byl si příliš jistý sám sebou, aniž by naslouchal odhadům a varováním svých zvědů. Chybně tedy odhadl síly protivníka, navíc proti němu stáli odhodlaní muži, kteří se domnívali, že nemají co ztratit. Šlo zejména o náčelníka Crazy Horse, Šíleného koně, náčelníka Oglalů. Tento muž měl velké zkušenosti z šarvátek a bitek s vojáky USA a vedl přímý útok na Custera v první linii.

Další náčelník Siouxů Sitting Bull, Sedící býk sice samotnou bitvu řídil zpovzdálí, lze ho ale považovat za hlavního duchovního i vojenského vůdce indiánů. Využil toho, že Custer rozdělil svůj oddíl na tři části. Podplukovník neměl prozkoumaný terén a neznal brody na řece Little Bighorn. Se svou částí kavalerie se chystal provést podobný kousek jako v roce 1868 u Washity a zajmout ženy a děti. Major Reno se sto dvanácti muži a kapitán Benteen se sto dvaceti pěti měli napadnout tábor z jiných stran. Siouxové však jejich útok odrazili a část podplukovníka Custera zatlačili na výšinu.

Na výšině proběhl masakr, z kterého nevyvázl ani on, včetně svých dvou bratrů, švagra a synovce, ani jeho vojáci. Z mužů 7.kavalerie jich našlo na výšině smrt 274. Podle autora válečných teorií Clausewitze je početní převaha strategicky i takticky nejobecnější princip vítězství a nejdůležitější faktor v bitvě. Přeceňování vlastních možností, podceňování síly a bojeschopnosti protivníka patří k nejčastějším omylům, ke kterým ve válkách dochází. Podplukovník Custer zřejmě hloupý nebyl, avšak tohoto omylu se dopustil kvůli svým povahovým vlastnostem. Ješitnost, sobectví, arogance a domýšlivost stály zbytečně život ho, i jeho vojáky.

Zdroje:

Wkipedie.cz, Bitva u Little Bighornu, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Little_Bighornu

Wkipedie.cz, George Armstrong Custer, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/George_Armstrong_Custer

YouTube.cz, Legendy divokého západu: Custerův poslední boj, odkaz:

Autor: Jan Šik | pondělí 6.2.2017 19:00 | karma článku: 28.52 | přečteno: 1874x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.

22.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 962 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.

15.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.

8.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.

1.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Polák

Cíl muslimských teroristů? Naše děti!

Vezmu to jen velmi zkrátka, protože nemá smysl psát sáhodlouze k něčemu, k čemu se vyjádří snad každý a řečeno tak bude asi úplně vše. Mám jen pár poznámek:

23.5.2017 v 9:40 | Karma článku: 27.69 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Řeháček

Žalozpěv za Evropu

"Cosi je shnilého ve státě dánském", napsal kdysi William Shakespeare, narozený nějakých 120 mil jižně od Manchesteru. A dnes bych mohl dodat, že pokud na koncertě zcela zbytečně umírají lidé, je cosi shnilého ve státě evropském.

23.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, ale o něčem trochu jiném.

23.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Hospoda bez kouře

Za pár dní bude zakázáno kouření ve všech hospodách. Dokáže si někdo představit co nastane? Ano, dokáže. Pohled a zkušenosti hospodského, který vesnickou nekuřáckou hospodu již důkladně otestoval.

23.5.2017 v 8:43 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 642 | Diskuse

Růžena Kupková

Neúspěšní lovci. Litovat je nebo ne?

Občas se jim přitíží. Zřejmě je ta jejich bolest zase horší a to nutkání vyrazit na lov začne být nutkavější a přestávají jí odolávat. Vždyť oběť si najdou. Myslí si. Že to jenom jejich zdání, si ani nepřipustí.

23.5.2017 v 7:11 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 923

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.