Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenské omyly: Sedmá kavalerie u Little Bighornu

6. 02. 2017 19:00:00
Chybný odhad síly protivníka a jeho podcenění patří mezi nejčastější vojenské omyly. Když k tomu přidáte ještě nafoukanost velitele, výsledkem je katastrofa. Jako v případě generála Custera ve známé bitvě indiánských válek.

George Arnstrong Custer, narozen 5. prosince 1839 a zemřel 25. června 1876, byl velitelem 7. kavalerie armády Spojených států. V roce 1861 absolvoval vojenskou akademii ve West Pointu, promoval jako poslední v ročníku z 34 kadetů. V americké občanské válce vedl Michiganskou brigádu, která měla přezdívku Wolverines, Rosomáci. Počátkem léta roku 1876 jeho jednotka tvořila část armády, která měla zahnat indiánské kmeny Siouxů (Dakoty, Šajeny a Arapahy) zpět do rezervace.

Rezervace patřily k oficiální politice vlády USA vedené vůči indiánům, svou roli hrálo rovněž zlato nalezené na jejich území a železnice. Custera jeho vojáci milovali. Stejně jako veřejnost, u které díky své ješitnosti posiloval svůj mediální obraz. Často však neplnil rozkazy a k indiánům se choval surověji, než po něm chtěli jeho nadřízení. 27. listopadu 1868 u řeky Washita, dnes Oklahoma, zde Čejeni rozbili svůj zimní tábor. Custer je za úsvitu napadl, muže v táboře nechal pobít, zajal jen ženy a děti.

Jenže většina válečníků vyjela na lov a při jejich návratu se Custer dostal do takticky špatné situace. Použil rukojmí z žen a dětí jako lidských štítů, za což si vysloužil od indiánů přezdívku "Vrah žen". Z obklíčení se mu díky tomuto kousku podařilo vyváznout, ztratil jen malou část oddílu. Správná vojenská hodnost Custera byla podplukovník, hodnost generála měl pouze propůjčenu v době války Severu proti Jihu, kde bojoval na straně Unie. K řece Little Bighorn byl vyslán rozkazem z Washingtonu. Ten zněl zahnat Siouxy zpět do rezervace. Vydal se za nimi v čele 7. kavalerie.

V táboře bylo asi 15 000 lidí, mezi nimi skoro šest tisíc indiánských bojovníků. Custer sám odhadoval jejich počet maximálně na dva tisíce a byl si příliš jistý sám sebou, aniž by naslouchal odhadům a varováním svých zvědů. Chybně tedy odhadl síly protivníka, navíc proti němu stáli odhodlaní muži, kteří se domnívali, že nemají co ztratit. Šlo zejména o náčelníka Crazy Horse, Šíleného koně, náčelníka Oglalů. Tento muž měl velké zkušenosti z šarvátek a bitek s vojáky USA a vedl přímý útok na Custera v první linii.

Další náčelník Siouxů Sitting Bull, Sedící býk sice samotnou bitvu řídil zpovzdálí, lze ho ale považovat za hlavního duchovního i vojenského vůdce indiánů. Využil toho, že Custer rozdělil svůj oddíl na tři části. Podplukovník neměl prozkoumaný terén a neznal brody na řece Little Bighorn. Se svou částí kavalerie se chystal provést podobný kousek jako v roce 1868 u Washity a zajmout ženy a děti. Major Reno se sto dvanácti muži a kapitán Benteen se sto dvaceti pěti měli napadnout tábor z jiných stran. Siouxové však jejich útok odrazili a část podplukovníka Custera zatlačili na výšinu.

Na výšině proběhl masakr, z kterého nevyvázl ani on, včetně svých dvou bratrů, švagra a synovce, ani jeho vojáci. Z mužů 7.kavalerie jich našlo na výšině smrt 274. Podle autora válečných teorií Clausewitze je početní převaha strategicky i takticky nejobecnější princip vítězství a nejdůležitější faktor v bitvě. Přeceňování vlastních možností, podceňování síly a bojeschopnosti protivníka patří k nejčastějším omylům, ke kterým ve válkách dochází. Podplukovník Custer zřejmě hloupý nebyl, avšak tohoto omylu se dopustil kvůli svým povahovým vlastnostem. Ješitnost, sobectví, arogance a domýšlivost stály zbytečně život ho, i jeho vojáky.

Zdroje:

Wkipedie.cz, Bitva u Little Bighornu, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Little_Bighornu

Wkipedie.cz, George Armstrong Custer, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/George_Armstrong_Custer

YouTube.cz, Legendy divokého západu: Custerův poslední boj, odkaz:

Autor: Jan Šik | pondělí 6.2.2017 19:00 | karma článku: 28.62 | přečteno: 1903x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Jeruzalém

Nejznámější město světa, které je dodnes příčinou kontroverzních náboženských střetů. Stalo se duchovním, politickým a mocenským cílem křížových výprav.

26.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Středověk

Pokud chceme pochopit kořeny křížových výprav, potřebujeme poznat dobu, v které vyrostly. V Evropě nebyla situace jednoduchá, lze ji považovat za temné období.

19.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Zapsáno

Písemné záznamy z bitvy u Stalingradu nám mohou dát jen částečný obrázek té doby. Přesto stojí za to si je přečíst. Zde je několik výňatků z nich.

12.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Vítězové a poražení

Bitva se chýlila ke konci. Na začátku ledna 1943 byla u Stalingradu německá 6. armáda sevřená silným uzávěrovým kruhem Rudé armády. Wermacht neměl sílu na pokus o únik, přesto se nevzdával lehce.

5.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Nesmíme na veřejnosti kouřit, pít a křičet, ale budeme moci střílet

To je fajn. Vskutku ukázkový příklad, jak udělat z lidí idioty. Restrikce běžných lidských činností, omezování občanských svobod, soukromí a podnikání má vyvážit zákon, který občanům umožňuje v konvenční válce využít své zbraně.

29.6.2017 v 12:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí Kulhánek nad Zemanem? Těžko, Anežko!

M. Zeman měl zatím pro příští volby za vážné soupeře jen Drahoše a Horáčka. Teď se objevil další - bývalý šéf Škodovky Kulhánek. Všichni tři mají za sebou nesporné profesní úspěchy, ale v politice mají zkušenosti Anežky z Hudlic.

29.6.2017 v 12:08 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 115 |

Jaroslav Andrýsek

Brutální reklama – svědectví o naší společnosti

V reklamě na banku kocour sežere kanárka. To se klidně může stát, tak v čem je ta brutalita? A navíc, denně na obrazovce vidíme stovky vražd a násilí. Tak proč to pohoršení nad hladovým kocourem?

29.6.2017 v 9:46 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 801 | Diskuse

Libor Popovský

Rozhodla se Evropa spáchat sebevraždu?

Překlad článku Judith Bergman „Europe: Choosing Suicide?" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou.

29.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Pavel Opl

Utahovali nám opasky, berou nám svobodu a co nám provedou dál ?

Deset milionů obyvatel naší republiky si muselo utahovat opasky, když pár gaunerů vytunelovalo naši zem. Z gaunerů se stali "VIP" a bohatí "mocipáni", kteří ovlivňují dodnes i legislativu. Tu legislativu, která nám bere

28.6.2017 v 23:17 | Karma článku: 41.54 | Přečteno: 1892 | Diskuse
Počet článků 142 Celková karma 24.31 Průměrná čtenost 960

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.