Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenské omyly: Napoleon před Vídní

13. 02. 2017 19:00:00
Stejně jako v životě se neuvěřitelné věci dějí i ve válkách. Napoleon Bonaparte jich vedl řadu a v jejich důsledku zemřelo okolo pěti miliónů lidí. Přesto se u některých epizod lze jen těžko ubránit úsměvu.

Příhoda, kterou mám na mysli, proběhla v období války Třetí koalice v roce 1805. Ta vznikla jako odpověď na Napoleonovo korunování císařem a skládala se z Británie, Ruska, Švédska a Rakouska. V říjnu téhož roku Francie utrpěla porážku v námořní bitvě u Trafalgaru od admirála Nelsona, ovšem krátce poté Napoleon donutil ke kapitulaci armádu rakouského generála Macka u Ulmu, kde zajal 60 tisíc Rakušanů. Potom narazil na ruskou armádu generála Kutuzova, která se po bojích u Hollabrunu stáhla k Olomouci. Francouzi mezitím obsadili Vídeň a pak postoupili na Moravu, kde obsadili Brno.

2. prosince roku 1805 byla v bitvě u Slavkova svedena Bitva tří císařů, ve které Napoleon dosáhl svého největšího vítězství. Měsíc předtím při pochodu jeho vojsk na Vídeň tvořil předvoj jeho armády V. sbor maršála Lannese a šest jezdeckých divizí maršála Murata. V cestě jim stála přírodní překážka řeka Dunaj. Rakušané se logicky snažili vyhodit co nejvíce mostů do povětří. Taborsky most severně od Vídně byl doposud nepoškozen, když k němu francouzské jednotky dorazily. Skládal se z řady dřevěných konstrukcí a spojovacích hrází, po kterých vedla hlavní silnice.

Poslední pole mostu mělo něco přes pět set metrů a na jeho fošnách leželo připravené palivové dříví, sláma a nálože střelného prachu. Na severním nábřeží přímo u mostu se rozložil jeden z rakouských záložních pluků pod velením stařičkého generálporučíka knížete Auersperga. Přístup k mostu blokovala jeho baterie těžkých děl. Aby Francouzi mohli prorazit dál, nutně potřebovali most a to nepoškozený. A tak francouzské velení dostalo drzý nápad. 13. listopadu 1805 se na most vydalo v nažehlených parádních slavnostních uniformách několik nejvyšších důstojníků.

Zmatení Rakušané sledovali generály Bertranda a Belliarda, a maršály Lannese a Murata. Důstojníci odvážně a sebevědomě se vztyčenými hlavami přešli celý most a suše sdělili službu konajícímu husarskému plukovníku Geringerovi, že právě skončila válka mezi Francii a Rakouskem. A že nejvyšší místa rozhodla, že most mají převzít do své péče Francouzi, aby zajistili společné přesuny obou armád. Maršál Murat se dokonce rozběhl k jednomu dělu a se smíchem vyskočil na jeho hlaveň.

Přes most pomalu začali přicházet další Francouzi a poklepávali Rakušany po zádech. Pokřikovali na ně, že teď jsou z nich dobří přátelé. Přitom odřezávali zápalné šňůry z děl a všechen hořlavý materiál házeli postupně do Dunaje. Když dorazil rakouský generál Auersperg, maršál Murat mu dal čestné slovo důstojníka, že nepřátelství skončilo. Milostivě povolil Rakušanům se nerušeně stáhnout, s tím, že jejich děla zůstanou na místě. Auersperg mu uvěřil a skutečně zbraně ponechal, kde byly, a stáhl celý svůj pluk. Po Bitvě tří císařů u Slavkova ho čekal válečný soud, který senilního generála odsoudil k smrti.

Císař se nad ním nakonec slitoval a udělil mu milost. Auersperg zemřel ve vězení. Vojenský stratég Clausewitz by v tomto případě hovořil nejspíše o oklamání nic netušící bojové strany, která si myslí, že jí nic nehrozí a najednou je sražena náhlým a rychlým úderem svého protivníka. Výsledkem je zmatek a jeho nalomená odvaha. Za rychlý úder lze považovat kolosální drzost a také odvahu napoleonských maršálů. Můžeme si o akci myslet, co chceme a smát se hlouposti rakouských vojáků, ale tento kousek zachránil desítky, možná stovky lidských životů, které by jinak v neodvratitelném střetu byly zmařeny.

Zdroje:

Web Wikipedie, "Napoleonské války", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Napoleonsk%C3%A9_v%C3%A1lky

Autor: Jan Šik | pondělí 13.2.2017 19:00 | karma článku: 20.94 | přečteno: 1169x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.

22.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 962 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.

15.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.

8.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.

1.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Polák

Cíl muslimských teroristů? Naše děti!

Vezmu to jen velmi zkrátka, protože nemá smysl psát sáhodlouze k něčemu, k čemu se vyjádří snad každý a řečeno tak bude asi úplně vše. Mám jen pár poznámek:

23.5.2017 v 9:40 | Karma článku: 27.69 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Řeháček

Žalozpěv za Evropu

"Cosi je shnilého ve státě dánském", napsal kdysi William Shakespeare, narozený nějakých 120 mil jižně od Manchesteru. A dnes bych mohl dodat, že pokud na koncertě zcela zbytečně umírají lidé, je cosi shnilého ve státě evropském.

23.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 587 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, ale o něčem trochu jiném.

23.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Hospoda bez kouře

Za pár dní bude zakázáno kouření ve všech hospodách. Dokáže si někdo představit co nastane? Ano, dokáže. Pohled a zkušenosti hospodského, který vesnickou nekuřáckou hospodu již důkladně otestoval.

23.5.2017 v 8:43 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 642 | Diskuse

Růžena Kupková

Neúspěšní lovci. Litovat je nebo ne?

Občas se jim přitíží. Zřejmě je ta jejich bolest zase horší a to nutkání vyrazit na lov začne být nutkavější a přestávají jí odolávat. Vždyť oběť si najdou. Myslí si. Že to jenom jejich zdání, si ani nepřipustí.

23.5.2017 v 7:11 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 923

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.