Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenské omyly: Hrdinský čin v Lutychu

20. 02. 2017 19:00:00
O tom jak vypadá odvážný skutek, má každý jinou představu. Někdy se takový kousek povede, aniž by o něj samotný hrdina usiloval. Jako jeden německý důstojník v belgickém Lutychu v roce 1914.

Stalo se ve čtvrtek 6. srpna 1914, krátce po zahájení 1. světové války. V Německu se dobrovolně hlásilo do zbraně 1,2 miliónu mužů, nejmladší měl 14 a nejstarší 71 let. Vojáci oplývali nadšením a sebedůvěrou. Mysleli si, že mají nejlepší armádu na světě a skvělý plán útoku, který vyhraje válku. Podle něj německá vojska měla prorazit přes neutrální Belgii hluboko do Francie až za Seinu, obklíčit Paříž a zničit v ní veškeré francouzské ozbrojené síly. Generál pěchoty Otto von Emmich dostal rozkaz, aby se svými jednotkami uvolnil cestu do Belgie a obsadil Lutych.

Jenže to nebylo tak jednoduché. Město leželo sto padesát metrů vysoko nad levým břehem řeky Mázy, od níž jej dělily strmé srázy. Její impozantní šířka dvě stě metrů fungovala fakticky jako hradní příkop. V okruhu padesáti kilometrů město chránilo dvanáct pancéřovaných pevností s metr tlustými betonovými stěnami. A vrchol všeho: v samotném centru byla umístěna nedobytná Citadela, v které jsou i dnes kasárna. Lutych měl pověst jedné z nejsilnějších pevností na světě. Čekalo se, že vydrží každé obléhání.

Německý voják si nesl: tornu, polní láhev, náhradní pár holínek, lopatku, nůž, pušku, střelivo. Ve váčku dvě dávky masa se zeleninou, dva balíčky sucharů, mletou kávu a láhev brandy. V dalším váčku obvazovou vatu, náplast, zápalky, jehlu, nit, čokoládu a tabák. Celkem 65 liber, což je asi 30 kilogramů. Docela dost pro pěšáka. Vojáci si sice zpívali celou cestu, ale postupovali pomalu. Pěší útok začal dne 5. srpna, po předchozím celodenním ostřelování pevností těžkým dělostřelectvem. Německé jednotky byly masakrovány tak, že se mrtví muži kupili až do metr vysokých barikád.

Teprve následující den ve dvě hodiny odpoledne se podařilo 14. brigádě generála von Emmicha prolomit kruh pevností a dosáhnout výšiny na pravém břehu řeky Mázy. Pozoroval je přitom generálmajor Ludendorff a stejně jako celý štáb armády, k němuž patřil, nevěděl, co dál. Brigáda sice dosáhla výšiny, ale skončila v obklíčení. Ostatní jednotky se nacházely daleko za brigádou. Žádná pevnost, kterým velel belgický generál Leman, se nehodlala vzdát. Nad jednou z nich se objevila německá vzducholoď Zeppelin, z které jeden poddůstojník vyhazoval granáty.

Pevnost se bránila dělostřeleckou palbou, salvy prorazily Zeppelinu plášť a ten se zřítil na zem. Následně plukovník von Oven vyrazil s elitním průzkumným oddílem napadnout Citadelu, ale jeho záhadně vojáci zabloudili a nikdo dodnes neví, proč k ní nedošli. Generál Ludendorff si ovšem řekl, že se oddílu muselo už dávno podařit největší pevnost dobýt a protože na ni byl zvědavý, vyrazil ji hledat. Na rozdíl od elitní jednotky se mu to podařilo během několika desítek minut. Vystoupil ze svého auta před bránou středověké pevnosti a prostě na ni zaklepal rukojetí svého kordu. Brána se otevřela a za ní stálo několik vyděšených belgických vojáků.

Generál polkl a třásl se strachem, ale neuhnul a zůstal stát beze slova na místě. Belgičané hleděli na jeho generálskou uniformu, když najednou zvedli ruce a vyvěsili bílý prapor. 300 vojáků a důstojníků se vzdalo jednomu generálovi jen proto, že se domnívalo, že za ním stojí skrytí další němečtí vojáci. Celý Lutych nakonec padl a císař Ludendorffa vyznamenal nejvyšším vyznamenáním "Pour le Mérite" . Nechtěný hrdinský čin zachránil lidské životy a pomohl generálovi ke kariéře. Generál Erich Ludendorff se později stal jednou z nejvýznamnějších vojenských osobností první světové války.

Zdroje:

Web Wikipedie, "Lutych", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lutych

Web Wikipedie, "Erich Ludedorff", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Erich_Ludendorff

Web zapisnik.fortif, "Bunkrologický zápisník", odkaz: http://zapisnik.fortif.net/889385-pevnost-lutych-modernizovane-forty-na-pravem-brehu-mazy/

Autor: Jan Šik | pondělí 20.2.2017 19:00 | karma článku: 22.50 | přečteno: 1213x

Další články blogera

Jan Šik

Stalingrad: Operace Uran

Zima nebyla hlavní příčinou porážky německých vojsk u Stalingradu, stejně jako omyly a chyby, které se děly na obou bojujících stranách. Zásadní zvrat přišel po operaci naplánované generálem Žukovem.

22.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 962 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Generál Zima

Rusko má ve své historii k dispozici řadu řadu nebezpečných pomocníků, které jim okupující vojska závidí. Zřejmě nejkrutější z nich je generál Zima, který pomohl vyhrát i bitvu o Stalingrad.

15.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 26.33 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami.

8.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Boj o silo

V bitvě o Stalingrad se vedla spousta velkých a malých střetů. Typické byly bojem vedeným zblízka. Zabíjet nepřítele a dívat se mu do očí, to je něco jiného, než ho ničit na dálku letadly, děly nebo tanky.

1.5.2017 v 19:00 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2348 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Polák

Cíl muslimských teroristů? Naše děti!

Vezmu to jen velmi zkrátka, protože nemá smysl psát sáhodlouze k něčemu, k čemu se vyjádří snad každý a řečeno tak bude asi úplně vše. Mám jen pár poznámek:

23.5.2017 v 9:40 | Karma článku: 27.48 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Řeháček

Žalozpěv za Evropu

"Cosi je shnilého ve státě dánském", napsal kdysi William Shakespeare, narozený nějakých 120 mil jižně od Manchesteru. A dnes bych mohl dodat, že pokud na koncertě zcela zbytečně umírají lidé, je cosi shnilého ve státě evropském.

23.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 587 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, ale o něčem trochu jiném.

23.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Hospoda bez kouře

Za pár dní bude zakázáno kouření ve všech hospodách. Dokáže si někdo představit co nastane? Ano, dokáže. Pohled a zkušenosti hospodského, který vesnickou nekuřáckou hospodu již důkladně otestoval.

23.5.2017 v 8:43 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 642 | Diskuse

Růžena Kupková

Neúspěšní lovci. Litovat je nebo ne?

Občas se jim přitíží. Zřejmě je ta jejich bolest zase horší a to nutkání vyrazit na lov začne být nutkavější a přestávají jí odolávat. Vždyť oběť si najdou. Myslí si. Že to jenom jejich zdání, si ani nepřipustí.

23.5.2017 v 7:11 | Karma článku: 4.45 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 23.90 Průměrná čtenost 923

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.