Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

6. 03. 2017 19:00:00
Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

Dunkerk (francouzsky Dunkerque) je město na severu Francie, dnes má 71 tis. obyvatel. Od 19. května do 4. června 1940 se zde odehrála velká bitva během napadení Francie nacistickým Německem. Spojeneckým jednotkám hrozilo úplné obklíčení a proto se Angličané v největším spěchu rozhodli zahájit evakuaci svých jednotek. Akce byla pojmenována "Operace Dynamo". Spojenci se několikrát zmýlili v hodnocení protivníkova plánu obsadit Francii. Teď byla řada na německém velení.

Spojenecké svazy Francie, Anglie a Belgie se ocitly v obklíčení německých tanků, zbývalo už jen past pořádně uzavřít. Zpráva vrchního velitelství německé branné moci sdělovala: "Největší útočná operace všech dob na západě dosáhla, po řadě jednotlivých taktických kroků, první úspěšný operační výsledek. Naše jednotky se zmocnily pobřeží kanálu La Manche." Generálové se dokonce dočkali pochvaly od svého nejvyššího velitele Adolfa Hitlera, který byl radostí bez sebe. Netrvalo to dlouho. Už 21. května podnikli Britové protiútok u Arrasu proti řídce obsazené linii nepřítele.

Zaútočily sice jen dva anglické tankové prapory, ale 7. tankové divizi generála Rommela způsobily velké problémy. Sám Rommel unikl zajetí na poslední chvíli. Protiútok měl psychologický efekt, protože ukázal, že Britové se dokáží velmi rychle vzchopit a bojovat i v beznadějných situacích. Podařilo se jím rovněž zvrátit německý časový plán na obsazení přístavů. A pak začali Němci dělat chyby. Ráno 23. května zavolal vrchní velitel letectva Hermann Göring Hitlerovi a přemluvil ho, že teď nadešla chvíle pro jeho bombardéry a stíhačky, které jsou schopny zničit všech 400 000 obklíčených spojeneckých vojáků.

Vůdce rozhodl, že si obrněnce bude šetřit na pozdější dobu. Okamžitě zastavil jejich útok s tím, že pro další akce použije letectvo a pěchotu. Jeho velitelé tankových svazů kroutili hlavami a nejlepší generálové Guderian a Rommel se zděsili. Obrněná vozidla se totiž nacházela od Dunkerku pouhých 20 kilometrů! Stačil možná jeden dva dny a britští a francouzští vojáci by se museli vzdát do zajetí, jinak by byli zničeni. Německá rozvědka až o tři dny později zjistila, že v přístavech je 13 válečných a 9 transportních lodí a Britové provádí evakuaci. Teprve teď Hitler tanky uvolnil, ale bylo už pozdě. V té době už Dunkerk bombardovalo německé letectvo. Radnice, hlavní pošta a doky byly zničeny. Přístupy do města ucpali 20 km dlouhé kolony.

Pláže se černaly Angličany a Göring se chlubil úspěchy. Jenže jeho Luftwaffe měla problém, protože z jeho letišť do Dunkerku, to bylo daleko. Navíc krásné počasí se změnilo a pohled na pláže, s čekajícími vyčerpanými vojáky, halila mlha a dým z hořících naftových nádrží. Ztráty Angličanů byly samozřejmě obrovské, ale letecké útoky neměly zdaleka takovou efektivitu, jako by měl tankový útok podporovaný pěchotou, která by spojence obklíčila a zajala. Do akce se zapojily nejen válečné lodě, ale výletní parníky, soukromé jachty a rybářské čluny. Z 848 plavidel jich Němci zničili 235. Nalodění spojeneckých vojáků však pokračovalo. Jen 31. května se jich podařilo nalodit 68 000.

Ráno 3. června byly německé jednotky vzdáleny dva kilometry, ale to se už naloďovali poslední muži. Podařilo se jich zachránit 338 000. Druhý den nechal Hitler v celé říši vyzvánět tři dny zvony na oslavu vítězství. O příčinách, proč nechal zastavit svůj útok, se historikové přou. V Norimberském procesu dokonce někteří souzení tvrdili, že vůdce chtěl s britským premiérem Churchillem uzavřít příměří. Ale v Hitlerově rozkazu č.13 letectvu jasně stojí, že všechna obklíčená vojska mají být zničena. Z toho se dá vyvodit, že zastavit německé tanky byl omyl.

Německá vojska tedy vítězně ukončila svoje tažení a porazila Francii. Vyhrála bitvu, ne však válku. Pro Francouze představuje Dunkerk těžkou porážku, u Britů lze kupodivu hovořit o triumfu. O čtyři roky později, téměř ve výroční den, se tehdy zachránění vojáci vrátili. Bylo to v den, kterému se říká den "D" 6. června 1944 při invazi v Normandii. Kdyby padli u Dunkerku, možná by se Británie nemohla vylodění účastnit. Anebo by podlehla invazi Německa do své země. Je otázka, zda by pak USA vstoupilo do války. Z tohoto pohledu na plážích v Dunkerku utrpěl největší porážku Hitler.

Zdroje:

Web Wikipedie.cz, "Dunkerk", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dunkerk

Web Wikipedie.cz, "Operace Dynamo", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Dynamo

Web YouTube.cz, trailer na film Christophera Nolana "Dunkerque", odkaz:

Autor: Jan Šik | pondělí 6.3.2017 19:00 | karma článku: 24.38 | přečteno: 2450x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Jeruzalém

Nejznámější město světa, které je dodnes příčinou kontroverzních náboženských střetů. Stalo se duchovním, politickým a mocenským cílem křížových výprav.

26.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Středověk

Pokud chceme pochopit kořeny křížových výprav, potřebujeme poznat dobu, v které vyrostly. V Evropě nebyla situace jednoduchá, lze ji považovat za temné období.

19.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Zapsáno

Písemné záznamy z bitvy u Stalingradu nám mohou dát jen částečný obrázek té doby. Přesto stojí za to si je přečíst. Zde je několik výňatků z nich.

12.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Vítězové a poražení

Bitva se chýlila ke konci. Na začátku ledna 1943 byla u Stalingradu německá 6. armáda sevřená silným uzávěrovým kruhem Rudé armády. Wermacht neměl sílu na pokus o únik, přesto se nevzdával lehce.

5.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Nesmíme na veřejnosti kouřit, pít a křičet, ale budeme moci střílet

To je fajn. Vskutku ukázkový příklad, jak udělat z lidí idioty. Restrikce běžných lidských činností, omezování občanských svobod, soukromí a podnikání má vyvážit zákon, který občanům umožňuje v konvenční válce využít své zbraně.

29.6.2017 v 12:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí Kulhánek nad Zemanem? Těžko, Anežko!

M. Zeman měl zatím pro příští volby za vážné soupeře jen Drahoše a Horáčka. Teď se objevil další - bývalý šéf Škodovky Kulhánek. Všichni tři mají za sebou nesporné profesní úspěchy, ale v politice mají zkušenosti Anežky z Hudlic.

29.6.2017 v 12:08 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 115 |

Jaroslav Andrýsek

Brutální reklama – svědectví o naší společnosti

V reklamě na banku kocour sežere kanárka. To se klidně může stát, tak v čem je ta brutalita? A navíc, denně na obrazovce vidíme stovky vražd a násilí. Tak proč to pohoršení nad hladovým kocourem?

29.6.2017 v 9:46 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 801 | Diskuse

Libor Popovský

Rozhodla se Evropa spáchat sebevraždu?

Překlad článku Judith Bergman „Europe: Choosing Suicide?" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou.

29.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Pavel Opl

Utahovali nám opasky, berou nám svobodu a co nám provedou dál ?

Deset milionů obyvatel naší republiky si muselo utahovat opasky, když pár gaunerů vytunelovalo naši zem. Z gaunerů se stali "VIP" a bohatí "mocipáni", kteří ovlivňují dodnes i legislativu. Tu legislativu, která nám bere

28.6.2017 v 23:17 | Karma článku: 41.54 | Přečteno: 1892 | Diskuse
Počet článků 142 Celková karma 24.31 Průměrná čtenost 960

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.