Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenské omyly: Před Moskvou

13. 03. 2017 19:00:00
Dva muži kvů-li kterým umíraly milióny lidí na celé planetě. Oba byli úspěšní v řadě bitev, ale své války prohráli. Při ruském tažení se oba dopustili podobných chyb. Jenže Hitler se od Napoleona nepoučil.

Druhá světová válka se hemžila velkou plejádou omylů na všech válčících stranách v takovém rozsahu, jako nikdy v historii předtím. I když některé se opakovaly nebo si byly hodně podobné. Jako v případě vpádu nacistického Německa do SSSR v roce 1941, který měl hodně rysů společných s Napoleonovým tažením do Ruska v roce 1812. Chyb se dopouštěl nejen Napoleon a Hitler, ale i Stalin. Jeho předpoklad byl, že se mu podaří německou armádu bez problémů odrazit. Jenže už týden po zahájení operace Barbarossa Wermacht zničil Minsk a s ním i 30 sovětských divizí.

Moskva se ocitla ve vážném ohrožení po dobytí Smolenska, města, které hrálo při každém nepřátelském vpádu do Ruska významnou roli. Všichni si zde udělali přestávku, včetně samotného Napoleona. Sovětská vláda pád Smolenska několik týdnů utajovala, včetně toho, že zde stoupl počet zajatých ruských vojáků na 650 tisíc. Stalin proto pověřil generála Jeremenka budováním obrany v prostoru Brjanska. Jenže Hitler se zase zachoval jinak, než po něm chtěli jeho generálové. Ti považovali Moskvu za významný dopravní uzel mezi severem a jihem a za významný strategický cíl.

"Moskva je pro mne jen zeměpisný pojem," odmítl Hitler a po poradě s veliteli armád nařídil napadnout Ukrajinu. A dosáhl zde ohromujícího vítězství. Rozbil pět sovětských armád, do zajetí padlo 665 tisíc mužů, 900 tanků a skoro 4 000 děl. Jenže Napoleon kdysi řekl, že jediné, co vojevůdce nemůže získat zpět je čas. Čas se stal spojencem Sovětů. Začátkem září začalo pršet a cesty se proměnilo v bahno. Lépe řečeno v bezedné bláto, což je výstižnější pojmenovaní jevu "rasputica". Zatímco Napoleonovi zpomalila ústup, Hitlerovi zbrzdila postup.

Polní maršál Bock musel útočit na široké frontě. Silnice, které měl k dispozici, představovaly jen desetinu belgicko-francouzské silniční sítě. Přesto se s bezedným blátem dokázal poprat a v polovině října vypukla v Moskvě panika. Stalin sice v Kremlu zůstal, ale vláda a diplomatický sbor se přemístily do 900 km vzdáleného Kujbyševa. Docházelo k nepokojům a rabování, až musel být vyhlášen výjimečný stav. Obranu města převzal maršál Žukov. Hitler zakázal případnou kapitulaci Moskvy přijmout. Měl v úmyslu vyhladovět a vybombardovat celé město, a až by bylo prázdné, teprve do něj vstoupit a vypálit ho.

Od 10. října 1941 začaly husté deště smísené s prvním sněhem, i když ten Němci očekávali nejdříve v polovině listopadu. Všechno před Moskvou se topilo v bahně a Wermacht přišel z půl miliónu svých vozidel o 150 tisíc. Uvázlo veškeré zásobování, vojáci měli hlad a pohybovali se v otrhaných hadrech. Další chybou Němců bylo, že podcenili nebezpečí partyzánského způsobu boje, který má na pravidelnou armádu devastující psychologický účinek. A pak udeřil jeden z nesmrtelných generálů, který slouží všem ruským armádám. Generál "Zima" udeřil nečekaně tvrdě.

Mrazy nejprve klesly k minus 15 stupňů, po hustém sněžení 20. listopadu však spadly až k minus 40 stupňům. Ruský voják dostával teplou vatovanou kazajku a o číslo větší plstěné holínky, aby si je mohl vycpat slámou. Německý voják měl holínky těsné, tenké uniformy a skoro žádné rukavice nebo šály. Němci zmrzali, stejně jako jejich nafta, olej a zbraně. Průzkumné jednotky Wermachtu se přiblížily až 20 km ke Kremlu, ale dál se nedostaly. 6. prosince 1941 se Rusové vrhli do protiútoku. Nepřítel se otočil, prchal a nechával za sebou svoje tanky, vozidla a materiál.

Jenže z Moskvy vedla stejná cesta jako do ní a tu si sami Němci zničili. Jako Napoleon, kterého zpáteční dlouhá cesta zdevastovanou zemí dostala na kolena. Hitler to moc dobře věděl, v tomto případě se z chyb Napoleona poučil a vydal rozkaz, že všichni musí zůstat na svých pozicích. Maršála Bocka nahradil maršálem Klugem a Němcům se nakonec podařilo frontu uhájit. Ale bylo pozdě. Domů dorazily zprávy o prvních porážkách v Rusku, které vyvolaly ve veřejnosti silné znepokojení. Přecenění vlastních možností a podcenění schopností protivníka se děly na všech válčících stranách. Hitler k tomu navíc přidal odklad útoku a tím si přivodil porážku v bitvě a nakonec i ve válce.

Zdroje:

Web Wikipedie.cz, "Bitva před Moskvou", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_p%C5%99ed_Moskvou

Web Wikipedie.cz, "Rasputica", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rasputica

Web YouTube.cz, "Velká vlastenecká válka, díl Bitva o Moskvu", odkaz:

Autor: Jan Šik | pondělí 13.3.2017 19:00 | karma článku: 24.74 | přečteno: 1837x

Další články blogera

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Jeruzalém

Nejznámější město světa, které je dodnes příčinou kontroverzních náboženských střetů. Stalo se duchovním, politickým a mocenským cílem křížových výprav.

26.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jan Šik

Počátky křížových výprav: Středověk

Pokud chceme pochopit kořeny křížových výprav, potřebujeme poznat dobu, v které vyrostly. V Evropě nebyla situace jednoduchá, lze ji považovat za temné období.

19.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Zapsáno

Písemné záznamy z bitvy u Stalingradu nám mohou dát jen částečný obrázek té doby. Přesto stojí za to si je přečíst. Zde je několik výňatků z nich.

12.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Jan Šik

Stalingrad: Vítězové a poražení

Bitva se chýlila ke konci. Na začátku ledna 1943 byla u Stalingradu německá 6. armáda sevřená silným uzávěrovým kruhem Rudé armády. Wermacht neměl sílu na pokus o únik, přesto se nevzdával lehce.

5.6.2017 v 19:00 | Karma článku: 33.11 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Nesmíme na veřejnosti kouřit, pít a křičet, ale budeme moci střílet

To je fajn. Vskutku ukázkový příklad, jak udělat z lidí idioty. Restrikce běžných lidských činností, omezování občanských svobod, soukromí a podnikání má vyvážit zákon, který občanům umožňuje v konvenční válce využít své zbraně.

29.6.2017 v 12:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí Kulhánek nad Zemanem? Těžko, Anežko!

M. Zeman měl zatím pro příští volby za vážné soupeře jen Drahoše a Horáčka. Teď se objevil další - bývalý šéf Škodovky Kulhánek. Všichni tři mají za sebou nesporné profesní úspěchy, ale v politice mají zkušenosti Anežky z Hudlic.

29.6.2017 v 12:08 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 115 |

Jaroslav Andrýsek

Brutální reklama – svědectví o naší společnosti

V reklamě na banku kocour sežere kanárka. To se klidně může stát, tak v čem je ta brutalita? A navíc, denně na obrazovce vidíme stovky vražd a násilí. Tak proč to pohoršení nad hladovým kocourem?

29.6.2017 v 9:46 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 801 | Diskuse

Libor Popovský

Rozhodla se Evropa spáchat sebevraždu?

Překlad článku Judith Bergman „Europe: Choosing Suicide?" pro českou verzi webu Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou.

29.6.2017 v 9:12 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1260 | Diskuse

Pavel Opl

Utahovali nám opasky, berou nám svobodu a co nám provedou dál ?

Deset milionů obyvatel naší republiky si muselo utahovat opasky, když pár gaunerů vytunelovalo naši zem. Z gaunerů se stali "VIP" a bohatí "mocipáni", kteří ovlivňují dodnes i legislativu. Tu legislativu, která nám bere

28.6.2017 v 23:17 | Karma článku: 41.52 | Přečteno: 1892 | Diskuse
Počet článků 142 Celková karma 24.31 Průměrná čtenost 960

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.