Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stalingrad: Peklo

Víme vůbec, jak vypadá peklo? Každý z nás ho vidí jinak. Oheň a vedro. Hluk a otřesy. Bolest a křik. Utrpení a zabíjení. Peklo si dokáží lidé udělat sami. 

   V říjnu a listopadu 1942 proběhly boje o další místa ve Stalingradu, která se zapsala do historie. Třeba v továrně Dzeržinskij, která před válkou produkovala traktory, běžela naplno výroba tanků. Němci závod obsadili. Když se po boji vojáci Wermachtu podívali do zničených tanků, zjistili, že v nich sedí dělníci v montérkách. Zaměstnanci závodu před útokem naskákali do obrněnců a vyjeli z areálu nepříteli naproti. Vozidla nestačili ani natřít nebo je vybavit příslušenstvím. Tady, stejně jako na ostatním území celého města, probíhaly nelítostné boje. Generál Čujkov nařídil: "Ve Stalingradu musí být každý voják svým vlastním generálem!". Armády se z jednotné fronty rozdrobily na malé úderné jednotky. Tuto taktiku používaly obě strany. Němci tomu říkali Válka krys.

   Vojáci bojovali tváří tvář s nelidskou krutostí. Rvali se, škrtili, kousali, bodali bajonety do břicha nebo vypichovali oči. Na nepřítele stříleli často z takové blízkosti, že se mu dívali do očí, když umíral. Každý dům se stal pevností a za každým rohem číhala smrt. Stranické noviny NSDAP Völkischer Beobachter (Lidový pozorovatel) a Sovětská informační kancelář (Sovinformbyro) přinášely zprávy, které zkreslovala propaganda. Přesto se občas objevily výpovědi vojáků, které se dají považovat za věrohodné. Město popisovaly jako jedno velké moře trosek a chaosu. Na obou stranách řádili odstřelovači a soutěžili mezi sebou v počtech zabitých. Tisk na obou stranách jejich výkony zveličoval. Dnes bychom asi řekli, že udělal z jejich soubojů děsivou reality show. 

Vojenským obráncům města pomáhali civilisté. Ženy a děti natahovaly drátěné zátarasy, domobranci bez výcviku hloubili příkopy a vojáci kladli miny a výbušné pasti. Proto se pro Němce staly nesmírně důležité malé pohyblivé ženijní jednotky, které překonávaly překážky. Skoro kámen po kameni rozebíraly Stalingrad, aby udělaly cestu dalším útvarům Wermachtu. V některých domech se bojovalo v každém patře. Stávalo se třeba, že zatímco Němci vyhrávali v přízemí, první patro ovládli Rusové. V tom všem stále přežívala řada civilistů, kterým se nepodařilo včas evakuovat. Pod troskami domů v zatuchlých a páchnoucích sklepech strádali se zmenšujícími se porcemi jídla. Nedostatkovým a vzácným zbožím se stala voda.

 Podle zachovaných denních hlášení se z německé strany vyznamenala pěší divize generála Hoffmanna pod jeho osobním vedením. Divizní oddíl protiletadlového dělostřelectva zničil v pouhých dvou dnech 21 ruských tanků, 2 těžká a 15 lehkých děl, několik Rusy plně obsazených bunkrů v podzemí, zákopová opevnění a jeden sklad pohonných hmot. Nebo oddíl útočných děl kapitána Lutze zničil ve třech dnech 37 obrněných vozidel, 15 těžkých a 15 lehkých děl, 2 protiletadlové baterie. Dále rozstřílel 17 bunkrů s betonovými a pancéřovými kopulemi a ukořistil nepočítané množství těžkých a lehkých pěchotních zbraní. Německá bombardovací a stíhací letadla nepřetržitě ničila hnízda odporu vybudovaných z domů ve městě. 

   Z řady budov se staly improvizované opěrné body. Jedním z nich byl Pavlovův dům. Před válkou patřil mezi prestižní adresy. Bydleli na nich komunističtí funkcionáři a továrenští odborníci. Z jeho oken šlo pokrýt palbou jedno z největších náměstí ve městě. V nočních hodinách dne 23. září 1942 do něj vnikl seržant Jakov Pavlov, spolu se třemi průzkumníky. Zlikvidovali německé kulometné družstvo a sami se v něm bránili až do 3. října 1942, kdy jim dorazil na pomoc zbytek jejich roty. Dům, který byl částečně v troskách, vojáci obložili pytli s pískem. Obehnali ho ostnatým drátem a do oken umístili kulomety. K dispozici měli ještě dvě protitankové pušky a dva minomety.

 Dům se stal cílem nepřetržitých a tvrdých útoků Wermachtu. Ve sklepeních přežívalo několik civilistů, zatímco nad jejich hlavami bojovalo 23 sovětských vojáků, bojeschopných sotva 15. Útroby budovy byly propojeny sklepy s okolními objekty. V troskách čtyřpatrového domu jeho obránci bojovali 58 dní. Němci tento objekt nikdy neobsadili V jejich plánech ho měli zakreslený jako pevnost. Dům, pojmenovaný podle seržanta Pavlova, se stal symbolem obránců Stalingradu. Po válce proběhla jeho částečná rekonstrukce a východní část budovy má stejnou podobu jako v době její obrany.

   9. října 1942 proběhla důležitá změna ve struktuře velení a pravomocí Rudé armády. Stalin zrušil systém politických komisařů. Nejvyšší rozhodovací pravomoci měl nyní velitel a politický komisař stál až na druhém místě jako jeho zástupce. Tato struktura politruků fungovala dlouho i po válce a okopírovala ji i naše lidová armáda. Na druhý břeh Volhy v té době převážely loďky a vory bojující vojáky k odpočinku. Vykoupali je, vyměnili jim čisté prádlo a dostali pořádně najíst. Časem se tyto běžné věci stali jejich velkou výhodou, kterou jejich nepřítel neměl. Vojáci Rudé armády, kteří dorazili na druhý břeh, nebyli jen zarostlí, špinaví a hladoví. V jejich očích a tvářích měli vyryto něco, co u lidí, kteří se o ně starali, budilo hrůzu. Tak vypadá peklo.

 Příště: Stalingrad: Generál Zima 

Zdroje: Kniha Stalingrad, autor Janusz Piekalkiewicz,

            Kniha Stalingrad, Sláva a pád 6. armády, autor Paul Carell

Web Wikipedie.cz, "Volgograd", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Volgograd

Web Wikipedie.cz, "Bitva u Stalingradu", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Stalingradu

Web Wikipedie.cz, "Pavlovův dům", odkaz:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavlov%C5%AFv_d%C5%AFm

Web Youtube.cz, "Velká vlastenecká válka, díl Stalingrad", odkaz: 

Web Youtube.cz, "Stalingrad-Ani o krok zpět", a další dva díly "Za Volhou není země" a "Ve znamení Uranu" najdete na webu, odkaz: 

 

Autor: Jan Šik | pondělí 8.5.2017 19:00 | karma článku: 26,10 | přečteno: 1384x
  • Další články autora

Jan Šik

O osamělých seniorkách, které dostávají údery do obličeje

Bezdůvodný útok musí být sám o sobě děsivý pro každého. Tím spíše, jedná-li se o starší osamělou ženu.

20.4.2024 v 18:00 | Karma: 41,29 | Přečteno: 3490x | Diskuse| Společnost

Jan Šik

Láskyplné hřbitovní poznání s hezkými slovy pro milovaného

Svým nejbližším říkáme tak málo hezkých slov. Abychom k tomuto poznání došli potřebujeme buď čas nebo náhlou událost. Třeba smrt.

13.4.2024 v 18:00 | Karma: 15,26 | Přečteno: 331x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Muž, který své přítelkyni nedokázal říci ne

Pokaždé nenalezne muž odvahu k tomu, aby si vyřešil svoje problémy. Třeba, když chce utéci před ženou. Občas se však najde někdo jiný.

6.4.2024 v 17:00 | Karma: 11,36 | Přečteno: 509x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Nespravedlivá výměna provedená odpornými šmejdy

Pokud vás má někdo nahradit, budete z toho špatní. Zvláště, když se dozvíte, že s vámi už nikdo a nikde nepočítá. Co potom uděláte?

23.3.2024 v 18:00 | Karma: 13,89 | Přečteno: 662x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Kdo jsou oběti zla?

Prosincová střelba na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze měla jeden efekt. Vytvořila atmosféru, v které se jisté osoby odhalují v plné nahotě.

24.2.2024 v 18:00 | Karma: 15,19 | Přečteno: 598x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:58

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 406
  • Celková karma 18,02
  • Průměrná čtenost 1353x
Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake