Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dozorkyně smrti: Dorothea Binzová

24. 10. 2016 19:00:00
Koncentrační tábor Ravensbrück v Německu se nacházel jen devadesát kilometrů od Berlína. Zástupkyní hlavní dozorkyně byla žena, která do něj nastoupila v září 1939 v pouhých devatenácti letech.

Dorothea Binzová se narodila 16. března 1920 v malém městě Templin v Německu. Pocházela z průměrné rodiny jako dcera lesníka, v patnácti letech dokončila soukromou školu. Po ní jen chvíli pracovala jako služebná. Krátce poté se přihlásila do SS a 1. září 1939 ve svých devatenácti letech byla převelena do koncentračního tábora Ravensbrück. Zde prošla náročným výcvikem, stejně jako ostatní dozorkyně podobných zařízení. Ten byl náročný hlavně po psychologické stránce, protože u členů ostrahy koncentračních táborů se netrpěla lítost nebo soucit s vězněnými osobami.

V Ravensbrücku jimi byly hlavně ženy. Ze 130 000 se jich konce války dožilo pouze 40 000. Převažovaly zde Polky a Židovky, táborem prošla i řada českých žen. Dorothea Binzová zpočátku sloužila pod Marií Mandelovou, která se později stala hlavní dozorkyní v osvětimské Březince, jako přímá podřízená velitele tábora Rudolfa Hösse. Údajně dala příkazy k zabití více než 500 000 židovských a romských žen a dětí, a je považována za jednu z nejhorších ženských postav v období holocaustu. Binzová prošla různými částmi Ravensbrücku, například v kuchyni nebo prádelně.

V srpnu 1943 ji SS povýšilo na zástupkyni Oberaufseherinnen, tedy hlavní dozorkyně, která byla podřízena přímo veliteli tábora. Za dobu svého působení vyškolila několik stovek žen v uniformách SS. Na nástup vězňů Appelplatz ji doprovázel německý ovčák, v ruce třímala bič. Několik žen na nástupech údajně dokázala ukopat před očima ostatních k smrti. Jednoho vězně prý osobně rozsekala sekyrou. V knize Simona Mawera Provazochodkyně svědkyně před soudem popisuje, jak jednu ženu zabila jediným dupnutím na hlavu.

Jako u některých ostatních příslušnic SS se i u Binzové spekulovalo o tom, zda jí sexuálně vzrušovalo mučení a veřejné bičování nahých žen. Podobné domněnky se však nepotvrdily. Dorothea Binzová měla přezdívku "Krásná mrcha". Stejně jako většinu dozorkyň SS i ji považovali za velmi půvabnou ženu. Z Ravensbrücku nakonec uprchla během pochodu smrti a 3. května 1945 ji zajali Britové v Hamburgu. Během soudního procesu tuto nesmírně krutou ženu vojenští advokáti hájili a omlouvali jejím mladým věkem. Nepomohlo jí to. 31. března 1947 v Hamelnu ji kat Albert Pierrepoint pověsil.

Do série článků Dozorkyně smrti jsem vybral pět mladých žen. Jako u ostatních postav historie lidstva mě zajímalo, jací to byli lidé a proč se z nich stalo to, čím nakonec byli. Tyto ženy většinou neměly valnou úroveň vzdělání a ještě jako nedospělé se staly členkami organizace Ligy německých žen, odkud jejich kroky směřovaly tam, kde mohly udělat kariéru. Oddíly SS byly logickou volbou a jedna z mála příležitostí jejich uplatnění. Na rozdíl od Rudé armády v řadách Wermachtu nemohly ženy bojovat. Za hlavní úkol ženy v nacistickém režimu se totiž považovalo být vzornou manželkou nebo matkou.

Častým předmětem spekulací je, jakou roli hrály v jejich životech sexuální deviace. Skoro nikdy se nepodařilo nic prokázat. Důvodem nejspíše bylo to, že na podrobné zkoumání psychologických profilů válečných zločinců nebyl jednoduše čas. Většinu z nich spojenecké armády dopadly a jejich soudy odsoudily do dvou let po válce. Mnou vybrané ženy žily velmi aktivním sexuálním životem, často udržovaly několik vztahů a skutečně to vypadá, že po určitém čase každou z nich týrání, mučení a násilí začalo vzrušovat. Podle mne však sexuální úchylky na úplném začátku nestály.

Za hlavní příčinu považuji, jako v celém nacistickém Německu, monstrózní manipulaci, která jako nestvůrná chobotnice zasahovala denně do životů obyčejných lidí. Oprávněná otázka zní, zda se něco podobného může stát i dnes? Lidé jsou nyní nesrovnatelně vzdělanější. Jenže nejsou chapadla chobotnice rozlezlé daleko více než tehdy? Jen kolik věcí nás denně ovlivňuje z obrazovek každého mobilu, monitoru, tabletu nebo televize, neustále nás zavalují nové informace. Která z nich je pravda a která lež? Nenechme sebou manipulovat a nedopusťme, aby se podobné hrůzy opakovaly.

Zdroje:

Web tn.nova.cz, Nacistické bestie, český jazyk, odkaz:

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/bestie-dil-treti.html

Web instory.cz, Byly krásné, ale bezcitné, český jazyk, odkaz:

http://instory.cz/677-byly-krasne-ale-nesmirne-bezcitne-tyto-zeny-byly-krutejsi-nez-muzi.html

Web čas.sk, Byly krutější než muži, slovenský jazyk, odkaz:

http://www.cas.sk/clanok/304868/krasne-ale-bezcitne-bacharky-v-nacistickom-koncentraku-boli-krutejsie-ako-muzi/

Wikipedie.cz, koncentrační tábor Ravensbrück, český jazyk, odkaz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor_Ravensbr%C3%BCck

Kanál YouTube, dokument Die Frauen von Ravensbrück, německý jazyk, odkaz:

Kanál YouTube, dokument Nacistické koncentrační tábory, český jazyk, odkaz:

Ostatní články o dozorkyních smrti, odkazy:

Ilse Kochová http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=552698

Irma Greseová http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=555327

Ruth Closius-Neudecková http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=555327

Alice Orlowski http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=556371

Autor: Jan Šik | pondělí 24.10.2016 19:00 | karma článku: 24.10 | přečteno: 1667x

Další články blogera

Jan Šik

Leningrad: Domobrana

Pomocné vojenské oddíly nebyly výmyslem sovětského režimu. V roce 1812 je poprvé zřídil svým manifestem car Alexandr I., měly mu pomoci v boji proti Napoleonovi.

16.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 562 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Evakuace

Cílem evakuace by mělo být zachránit co největší počet lidí. Taková je alespoň naše představa. Jak probíhala pár týdnů po zahájení druhé světové války v Leningradu?

9.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 788 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Vojenský okruh

Rudá armáda vytvořila Petrohradský vojenský okruh 6. září 1918. V únoru 1924 byl přejmenován na Leningradský.

2.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 891 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Rusové

Ruské velení se ve druhé světové válce dopustilo při obraně Leningradu spousty katastrofálních a nesmyslných chyb. Dokázalo však být také flexibilní, vynalézavé, rozhodné a nakonec úspěšné.

25.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 999 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 279 | Diskuse

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 319 | Diskuse

Pavel Chalupský

Je to náš problém.

Oni mají jinou víru. Oni jsou ti, kdož svoji vnitřní víru neztratili. Co máme MY? Myslím tím naši západní "vyspělou" civilizaci". Víru jsme přetavili do konzumu, mamonu, vlastnit, hromadit.

19.10.2017 v 10:12 | Karma článku: 4.20 | Přečteno: 139 | Diskuse

Magdalena Westman

Zastavme populismus dřív než bude pozdě!

S vědomím, že jen málokdo sleduje panelové diskuze v angličtině, dovolím si reprodukovat některé myšlenky z LIVE DEBATE: Western Democracy Is Threatening Suicide. (Západní demokracii hrozí sebevražda.)

19.10.2017 v 9:42 | Karma článku: 4.39 | Přečteno: 331 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 16.90 Průměrná čtenost 1006

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.