Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenské omyly: Vítězství poražených u Dunkerku

6. 03. 2017 19:00:00
Není důležité vyhrávat bitvy, ale války. Historie zná řadu příkladů, jeden je z druhé světové války a odehrál se na přelomu května a června v roce 1940 ve Francii.

Dunkerk (francouzsky Dunkerque) je město na severu Francie, dnes má 71 tis. obyvatel. Od 19. května do 4. června 1940 se zde odehrála velká bitva během napadení Francie nacistickým Německem. Spojeneckým jednotkám hrozilo úplné obklíčení a proto se Angličané v největším spěchu rozhodli zahájit evakuaci svých jednotek. Akce byla pojmenována "Operace Dynamo". Spojenci se několikrát zmýlili v hodnocení protivníkova plánu obsadit Francii. Teď byla řada na německém velení.

Spojenecké svazy Francie, Anglie a Belgie se ocitly v obklíčení německých tanků, zbývalo už jen past pořádně uzavřít. Zpráva vrchního velitelství německé branné moci sdělovala: "Největší útočná operace všech dob na západě dosáhla, po řadě jednotlivých taktických kroků, první úspěšný operační výsledek. Naše jednotky se zmocnily pobřeží kanálu La Manche." Generálové se dokonce dočkali pochvaly od svého nejvyššího velitele Adolfa Hitlera, který byl radostí bez sebe. Netrvalo to dlouho. Už 21. května podnikli Britové protiútok u Arrasu proti řídce obsazené linii nepřítele.

Zaútočily sice jen dva anglické tankové prapory, ale 7. tankové divizi generála Rommela způsobily velké problémy. Sám Rommel unikl zajetí na poslední chvíli. Protiútok měl psychologický efekt, protože ukázal, že Britové se dokáží velmi rychle vzchopit a bojovat i v beznadějných situacích. Podařilo se jím rovněž zvrátit německý časový plán na obsazení přístavů. A pak začali Němci dělat chyby. Ráno 23. května zavolal vrchní velitel letectva Hermann Göring Hitlerovi a přemluvil ho, že teď nadešla chvíle pro jeho bombardéry a stíhačky, které jsou schopny zničit všech 400 000 obklíčených spojeneckých vojáků.

Vůdce rozhodl, že si obrněnce bude šetřit na pozdější dobu. Okamžitě zastavil jejich útok s tím, že pro další akce použije letectvo a pěchotu. Jeho velitelé tankových svazů kroutili hlavami a nejlepší generálové Guderian a Rommel se zděsili. Obrněná vozidla se totiž nacházela od Dunkerku pouhých 20 kilometrů! Stačil možná jeden dva dny a britští a francouzští vojáci by se museli vzdát do zajetí, jinak by byli zničeni. Německá rozvědka až o tři dny později zjistila, že v přístavech je 13 válečných a 9 transportních lodí a Britové provádí evakuaci. Teprve teď Hitler tanky uvolnil, ale bylo už pozdě. V té době už Dunkerk bombardovalo německé letectvo. Radnice, hlavní pošta a doky byly zničeny. Přístupy do města ucpali 20 km dlouhé kolony.

Pláže se černaly Angličany a Göring se chlubil úspěchy. Jenže jeho Luftwaffe měla problém, protože z jeho letišť do Dunkerku, to bylo daleko. Navíc krásné počasí se změnilo a pohled na pláže, s čekajícími vyčerpanými vojáky, halila mlha a dým z hořících naftových nádrží. Ztráty Angličanů byly samozřejmě obrovské, ale letecké útoky neměly zdaleka takovou efektivitu, jako by měl tankový útok podporovaný pěchotou, která by spojence obklíčila a zajala. Do akce se zapojily nejen válečné lodě, ale výletní parníky, soukromé jachty a rybářské čluny. Z 848 plavidel jich Němci zničili 235. Nalodění spojeneckých vojáků však pokračovalo. Jen 31. května se jich podařilo nalodit 68 000.

Ráno 3. června byly německé jednotky vzdáleny dva kilometry, ale to se už naloďovali poslední muži. Podařilo se jich zachránit 338 000. Druhý den nechal Hitler v celé říši vyzvánět tři dny zvony na oslavu vítězství. O příčinách, proč nechal zastavit svůj útok, se historikové přou. V Norimberském procesu dokonce někteří souzení tvrdili, že vůdce chtěl s britským premiérem Churchillem uzavřít příměří. Ale v Hitlerově rozkazu č.13 letectvu jasně stojí, že všechna obklíčená vojska mají být zničena. Z toho se dá vyvodit, že zastavit německé tanky byl omyl.

Německá vojska tedy vítězně ukončila svoje tažení a porazila Francii. Vyhrála bitvu, ne však válku. Pro Francouze představuje Dunkerk těžkou porážku, u Britů lze kupodivu hovořit o triumfu. O čtyři roky později, téměř ve výroční den, se tehdy zachránění vojáci vrátili. Bylo to v den, kterému se říká den "D" 6. června 1944 při invazi v Normandii. Kdyby padli u Dunkerku, možná by se Británie nemohla vylodění účastnit. Anebo by podlehla invazi Německa do své země. Je otázka, zda by pak USA vstoupilo do války. Z tohoto pohledu na plážích v Dunkerku utrpěl největší porážku Hitler.

Zdroje:

Web Wikipedie.cz, "Dunkerk", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dunkerk

Web Wikipedie.cz, "Operace Dynamo", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Dynamo

Web YouTube.cz, trailer na film Christophera Nolana "Dunkerque", odkaz:

Autor: Jan Šik | pondělí 6.3.2017 19:00 | karma článku: 25.62 | přečteno: 2620x

Další články blogera

Jan Šik

Leningrad: Domobrana

Pomocné vojenské oddíly nebyly výmyslem sovětského režimu. V roce 1812 je poprvé zřídil svým manifestem car Alexandr I., měly mu pomoci v boji proti Napoleonovi.

16.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 562 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Evakuace

Cílem evakuace by mělo být zachránit co největší počet lidí. Taková je alespoň naše představa. Jak probíhala pár týdnů po zahájení druhé světové války v Leningradu?

9.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 788 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Vojenský okruh

Rudá armáda vytvořila Petrohradský vojenský okruh 6. září 1918. V únoru 1924 byl přejmenován na Leningradský.

2.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 891 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Rusové

Ruské velení se ve druhé světové válce dopustilo při obraně Leningradu spousty katastrofálních a nesmyslných chyb. Dokázalo však být také flexibilní, vynalézavé, rozhodné a nakonec úspěšné.

25.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 999 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 306 | Diskuse

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 339 | Diskuse

Pavel Chalupský

Je to náš problém.

Oni mají jinou víru. Oni jsou ti, kdož svoji vnitřní víru neztratili. Co máme MY? Myslím tím naši západní "vyspělou" civilizaci". Víru jsme přetavili do konzumu, mamonu, vlastnit, hromadit.

19.10.2017 v 10:12 | Karma článku: 4.20 | Přečteno: 142 | Diskuse

Magdalena Westman

Zastavme populismus dřív než bude pozdě!

S vědomím, že jen málokdo sleduje panelové diskuze v angličtině, dovolím si reprodukovat některé myšlenky z LIVE DEBATE: Western Democracy Is Threatening Suicide. (Západní demokracii hrozí sebevražda.)

19.10.2017 v 9:42 | Karma článku: 4.39 | Přečteno: 340 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 16.90 Průměrná čtenost 1006

Miluj každým kouskem svého srdce, neboť pak porozumíš. Když budeš pouze přemýšlet, neporozumíš ničemu.   Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.