Čtvrtek 20. února 2020, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. února 2020 Oldřich

Muž, co se vzbouřil a ucpal čokoládou

18. 01. 2020 18:00:00
Chlap se má chovat jako chlap. Při své cestě životem, musí překonávat různá úskalí. Ideální je, když ho mnohými vede žena. Jemně.

U vchodu do sportovní haly trhaly vstupenky dvě mladé pořadatelky v červené halence a minisukni s vysokými podpatky. Musela jim být zima, protože byly hned za dveřmi. Měly na sobě krátký rukáv a velký výstřih, který zčásti zakrývala šerpa s názvem dnešní akce. Dovnitř se tlačil chlad zimního počasí, přestože nesněžilo a svítilo polední slunce. Až na pár zimomřivých jedinců si několik lidí dokonce rozepínalo bundy.

Ven vycházela hořko sladká vůně, která se slévala ze všech možných stánků na herní ploše sportovní haly. Když jsem se spolu s davem protlačil dovnitř a sestupoval po schodech dolů, napadlo mě, že při pohledu zhora vypadá jako hnědý oceán. Jen do něj skočit a plavat.

V hnědém moři se převalovaly oříšky, kardamon, zázvor, skořice a spousta dalších přísad, která společně s ovocem, jako třeba banány, jablky, pomeranči nebo kiwi, tvořily tisíce doplňkových chutí. Tou základní byla chuť mléčná nebo hořká, která patřila k tunám přírodního zázraku, co po celé hale tekl nebo tuhl. Právě probíhal čokoládový festival.

Postavil jsem se do řady ke stánku s kávou. Přede mnou stál asi pětatřicetiletý muž v modrém, evidentně drahém, obleku se sytě žlutou kravatou a koženými polobotkami. Za rameno ho držela žena, zhruba stejného věku, v kostýmku podobné barvy, který by se hodil spíše na ples. V druhé ruce svírala dlaň asi desetileté holčičky v bílé halence a sukýnce. Krásná a sympatická trojice. Jenom do uvolněné atmosféry festivalu příliš nezapadala.

"Nemysli si, že se tady budeš cpát čokoládou!" pronesla přísně žena. Chudák holčička, proč ji sem brali, pomyslel jsem si. Jenže holčičku na mysli neměla.

"Víš dobře, že máš alergii. Pokaždé ti po ní zčervená nos a my se na něho doma dívat nebudeme!"

"Nebudeme..." řekla jako ozvěna holčička.

Žena pokračovala: "Nebo snad stojíš o to, aby si tvé asistentky myslely, že nasáváš? A potom roznášely drby po firmě, že pan ředitel je alkoholik?"

Muž nepatrně zavrtěl hlavou.

Žena se nehodlala zastavit: "A prosím tě, co tě to napadlo za blbost?"

Muž se nechápavě podíval.

"Ta kravata. Nemohl sis vzít nějakou lepší, která by ti ladila s oblekem? Vůbec jsem si jí doma pod tvojí bundou nevšimla. Žlutá. Vypadáš jako šašek." Měla pevně sevřené rty a nafouknuté líce.

"Šašek, šašek, šášula, nos má jako bambula," odříkávala dcerka větu z jedné české pohádky a chichotala se. Před nimi stál ve frontě starší muž s bíbrem. Otočil se a hodil po holčičce přísným pohledem. Všimla si toho a zmlkla.

Po vypití kávy jsem přeplul na druhou stranu moře ke stánku s fontánou. Mladá prodavačka nabírala do pevných papírových kelímků tekutou hořkou belgickou čokoládu s chilli.

Uprostřed haly stálo pódium, na kterém hrála hudební skupina pomalejší kousky. Možná měla sladit atmosféru klidu a pohody s festivalem chutí. U některých návštěvníků takové triky nepomáhaly. Nastolili rychlé tempo konzumace a vypadali, že se brzo zalknou.

Kapela přestala hrát a na pódium vystoupal fešácký moderátor. Dvě dívky v červených kostýmcích se šerpou vytahovaly čísla vstupenek z papírové krabice. Účelem byla soutěž o hodnotné ceny, které mě příliš nezajímaly. Stejně tak onu excelentně oblečenou trojku a pána s bíbrem.

Výhodou našeho nezájmu bylo, že jsme u čokoládové fontány zůstali pouze my. Fronta, po vyhlášení začátku soutěže, zmizela. Dav se tlačil u pódia.

Žena s holčičkou se postavily bokem. Jejich dcera se cpala několika kokosovými bonbóny s hnědou náplní. Manžel obdržel pokyn: "Běž mi koupit taky jednu čokoládu s chilli!"

Pán s bíbrem žertoval s prodavačkou. Ta při tom stíhala nabrat čokoládu do dvou kelímků. Podala je muži, který se vrátil k rodině. Jeden donesl manželce, která si jej vzala do ruky a zavrtěla hlavou.

"Panebože. Umíš počítat?" Zeptala se žena.

Muž se na ni podíval s udiveným obličejem.

"Říkala jsem jednu. Když říkám jednu, tak říkám jednu. Myslím, že jsme se domluvili!" Žena se držela, aby nekřičela.

Domnívám se, že domluva vypadá jinak a muž určitě také. Přesto klidně odpověděl: "Víš, že belgickou čokoládu mám moc rád. Pro jednou si dám, nic se nestane."

"Nic nebude. Jasně jsem ti řekla, že ne. Dones ji zpátky k prodavačce! " štěkla žena.

Muž se k ničemu neměl. Sklopil hlavu a díval se do země.

"Tak co je? Něco jsem řekla, ne?"

"Tak slyšel jsi?" Přidala se holčička. Pán s bíbrem, který scénu pozoroval, se k rodině tiše připlížil.

Muž pro změnu zvedl hlavu a díval se do stropu. Potom si přiložil kelímek k ústům.

"Ne!" vykřikla žena. Přiběhla k němu a snažila se mu čokoládu vzít.

"Nedám!" Zařval najednou muž a žena uskočila polekaně bokem. Muž lupl kelímek na ex. Potom si došel k fontánce. Překvapené prodavačce vyrval další kelímek, do kterého se právě chystala nalít čokoládu pro mě. Pak oba ponořil do fontány a vytáhl ven. Čokoláda z nich kapala na stůl a na zem.

Muž přistoupil k ženě a začal před ní pít. Otevřela překvapením ústa. Kdyby kolem letělo hejno much, asi by jí skončilo v krku. Druhý kelímek mu šel pomaleji. Jakmile dopil, doběhl si pro další nášup k fontáně.

Obsloužil se zase sám, přes hlasité brblání prodavačky. Tentokrát si pokapal kravatu a drahý oblek. Opět doběhl k ženě a znova pil.

Holčička se před něj postavila a dala si obě ruce v bok: "No počkej. Ty dostaneš. My se prostě nehodláme dívat na tvůj nos!"

Muž překonal půlku obsahu, když najednou kýchl. Možná chloupek, možná rýma, možná mu do nosu vletělo chilli. Kelímek vyletěl z jeho ruky a zbytek nápoje skončil na dceřiných bílých šatech.

Holčička se otočila k matce: "Mami! To je blbec." V ten moment dostala pohlavek. Vlepil jí ho muž s bíbrem, který stál doposud potichu za ní. Asi by později tvrdil, že mu ruply nervy a neudržel se. Myslím však, že spíše čekal na příležitost. Matka se dostala do šoku. Neřekla ani slovo.

Muž, s cákanci čokolády na své nevhodné žluté kravatě, přešel k prodavačce. Vytáhl z peněženky tisíc korun, nechal je ležet na stole a načepoval si další dva kelímky. Potom odkráčel směrem k východu, kam ho po chvíli následovala žena s nafouknutými tvářemi a plačící holčička. Pán s bíbrem šel prodavačce pomoci s úklidem.

Muži jsem nezáviděl. Nejen jeho ženu a dceru, ale také následující dny. Z horké čokolády musel mít spálenou pusu a z přísady chilli prdel. Navíc čokoláda v něm musela zatuhnout a ucpat všechny otvory v těle.

Chlap se má chovat jako chlap. Při své cestě životem, musí překonávat různá úskalí. Přes mnohá ho má jemně a s noblesou vést žena. Pokud tento model krachuje, jednoho krásného dne dojde ke vzbouření na vsi a mezi oběma se všechno rozteče, jako nahřátá belgická čokoláda.

Soundtrack k americkému filmu Čokoláda z roku 2000. Zdroj: YouTube.cz

Úvodní fotografie:

https://pixabay.com/cs/photos/youtuber-blogger-scen%C3%A1rista-zoufal%C3%BD-2838945/

Autor: Jan Šik | sobota 18.1.2020 18:00 | karma článku: 17.61 | přečteno: 445x

Další články blogera

Jan Šik

Muž, co ušel denně padesát tisíc kroků a přesto si nesl pneumatiku

Některé aplikace jsou schopné vypočítat, kolik ušlých kroků má vliv na spálení kalorií. Dokáží tím ovlivnit lidské chování. Člověk by však neměl slepě věřit všemu.

15.2.2020 v 18:00 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 941 | Diskuse

Jan Šik

Dívka, co mučila svou sokyni voodoo, které se zvrtlo

Špatná myšlenka nebo zlá věc se může obrátit proti tomu, kdo ji vymyslel nebo poslal. Také zasáhnout někoho úplně jiného. Třeba nevinného.

8.2.2020 v 18:00 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jan Šik

Kluk, co objímal tatínka, až jednou sám vyrostl

Vztah otce se synem patří k nejzásadnějším věcem v životě. Všechno, co rodič předá svému dítěti, ono jednou předá zase svému. Jaké věci mohou být na světě důležitější?

1.2.2020 v 18:00 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 439 | Diskuse

Jan Šik

Dívka, co měla ráda ptáka, který na ni zíral

V životě se lidem děje spousta věcí. Kde hledat jejich příčinu? Proč se dějí? Jaký mají důvod? Někdy zcela obyčejný. Skoro primitivní.

25.1.2020 v 18:00 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 667 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Martina Cibulková

Revizor

Přistoupili dva pánové, které od prvního pohledu smrděli revizorskou plackou a já revizory nemám ráda. Upřímně? Hodně MOC je nemám ráda!!!

18.2.2020 v 10:10 | Karma článku: 24.78 | Přečteno: 1305 | Diskuse

Jiří Němčík

Píseň o zemi

Tak tohle mám fakt rád. Nestává se to často, ale když se to stane, tak si to vychutnám. Jako dnes, když dostanete v noci poslední zakázku a jedete 70 km daleko za Prahu.

18.2.2020 v 3:49 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 315 | Diskuse

Filip Vajdík

V sobotu bude 22.2.2020 22:22:22

Nejvyšší čas obědnat koláče a ohňostroje. Toto bude ta slavnost na kterou mnozí z nás čekali celý život. Jak se připravují vikingové a další?

17.2.2020 v 21:25 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 691 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Nedělní ráno pro sadisty

Nedělní ráno má svá pravidla. Nedělní ráno je zpravidla chráněné jako ohrožený druh zvířete a my jsme jeho součástí.

16.2.2020 v 10:29 | Karma článku: 23.38 | Přečteno: 720 | Diskuse

Marek Ryšánek

Plejte, než se to zakoření a rozroste...!

Když jsem četl dnešní evangelijní oddíl, vzpomněl jsem si na pasáž z úžasné knihy Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho. Na planetě malého prince rostly baobaby a růže. Jako malé výhonky jsou od sebe nerozeznatelné.

16.2.2020 v 7:27 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 249 | Diskuse
Počet článků 267 Celková karma 21.24 Průměrná čtenost 1218

Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake

 

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...