Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Hrdinství se znakem Sokola

23. 05. 2020 18:00:00
Jedno z hesel Sokola zní: "Ni zisk, ni slávu!" Vyjadřuje skromnost a pokoru, která patřila k největší morální síle této organizace. Její představitelé i mnozí řadoví členové v dobách protektorátu patřili ke skutečným hrdinům.

Sokol (Česká obec sokolská) je označením spolku, který má v historii naší země pozici největší tělovýchovné organizace. Zakladateli byli Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner v letech 1867-1868. Jejich cílem bylo podpořit fyzické a především a morálně-volní vlastnosti českého národa, kterými měly být sebevědomí, hrdost, odhodlanost, apod. Historie tohoto, našimi současníky nedoceněného spolku, je nesmírně rozmanitá a bohatá.

"V zdravém těle zdravý duch! V mysli vlast, v paži sílu! Tužme se!"

Sokol nebyl jen spolek, ale také rodina. Často cvičil dědeček, otec a syn, proto jedním z významných aspektů organizace byla i mezigenerační solidarita. Dodnes skoro v každé vesnici stojí kulturní domy, před válkou sokolovny, které se staly sportovními a kulturními centry obcí. Sokol prorůstal, z dnešního pohledu až neuvěřitelným způsobem, do veřejného života. Jeho členy byli politici, vojáci, lékaři, dělníci, učitelé, podnikatelé.

"Hlásíme se veřejně k tomu, že pěstujeme též výchovu brannou. Zanechme proto již veřejných tajemných schůzí a řekněme to otevřeně. Ano, pěstujeme výchovu brannou a jsme ochotni dáti se do služeb republiky v případě války, ať zví veřejnost k čemu jsme odhodláni a připraveni." Ze zápisu schůze Sokola v Libochovicích v roce 1936.

Za druhé světové války měla okupační moc ze Sokola respekt. Němci měli strach oprávněný. Sokol sám byl masovým a dobře organizovaným spolkem a jak se později ukázalo, jeho členové patřili k nejlepším členům odboje na našem území. Těsně před válkou měl 800 000 aktivních členů. V jeho řadách cvičil i jeden z Heydrichových atentátníků, Josef Gabčík.

"Za národ, drahou vlast!"

Na konci jara 1939 se gestapo začalo intenzívně zajímat o vedení Sokola. Při likvidaci odbojové organizace Obrana národa zjistilo, že řada jeho členů je zapojena do odboje. 1. září 1939 Karl Hermann Frank spustil akci Aktion Albrecht der Erste (nebo také Akce A), jejímž cílem byla prevence zabránění odporu na území protektorátu. Zatčeno bylo 1 247 osob, elita českého národa. Byl mezi nimi například Josef Čapek, Ferdinand Peroutka, Emil Filla, Petr Zenkl a také řada členů sokolských žup a jednot. Více než polovina skončila v koncentračním táboře Buchenwald.

"Buďme věrni sobě, pravdě a spravedlnosti!"

Výnos říšského protektora Konstantina von Neuratha z 12. dubna 1941 zakázal činnost obce Sokolské, tedy celého svazu, žup, jednot a připojených spolků. Povolena byla pouze správa nemovitostí.

"Jen ruchem žijeme!"

Po nástupu Reinharda Heydricha do funkce říšského protektora, okupační moc spustila Akci Sokol. Ze 7. na 8. října 1941 bylo zatčeno celkem 1 500 předních členů. Většinu nacisté přemístili do Malé pevnosti v Terezíně. Odtud sto třicet pět osob, vedoucích funkcionářů České obce Sokolské a všech sokolských žup, transportovali začátkem roku 1942 do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka (tedy Auschwitz). Tehdy panovaly kruté mrazy kolem minus dvaceti pěti stupňů Celsia. Většinou to byli starší lidé, až na jednoho všichni narození v 19. století. Nedostatečně oblečení, vyhladovělí, zmlácení a vyčerpaní začali brzy umírat.

"Čechie, máti naše drahá!"

Organizace byla definitivně rozpuštěna a veškerý majetek zabaven. Šlo o poskytnuté státní dotace, členské příspěvky, výtěžky ze sokolských sletů a veškerý movitý i nemovitý majetek v celkové hodnotě 600 000 000 K (protektorátních korun). Podobný osud potkal další české spolky, kterými byli například Skaut nebo Junák.

"Jedinec nic, celek vše!"

V letech 1939-1945 němečtí okupanti věznili skoro jedenáct tisíc členů České obce sokolské. Zavraždili jich 1 212, v koncentračních táborech zemřelo dalších 2 176. Během Pražského povstání ve dnech 5. - 8. května 1945 zahynulo 589 členů Sokola. Mimochodem, v poslední době často zmiňovaných, Vlasovců padlo kolem tří set.

"Ni zisk, ni slávu!"

Dnes nepředkládám konkrétní lidský příběh, protože hrdinů bylo mnoho. Členové Sokola působili v odboji nejaktivněji. Nebýt jejich odvážné a obětavé práce, pak by se atentát na Heydricha našim parašutistům těžko povedlo realizovat. Každý z nich, který prošel vězením nebo byl zavražděn trpěl a s ním často i jeho široká rodina. Sokolové si prožili své smutné příběhy a měli bychom si na ně vzpomenout pokaždé, když procházíme kolem některé Sokolovny.

Jedno z hesel Sokola zní: "Ni zisk, ni slávu!" Vyjadřuje skromnost a pokoru, která patřila k největší morální síle této organizace. Proto v dobách své největší slávy měla respekt a úctu obyvatelstva. Tvořila morální hodnoty, které dnes tolik chybí, zejména v centrální politice.

Přesto si dovolím říci, že je velkým omylem, když si mnozí myslí, že náš národ v sobě takové vlastnosti nenosí. Rozhlédněme se dobře kolem sebe, na situaci, v jaké se nacházíme dnes. V kolika profesích se jen prokázala hrdost a odhodlanost. Zdravotníci, hasiči, vojáci a policisté. A co přináší ostatní obyvatelé naší země? Třeba zodpovědnost, spolupráci, solidaritu a mnohé další.

To všechno se neobjevilo samo od sebe a ze dne na den. Jde o výsledek dlouhých tradic z minulosti, které nosíme uvnitř sebe. Pravda, jsou někdy hodně hluboko zasunuty, ale když je potřeba ukáží se. Do budoucna má náš národ na čem stavět. Stačí jen, když mnohé věci z naší minulosti bude rozvíjet.

Zdroje:

Citáty použity z historie České obce Sokolské

Teče, voda teče, koncert z pražského Rudolfina. Zdroj: YouTube.cz:

Wikipedie Sokol (spolek)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokol_(spolek)

Pořad České televize, Heydrich - konečné řešení: Sokolové. Zdroj: YouTube.cz:

https://www.youtube.com/watch?v=153eCifSrwo

Úvodní fotografie, web Pixabay.com, odkaz:

https://pixabay.com/cs/photos/ruce-ostnat%C3%BD-dr%C3%A1t-chytil-v%C3%A1lky-3460021/

Autor: Jan Šik | sobota 23.5.2020 18:00 | karma článku: 21.71 | přečteno: 392x

Další články blogera

Jan Šik

Hrdinství učitelské rodiny

Každý se snaží ochránit své nejbližší. Rodina je nejdůležitější. Přesto se najdou lidé, kteří někdy na první místo postaví jiné hodnoty. Ohlédnutí za lidskými osudy v těžkých dobách nám pomáhá pochopit vyšší princip.

30.5.2020 v 18:00 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 586 | Diskuse

Jan Šik

Hrdinství chybujícího parašutisty s fotografií své milé

Všichni chybují. Děti i dospělí, muži i ženy, pěšáci i generálové. Nikdo není bez chyb, ani hrdinové. Ve válečných dobách už vůbec ne.

16.5.2020 v 18:00 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 453 | Diskuse

Jan Šik

Hrdinství čtrnáctileté dívky s jízdním kolem

Hrdinství člověka se nemusí projevit velkým patetickým činem. Na začátku může být na první pohled bezvýznamná a obyčejná věc. Potom následuje strach o sebe i ostatní. A na konci utrpení a smrt.

9.5.2020 v 18:00 | Karma článku: 45.36 | Přečteno: 12392 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Už podruhé

Ano, podruhé se stal Yehuda Glick terčem nenávisti. Arabské nenávisti a fanatismu. Poprvé v roce 2014, kdy přežil teroristický pokus o atentát. Podruhé poznal násilí nepřátel letos 4. června.

4.6.2020 v 22:28 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 124 | Diskuse

Miloš Korotvička

K diskuzi o Chorvatsku ze vzpomínek milovníka Jadranu

Někde jsem si přečetl titulek k otevření hranic Chorvatska pro turisty. Nenechme se zmýlit. Chorvati jenom touží po vašich penězích. Jeďte letos raději třeba na Šumavu.

4.6.2020 v 21:52 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 277 | Diskuse

Janda Jakub

Těší se Chorvatsko na turisty ???

Po třech měsících zákazů jsem ve svém oblíbeném Chorvatsku. Začal červen a letošní jachtařská sezona pomalu končí. Za chvíli dorazí turisté a my jachtaři jim vyklidíme pole. Ale je to skutečně tak? A kdo si to vlastně přeje?

4.6.2020 v 18:44 | Karma článku: 27.67 | Přečteno: 945 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédsko bylo krůček od Itálie?

Teprve od 13. června povolí premiér Stefan Löfven Švédům cestovat uvnitř země, o cestování přes hranice prý nepadlo ani slovo. Ve Stockholmu v některých dnech prý zbývalo jen 70 lůžek volných.

4.6.2020 v 18:07 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 420 | Diskuse

Eva Svobodová

Black lives matter? All lives matter!

Dva policisté v Londýně pokorně klečí před davem rozzuřených černých "demonstrantů". Lidé v různých zemích Západu se pokorně omlouvají za svoje "bílé privilegium". Rozzuřené davy pálí a rabují. Proč? Policista zabil černocha.

4.6.2020 v 17:22 | Karma článku: 36.70 | Přečteno: 812 | Diskuse
Počet článků 282 Celková karma 26.57 Průměrná čtenost 1322

Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake

 

Najdete na iDNES.cz