Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Rozhovor se šťastnými manžely při příležitosti svatby korunovačních klenotů

25. 02. 2023 18:00:00
Pokud muž a žena společně prožijí mimořádně dlouhý život, domníváme se, že jejich vztah se naplnil a oba jsou šťastni. Nutně tomu tak však být nemusí...

Zaťukala jsem na dveře rodinného domu, který na první pohled potřeboval údržbu. Evidentně šlo o více než půlstoletí starou budovu, z které padala omítka. Z děravých okapů muselo při dešti crčet na všechny strany a betonovým chodníkem se táhly praskliny, které se po každém dalším mrazu rozšiřovaly.

Dřevěné dveře zavrzaly a ztěžka se otevřely.

"Dobrý den. Vy budete ta redaktorka," řekla paní s šedivými vlasy. Měla vrásčitý obličej a shrbenou postavu. Ruce měla vsunuté do kapes kuchyňské zástěry.

"Dobrý den," představila jsem se pokračovala: "Přišla jsem udělat rozhovor s vámi a vaším manželem. Jste moc hodní, že jste si udělali čas."

Paní se smutně podívala: "Můj manžel zemřel před rokem."

"Promiňte. Jsem zmatená. Říkali mi, že..."

Usmála se a chytla mě za ruku: "Přišla jste za tatínkem a tchýní. Pojďte, už na vás čekají. Jsme v jejich domě. Bydlím naproti a zajdu k nim jen občas. Jsou pořád schopní se o sebe postarat."

"Kolik je jim let?" Zeptala jsem se.

"Tchyni osmdesát devět a tatínkovi devadesát tři. Bylo jí čtrnáct, když se brali. Nemohu uvěřit, že jsou spolu tak dlouho," povzdechla si. "Není to s nimi jednoduché, uvidíte sama."

Vstoupila jsem do domu. Jako kdybych se mávnutím kouzelnické hůlky ocitla ve starém televizním seriálu. Na kastlových oknech záclony, odřený nábytek, starobylá kuchyňská linka, bílý sporák na tuhá paliva a proležené sedací soupravy. V obývacím pokoji stála nábytková stěna, která se v Česku vyráběla jako jediná v kategorii luxusní někdy začátkem osmdesátých let. Retro jako vyšité.

"Posaďte se," řekla paní. "Dáte si kávu, čaj? Hned oba přivedu."

Netrvalo dlouho, chroupala jsem esíčka a zapíjela je bylinkovým čajem s medem. Ještě předtím jsem se přivítala s oběma staroušky.

Nutno uznat, že babička vypadala lépe než její snacha. Měla pružnější postavu a podle toho jak sebou rychle praštila do sedačky, ji netrápila záda ani kolena. Pravděpodobně hodně cvičila nebo alespoň chodila. Měla drobnou postavu, vlasy bílé jako sníh a na sobě decentní šedý kostýmek postarší dámy. Přísný výraz v obličeji zjemňovaly drobné vrásky kolem úst a očí. Chlapi po ní kdysi museli šílet.

Její manžel drobné postavy měl svěšená ramena a kulhal. Asi ho bolela záda, protože každou chvíli měnil polohu a poposedával. Občas vstal a přesunul se z křesla na pohovku a po chvíli zase zpátky. Kolem obličeje mu, podobně jako Drákulovi, vlály netopýří uši. Oblečen byl v asi o dvě čísla větší plandající teplákové soupravě.

"Píšu pro jeden internetový server do rubriky Žena a muž," pravila jsem, zmáčkla nahrávání na mobilu a položila ho na stůl. "Naše čtenáře by zajímalo, jaké to je žít v manželství tak dlouho. Jste spolu sedmdesát pět let! Víte, že vašemu výročí se říká Nebeská svatba nebo také Svatba korunovačních klenotů?"

"My máme nějaké výročí? Ani nevím. Nebeská svatba?" zasmála se. "To určitě. Moment, prosím." Otočila se k manželovi a něco mu zašeptala do netopýřího ucha. Muž se neochotně zvedl, pronesl: "Jistě," a odšoural se pryč. Za několik minut se vrátil v pomačkaných manšestrových kalhotách a bílé košili, která měla na límečku mastný flek velký jako Brno.

Stařenka vyvrátila oči v sloup a vzdychla. "Tak Nebeská svatba, paní reportérko. No, dobře." Nasadila usměvavý výraz. "Hlavně to chce hodně lásky, že?" Otočila se opět k dědečkovi.

"Jistě," kývl hlavou.

"Trpělivost, tolerance, kompromisy..." začala vypočítávat všechny věci, kterými společně překonali překážky v manželském soužití. "Že?"

"Jistě," opět kývl muž hlavou a já si poprvé všimla, že nemá nasazené zuby. Spatřila to i babička, která se zamračila.

Natočila jsem se k němu. "Co vy? Co znamená manželství pro vás? Taky lásku?"

"Jistě."

Z kuchyně se ozvalo: "Dědo, dáte si kávu?"

Místo muže, který neřekl ani slovo, odpověděla jeho manželka: "Děda si kávu nedá!"

Stařeček udělal zase pohyb hlavou, na který jsem si začala zvykat. "Jistě".

Čím dál více mi připadalo, že na všechno kývá hlavou jako nemocný osel.

"Na chvilku si odskočím," vstala stařenka a omluvně se na mě podívala: "To víte děvenko, věk."

"Jistě," pravil děda.

Jakmile odešla, chvíli mlčel, když v tom zničehonic pronesl: "Máte zajímavou práci, paní redaktorko. Moc vám závidím, tohle jsem chtěl celý život dělat. Chodit mezi lidi, dělat rozhovory, navštěvovat zajímavá místa a psát články..."

"A proč jste to nezkusil?" Zeptala jsem se.

"Víte, pracoval jsem na finančním úřadě, asi třicet pět let před důchodem. Jistota pozice státního zaměstnance byla důležitá pro rodinu." Odmlčel se. "Alespoň si tohle myslela moje žena." Sklopil oči do země.

Za moment si mě jimi začal prohlížet. Jeho zrak nejprve utkvěl na mých nohou a potom pomalu zvedal hlavu, aby si dobře prohlédl celou moji postavu. "Jste hodně mladá. A krásná..." Cítila jsem na sobě jeho pohled, v kterém nebyla žádná vlezlost, slídivost nebo oplzlost. Vyzařovala z něj jakási skrytá a nenaplněná touha, která už dávno vyhasla.

Přesto jsem si popotáhla sukni o kousek dolů, abych zahalila alespoň svoje kolena. Děda na mě mrkl pravým okem, v kterém plál malý žlutý ohýnek. Hlas jeho manželky jej sfoukl jako plamínek svíček na narozeninovém dortu.

"Tak co jste probírali, zatímco jsem byla pryč?" Ozvalo se ode dveří.

"Ale nic," odkašlala jsem si.

Babička zavrtěla hlavou. "No, samozřejmě. Zase celou dobu mlčel, že?"

"Jistě," kývl děda.

Rozhovor se odvíjel v podobném duchu dál. Starší žena odpovídala na otázky anebo některé kladla sama. Občas se pustila do delšího monologu, který její muž čas od času přerušoval svým: "Jistě."

Cestou domů jsem v autě přemýšlela o společných životech párů, které spolu dokáží vydržet tak mimořádně dlouhou dobu.

Otázkou je, zda-li délka doby prožité ve vztahu je zároveň důkazem šťastného života.

Inspirováno pohádkou Bezová matička od Hanse Christiana Andersena

Psáno pro Blogosféru

Píseň Víš, lásko zpívá Iveta Bartošová. YouTube.cz:

Náhledový obrázek: https://pixabay.com/cs/photos/youtuber-blogger-scen%C3%A1rista-zoufal%C3%BD-2838945/

Autor: Jan Šik | sobota 25.2.2023 18:00 | karma článku: 13.18 | přečteno: 356x

Další články blogera

Jan Šik

Čtyřkačkový hošek a drsný řidič autobusu

Drzost současných mladších generací prý nezná hranic. V některých případech však tato může být signálem, že se v budoucím životě rozhodně neztratí.

23.9.2023 v 18:00 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 525 | Diskuse

Jan Šik

Dívka jedoucí v metru a zapáchající čerstvě vykopanou hlínou

Občas potkáme v životě někoho, s kým bychom chtěli kráčet po společné cestě. On jen na chvíli vyjeví svou pravou tvář a všechna naděje je pryč.

16.9.2023 v 18:00 | Karma článku: 31.18 | Přečteno: 6726 | Diskuse

Jan Šik

Hrabošení v obchodním centru s módním troubou

Má-li muž doprovodit partnerku či manželku do obchodního centra za účelem nákupu oblečení, jde o hrdinský čin, který se podobá sebevražedné misi.

25.8.2023 v 19:57 | Karma článku: 15.09 | Přečteno: 508 | Diskuse

Jan Šik

Skvěle poskytnutá služba hodinového manžela

V záchvatech slabosti muž ženě slibuje. Potom zapomene a pak zase. V reakci na situaci ženě nezbývá než volat o pomoc. Ta bývá poskytnuta v překvapivě větší kvalitě, že se očekávalo.

15.7.2023 v 18:00 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Ladislav Jílek

Lukáš, Jitka a Irena 5/16 Irena má prvé dítě

Asi díky těmto lékům Jitka dokonce zvládla i jednu velmi nepříznivou situaci. Když ani po roce neotěhotněla, vyhledali jsme odbornou pomoc.

27.9.2023 v 6:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Eva Sádecká

Krása noci

Království noci, síla protikladů. Skoro nedýcháš, jako by ses znovu narodil. V objetí noci Světlo a stín...

26.9.2023 v 20:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Martin Irein

Dvanáctá

Robert Cihlář zaparkoval na svém oblíbeném místě před královéhradeckým nádražím. Radost a vzrušení z plánované akce mu trochu narušoval fakt, že tentokrát tu bylo zaparkováno o dost více aut.

26.9.2023 v 16:15 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 136 | Diskuse

Eva Sádecká

Procházka v Londýně?

Pojď, povedu tě. Móda se netají krásou, vnímáš totéž? Londýnské ulice plné šarmu? Schováš se? Nevadí, já si tě najdu...

26.9.2023 v 14:57 | Karma článku: 4.74 | Přečteno: 108 | Diskuse

Ladislav Jílek

Lukáš, Jitka a Irena 4/16 Nevydařená kolaudace bytu

V srpnu bylo založeno družstvo, my jsme se hlásili o čtyřpokojový byt a o dvojgaráž v suterénu. Jeden kolega v práci onemocněl, bylo třeba, aby někdo dokončil jeho práci. Vzal jsem to na sebe. Každá koruna navíc bude dobrá.

26.9.2023 v 8:22 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 227 | Diskuse
Počet článků 391 Celková karma 22.27 Průměrná čtenost 1371

Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake

 

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...