Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Děti v restauraci - Etiketa pro matky

13. 05. 2023 18:00:00
Nedávno společnost rozdělil závažný problém chování dětí v restauracích. Co se s tím dá dělat? Nejprve bylo nutno stanovit pravidla pro podnikatele. Teď nadešel čas vyložit je matkám.

Žhavé téma v posledních několika týdnech usnulo, je proto zapotřebí jej znova oprášit.

Jak poznamenal jeden z odborníků na kulinářství: dětí je jako smetí a restaurace jsou zase v maléru. Poté co s jejich existencí zatřásl Covid a vysoké ceny energií, přišel další drtivý úder. Děti vtrhly do kaváren a hospod s nebývalou razancí.

Soubor pravidel musí upravit chování všech zúčastněných stran. Podnikatelé, hosté, personál, matky i děti by se měli řídit etiketou. Bohužel zásady stanovené Guthem Jarkovským a Ladislavem Špačkem patří do jiných časů a modernímu světu nestačí.

Dnes desatero pravidel pro matky:

1. Buďte ostražité. Před vstupem do restauračního nebo kavárenského zařízení pečlivě objekt obhlédněte. Pokud na nich visí výstražné cedule s přeškrtnutým obrázkem dítěte nebo nápisy: "Bič boží na matky," či "Odveďte si svoje haranty jinam," nevšímejte si jich a vstupte dál. Ve skutečnosti se hosté i personál na vaše děti těší.

2. Dožadujte se osobnostních práv dítěte, které v naší středoevropské diktatuře trpí. Pokud vás majitel odmítá do kulinářského zařízení pustit, oslovte Jaromíra Soukupa, moderátora pořadu "Svobodu dětem Jaromíra Soukupa". Výjimku učiňte, pokud se rozhodnete navštívit bistro Jaromíra Soukupa.

3. Pokud vaše miminko pláče hlady, na nic nečekejte. Vytáhněte ňadra z podprsenky a neodkladně se pusťte do kojení. Zbyde-li vám trocha mateřského mléka, odstříkněte zbytek do sklenice a nabídněte hostům, kteří na tuto laskominu nedočkavě čekají.

4. Veďte své děti k tomu, aby vaše fotografie zachytily jejich i vaše úsměvy a mohli jste je bez obav umístit na sociální sítě. Jako pomůcku sebou noste selfie tyč. Můžete ji použít na obranu svou i dítěte před nepřizpůsobivými majiteli, útočným personálem nebo dorážejícími hosty.

5. Alespoň třikrát týdně nevařte a neváhejte vyrazit se svými ratolestmi na zdravé jídlo do restaurace. Vybírejte jídla, která děti nikdy nezklamou, jako například pizzu, hamburger, coca-colu a hranolky s tatarkou či kečupem.

6. Všimnete-li si, že vaše dítě v peřince modrá, nepanikařte. Není to vina personálu, miminko si jen tlačí do plenek. Není-li v dohledu přebalovací pult, chvíli počkejte než se uvolní pult barový nebo jídelní stůl. Použité pleny vyhazujte do nebezpečného odpadu v kuchyni. Nezapomeňte obědvající hosty požádat, ať se přesunou k vedlejšímu stolu nebo ať si pro svoje zdraví vyhlásí hladový týden.

7. Běhá-li vaše dítě po restauraci z jedné strany na druhou, nechte jej běhat. Pokud při této činnosti shodí obsluze podnos na zem, řiďte se v tu chvíli pravidly etikety Jaroslava Špačka. Nepořádek uklízí obsluha, vy se jí nepleťte pod nohy a bordelu si nevšímejte.

8. V případě, že dítě křičí na celou restauraci, má své vážné důvody. Je mu zima nebo horko, možná je přejezené či má hlad. Pokud si vytrvale vyžaduje pozornost, vyberte si některého z hostů a posaďte mu svou malou radost na klín. Host se zabaví a bude šťastný.

9. Občas přerušte diskuzi s ostatními matkami nebo zvedněte oči od mobilního telefonu a bedlivě si prohlížejte hosty. Pokud uvidíte, že některý z nich se potí, něco si mumlá a podivně kývá hlavou, zbystřete. Vašemu dítěti jde o život.

10. Do dětských her vtáhněte personál i hosty. Personál vám bude vděčný za chvíli odpočinku a host znovu nalezne ztracený smysl života. Pokud si vezmete do restaurace nebo kavárny i svého tajného přítele, dítě předejte s důvěrou nejbližšímu osazenstvu u vedlejšího stolu a s milencem si pohrajte sama.

Podílejte se na vylepšení gastronomických služeb přínosem nových a nečekaných zážitků!!!

Poznámka autora: Cílem textu není nikoho urážet nebo zesměšňovat či poučovat, jen ukázat jak jedna strana vnímá druhou. Děti nejsou obtížný hmyz, matky neschopné kozy, podnikatelé omezení diktátoři, hosté netolerantní chudáci a zaměstnanci bezbranné oběti. Konflikty lze vyřešit pouze tolerancí a vzájemným respektem se špetkou empatie.

Psáno pro iDNES.cz

Předchozí pravidla najdete zde:

Děti v restauraci - Etiketa pro majitele: https://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=800251

Píseň Satisfaction zpívá a hraje Ukulele Orchestra jako Brno. YouTube.cz:

Náhledový obrázek: https://pixabay.com/cs/photos/youtuber-blogger-scen%C3%A1rista-zoufal%C3%BD-2838945/

Autor: Jan Šik | sobota 13.5.2023 18:00 | karma článku: 27.95 | přečteno: 1121x

Další články blogera

Jan Šik

Čtyřkačkový hošek a drsný řidič autobusu

Drzost současných mladších generací prý nezná hranic. V některých případech však tato může být signálem, že se v budoucím životě rozhodně neztratí.

23.9.2023 v 18:00 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 525 | Diskuse

Jan Šik

Dívka jedoucí v metru a zapáchající čerstvě vykopanou hlínou

Občas potkáme v životě někoho, s kým bychom chtěli kráčet po společné cestě. On jen na chvíli vyjeví svou pravou tvář a všechna naděje je pryč.

16.9.2023 v 18:00 | Karma článku: 31.18 | Přečteno: 6726 | Diskuse

Jan Šik

Hrabošení v obchodním centru s módním troubou

Má-li muž doprovodit partnerku či manželku do obchodního centra za účelem nákupu oblečení, jde o hrdinský čin, který se podobá sebevražedné misi.

25.8.2023 v 19:57 | Karma článku: 15.09 | Přečteno: 508 | Diskuse

Jan Šik

Skvěle poskytnutá služba hodinového manžela

V záchvatech slabosti muž ženě slibuje. Potom zapomene a pak zase. V reakci na situaci ženě nezbývá než volat o pomoc. Ta bývá poskytnuta v překvapivě větší kvalitě, že se očekávalo.

15.7.2023 v 18:00 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 556 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Iva Votočková

To není náš člověk!

"Promiňte, myslela jsem si, že jste Ukrajinka, kdybych věděla, že jste Maďarka, nebudu se k vám chovat jako ke kusu hadru." V ČR to totiž dost zásadně mění situaci, když je člověk Maďar a ne Ukrajinec! A nebo zase až tak moc ne?

26.9.2023 v 17:00 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 313 |

Tomáš Vodvářka

Odvrácená strana Měsíce aneb postoj Aleny Schillerové

Dnes ráno jsem psal blog o tom, že český národ je ve své podstatě empatický, milosrdný a vlídný a to v souvislosti se sbírkou na léčbu malého chlapce, který by jinak neměl šanci. Zřejmě ne všichni onu solidaritu sdílejí.

26.9.2023 v 14:47 | Karma článku: 32.99 | Přečteno: 757 | Diskuse

František Mikeš

Hezký obal ještě nemusí ukrývat dobrý obsah.

"Všechno co bylo, je! Trvá i to, co nechceš. A paměť trvá i po smrti!" Napsal Karel Čapek. To by si měl uvědomit Petr Pavel, když mluví o tlusté čáře za minulostí. Ještě by měl říct, kdo tu tlustou čáru má udělat.

26.9.2023 v 13:07 | Karma článku: 17.07 | Přečteno: 245 | Diskuse

Jan Ziegler

Ruský hokejista v NHL odsoudil agresi proti Ukrajině

Nikita Zadorov je obráncem Calgary Flames a jako první Rus v NHL veřejně vystoupil proti ruské dobyvačné válce v sousední zemi. Tvrdí, že takových jako on je víc a jsou i v KHL.

26.9.2023 v 12:01 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 222 | Diskuse

Michal Svoboda

Šílené tempo zdravotníků

Tento článek věnuji zdravotníkům v nemocnicích, ačkoli sám jsem laik a ke zdravovědě se povinně dostávám jednou za tři roky.

26.9.2023 v 10:30 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 307 | Diskuse
Počet článků 391 Celková karma 22.27 Průměrná čtenost 1371

Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake

 

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...