Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pro vaše dobro staroušci, běžte do izolace

Téměř jakékoliv závažnější onemocnění znamená jejich ohrožení. Ženy a muži v seniorském věku jsou nejrizikovější skupinou. Ve veřejném prostoru se objevuje spousta rad, jak je ochránit.

Izolace v době pandemií patří mezi doporučovaný recept, což platilo i pro historii. Například v době morových epidemií ve středověku trvala v Benátkách čtyřicet dní. Italsky se čtyřicet řekne quaranta, odtud původ ve slově karanténa.

Řada detailů systému opatření byla tehdy propracována. Například každý postižený dům střežili dva hlídači, kteří měli za úkol nepouštět nikoho dovnitř ani ven. Zároveň obstarávali základní potřeby, včetně nákupů a donosu potravin a vody. Ohledávačky prováděly prohlídku těla mrtvého a podávaly zprávu lékařům. Ranhojiči a opatrovnice působili v morovém špitálu, doma o nemocné pečovali příbuzní.

Nebo u jiné Infekční nemoci způsobované baktérií Mycobacterium leprae, která napadá periferní nervy, kůži a sliznice. Jmenuje se lepra, též malomocenství a dodnes existuje. Pro izolaci nemocných kdysi sloužilo leprosárium, tedy určené lokality na odlehlých místech. Fungovaly jako nemocnice a hospic. Poslední leprosárium v Evropě je v Tichilesti v Rumunsku, kde je pod dozorem asi deset nemocných.

Odborníci navrhují jako jedno z možných řešení epidemie COVID-19 ochranu rizikových skupin. Navrhují ji i politici nebo veřejnost: Chceme naše starší spoluobčany ochránit. Jak hezky ta věta zní! Snad proto je často přebírána. V drtivé většině případů však jen tato věta. Jako by šlo o a), zvláštní je, že není slyšet b). Tedy jak ochránit?

Například návrh, který zní jasně: izolace starých, abychom my ostatní mohli v klidu pracovat a dobře si žít. Oddělení seniorů od zbytku společnosti již fakticky existuje v domech sociálních služeb, avšak i tam se, přes zákazy návštěv, ukazuje, jak je jejich izolace obtížná. Co ostatní, kteří už mají svůj věk, ale v žádném podobném zařízení umístění nejsou? Jedna výborná rada zní: Zavřít doma, nechodit ven a přinášet nákup ke dveřím. Opravdu? Synonymem slova izolace je osamění. Staří lidé neumírají jen na nemoci, odcházejí z světa i steskem. Starý člověk zpravidla nepotřebuje nový mobil nebo dovolenou v Rakousku. Co tedy? Stačí se zeptat pečovatelek v domovech nebo sester a sanitářů v léčebnách dlouhodobě nemocných. On touží po pohlazení, úsměvu a milém slovu. Bez lidského kontaktu skomírá. Jiné generace to úplně nechápou. Nejde o jejich necitelnost nebo hloupost. Jen k tomu musí jednou dojít a osamění prožít, to je celé.

Starý člověk touží už jen po pohlazení tělesném i duševním...

Další rada: staříkům rozdejte respirátory. Opravdu? Oni je zázračně ochrání? Vždyť ho pořádně neumí nosit ani ministr zdravotnictví, kterému pořád padá pod nos. Co teprve osmdesátiletá babička někde z paneláku na okraji města. Na respirátor si vzpomene, že ho nechala v bytě, až ji bez ochrany úst nepustí vrátný na polikliniku. 

Zakázat slevové akce v supermarketech, zní další rada. Tlačí se tam jeden přes druhého a není divu, že ten zmetek mezi nimi přeskakuje. Opravdu? V ostatních generacích nejsou rizikové skupiny? A oni nemají o akční nabídky zájem? Přece se také tlačí a mačkají rádi, mají dokonce více příležitostí. Třeba při cestě do práce v tramvaji nebo na náměstí u okýnka hospody. 

COVID-19 není opravdu žádná lepra a v žádném případě není mor. Jenže my opravdu nežijeme v žádném Rumunsku a v žádném případě ne ve středověku. V současnosti má u nás lidský život neporovnatelně větší cenu. Mimo jiné se tak dá soudit z rostoucího počtu pacientů, kteří běží s puchýřem k lékaři nebo si volají sanitku při teplotě 37,5 stupňů. Na záchrankách by mohli vyprávět. Taky podle těch, kteří křičí na lékaře, že své práci nerozumí, protože oni si svou diagnózu přečetli na Internetu. Na pohotovostech by mohli psát romány. Zajímavé je, že starší spoluobčané se tak ve většině nechovají, protože jim to přijde hloupé.

Bylo by dobré se na pár minut zastavit a představit si své staří, po vlastním životě, který vedeme. Jednou přijde důchod, objeví se další virus, mladší nás mohou nechat sedět doma a my se budeme smutně dívat z okna, kde se budou ostatní bavit bez nás. Příroda je spravedlivá a u KAŽDÉHO přijde stáří a nakonec i smrt. Přesto: jsme součástí moderní společnosti, na kterou tvrdě pracujeme, stejně jako ti před námi. Zasloužíme si, aby až nám bude osmdesát, nás nikdo nezavíral do leprosárií nebo covidárií.

Co hledat jiné cesty. Takové, které nebudou starým lidem přinášet pocit osamění a mladým lidem pocit, že na ně starší generace kašlou. Řešení, které má jednu zásadní podmínku: totiž, musí s ním začít každý sám u sebe.

Omezit své mnohdy zbytné potřeby, hledat kompromisy, chovat se ohleduplně, nesnažit se za každou cenu chránit jiné, ale hlavně dávat pozor sám na sebe, právě kvůli tomu abychom jiné neohrožovali a byli připraveni jim pomoci. To všechno se netýká jen mladé a střední generace, ale samozřejmě rovněž seniorů.

Zkrátka, vzájemně se s úctou tolerovat, pomáhat si v těžkých dobách a žít s láskou k sobě i k ostatním. Klišé? Možná ano, ale nejlepší řešení, před kterým odletí každý netopýr. Stačí jen chtít.

Všem blogerům a čtenářům přeji do roku 2021 pevné zdraví a spokojený život. Každé těžké období jednou skončí a přijde nová a lepší doba. Záleží jen na každém z nás, našich čistých myšlenkách a usilovné práci, jak moc dobrá bude.

Píseň o naději Kamínek na dlani, hraje a zpívá Hradišťan, zdroj: YouTube.cz:

https://www.youtube.com/watch?v=AD-v8b5EvUM

Zdroje:

Péče o nemocné v době středověkých epidemií, web wikiskripta.eu:

https://www.wikiskripta.eu/w/P%c3%a9%c4%8de_o_nemocn%c3%a9_v_dob%c4%9b_st%c5%99edov%c4%9bk%c3%bdch_epidemi%c3%ad

Lepra, web: wikipedie.cz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lepra

Leprosárium, web: wikipedie.cz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lepros%C3%A1rium

Náhledová fotografie použita z Pixabay.com:

https://pixabay.com/cs/photos/k%C3%A1va-kav%C3%A1rna-tabulka-j%C3%ADdlo-p%C3%ADt-2242212/

Autor: Jan Šik | neděle 27.12.2020 18:00 | karma článku: 25,96 | přečteno: 933x
  • Další články autora

Jan Šik

Falešné zprávy mohou končit masovými hroby

Historie prokázala, že jedna lživá zpráva může spustit řetězec neštěstí. S příchodem umělé inteligence to bude ještě horší.

27.4.2024 v 18:00 | Karma: 18,95 | Přečteno: 377x | Diskuse| Společnost

Jan Šik

O osamělých seniorkách, které dostávají údery do obličeje

Bezdůvodný útok musí být sám o sobě děsivý pro každého. Tím spíše, jedná-li se o starší osamělou ženu.

20.4.2024 v 18:00 | Karma: 41,47 | Přečteno: 3559x | Diskuse| Společnost

Jan Šik

Láskyplné hřbitovní poznání s hezkými slovy pro milovaného

Svým nejbližším říkáme tak málo hezkých slov. Abychom k tomuto poznání došli potřebujeme buď čas nebo náhlou událost. Třeba smrt.

13.4.2024 v 18:00 | Karma: 15,26 | Přečteno: 331x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Muž, který své přítelkyni nedokázal říci ne

Pokaždé nenalezne muž odvahu k tomu, aby si vyřešil svoje problémy. Třeba, když chce utéci před ženou. Občas se však najde někdo jiný.

6.4.2024 v 17:00 | Karma: 11,37 | Přečteno: 511x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Nespravedlivá výměna provedená odpornými šmejdy

Pokud vás má někdo nahradit, budete z toho špatní. Zvláště, když se dozvíte, že s vámi už nikdo a nikde nepočítá. Co potom uděláte?

23.3.2024 v 18:00 | Karma: 13,89 | Přečteno: 662x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

4. května 2024  7:05

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom...

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

4. května 2024  6:48

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

  • Počet článků 407
  • Celková karma 18,21
  • Průměrná čtenost 1350x
Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake