Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koncentrák Buchenwald III: Smrtihlav Karl Otto Koch

Jeho chování a vystupování dalo příklad dozorcům SS a ovlivnilo chod lágru. Probudil zlo a udal směr do temnoty. Tam se měl vězňův život ubírat.  

   Karl Otto Koch patřil k prvním příslušníkům SS, kteří zastávali významnější funkce v systému koncentračních táborů. Narodil se 2. srpna 1897 v Darmstadtu, jako jeden ze dvou synů státního úředníka. Měl jednoho vlastního a pět nevlastních bratrů a jednu sestru. Rodinné prostředí údajně ovlivnilo jeho násilnickou povahu v dospělosti. Po absolvování základní školy nastoupil ve čtrnácti letech na obchodní akademii a v sedmnácti letech začal pracovat jako účetní v muniční továrně. Psal se rok 1914 a mladý Koch hledal dobrodružství, přihlásil se proto na frontu. V zákopech u francouzského Artois bojoval jako pěšák a v roce 1917 zde obdržel Železný kříž II. třídy. V tomtéž roce byl zraněn a následně strávil rok v britském zajetí až do skončení války. Poté se pokoušel rozjet kariéru jako vedoucí v továrně na hřebeny do vlasů, pak v účtárně a několika bankách. Nakonec skončil jako pojišťovací agent.

   V roce 1924 se oženil s Katharinou Müllerovou. Zanedlouho se jim narodil syn Manfred. V březnu 1931 se Koch rozvedl, přestal prodávat pojištění a vstoupil do NSDAP, Národně socialistické německé dělnické strany, kde začal pracovat jako účetní pobočky. V září si podal přihlášku do Schutzstaffel, Ochranného oddílu, tedy SS. V červnu následujícího roku dostal za úkol zformovat jednotku Hilfspolizei, Pomocnou policii, která pomáhala udržovat pořádek na nacistických akcích. V září 1933 byl postaven do čela SS-Sonderkommando "Sachsen", Zvláštní jednotky SS "Sasko", jež byla poslána do koncentračního tábora v Sachsenburgu, který byl zřízen pro účely věznění členů Svědků Jehovových. Tato sekta  se otevřeně stavěla proti Adolfu Hitlerovi a v koncentračních táborech za to tvrdě platila po celou dobu války. Jako velící důstojník se poprvé seznámil s fungováním koncentráku. V květnu 1934 potkal ženu, která měla ohnivě rudé vlasy, zelené oči a sexy vyzývavé   vystupování.

V každém člověku je ukryté dobro a zlo. Spí. Aby se jedno z toho probudilo, musí něco v našich životech přijít. Kdybychom tak věděli, co, a jak silné to bude! Přesto. Nezáleží jen na nás, zda se rozhodneme pro světlou či temnou cestu? 

   Jmenovala se Margarete Ilse Köhlerová a Karl se do ní zamiloval. Vystřídal pak několik koncentračních táborů, aby se nakonec v roce 1936 vrátil do Sachsenburgu, již jako člen SS-Totenkopfverbände, Strážních oddílů koncentračních táborů. V té době začal používat psychické i fyzické formy mučení a získal si pověst ambiciózního důstojníka. Stejně jako on se měnilo Německo. Probíhaly úžasné olympijské hry v Berlíně. Hitler si dal záležet, aby je svět vnímal jako oslavu míru a porozumění mezi národy. Ve stejné době, kdy se stavěly olympijské vesnice, jen kousek od Berlína, v Oranienburgu, na ploše 185 akrů začali nacisté budovat koncentrační tábor Sachsenhausen. Otevřeli ho hned po skončení olympijských her. Theodor Eicke, velitel SS-Totenkopfverbände, muž přímo podřízený říšskému vůdci SS Heinrichu Himmlerovi, jmenoval Kocha velitelem. Táborem do skončení války prošlo dvě stě tisíc vězňů, z nichž třicet tisíc zemřelo.

Koncentrační tábor Sachsenhausen, zdroj: YouTube.cz

   V okamžiku, kdy byl Sachsenhausen postaven a plně funkční, Eicke ho odvelel k výstavbě koncentráku v Buchenwaldu. Karl Koch zde vybudoval jedno z nejhorších nacistických zařízení. Nový velitel vtiskl táboru svůj osobitý styl, který přetrval až do konce války. Násilí, ať už psychické nebo fyzické, zde bylo na denním pořádku. I po jeho odchodu. V září 1941 obdržel rozkaz k převelení do Polska, kde se postavil do čela koncentračního tábora Majdanek. Dostal za úkol rozšířit jeho kapacitu na 150 000 osob a vybudovat největší lágr na světě. Koch byl oblíbencem Himmlera a měl před sebou závratnou kariéru. Jenže v té době se  SS přestalo líbit jeho kriminální chování. Bral provize od obchodníků, věci a peníze vězňů, šmelil s potravinami, apod.. Je potřeba si uvědomit, že tak velké zařízení jako Buchenwald, potřebovalo obrovské logistické zázemí, které bez skrupulí vykrádal. Před odchodem do Majdanku nechal zavraždit dva vězně. Šlo o lékaře, léčící jeho syfilis, kterým se nakazil v Norsku. Vyšetřovací soudce SS Konrad Morgen si vzal jejich úmrtí jako záminku.

Moc. Kdo ji má, je důležitý. Nejen pro jiné, ale i sám pro sebe. Jak sladký pocit, mít ji ve svých rukou!  Když budeme mít moc absolutní, budeme schopní vidět někoho dalšího, než jen sami sebe?

   V průběhu několika let se mu podařilo Kocha usvědčit a odsoudit za vraždu, krádeže a korupci. Nakonec skončil mrtvý tam, kde začal jako velitel. Popravčí četa ho zastřelila v Buchenwaldu 5. dubna 1945, týden před osvobozením tábora. Jeden z vězňů v Osvětimi po válce uvedl, že sloužil jako osobní sluha u několika dozorců. Když jim pomáhal se svléknout, stáli  před ním ve spodním prádle. Prý vypadali úplně obyčejně. Ustrašení, bezbranní, někteří dokonce chudáci k politování. Potom si oblékli bílé košile, nažehlené černé uniformy, obuli vyleštěné boty, připnuli opasek s nabitou zbraní a nasadili na hlavu čepici se smrtihlavem. Rázem se z nich stal někdo jiný. Nevypočitatelná a děsivá monstra. Takový byl i Karl Otto Koch. Existuje přísloví: "Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá." Po boku velitele Buchenwaldu taková vrána stála, někdo, kdo byl zprvu jako on. Jeho manželka. Později se stala ještě někým horším než on, lidskou zrůdou. Buchenwaldská čarodějnice Ilse Koch.

Příště: Koncentrák Buchenwald IV: Čarodějnice Ilse Koch

Velitel koncentračního tábora Buchenwald, SS-standartenführer Karl Otto Koch, zdroj: YouTube.cz

Předchozí články série:

Koncentrák Buchenwald I: Oběšencův strom

http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=657218

Koncentrák Buchenwald II: Místo zla

https://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=660524

Americký historik Flint Whitlock a jeho knihy:

Buchenwald: Peklo na kopečku, rok vydání 2013

Buchenwaldské bestie: Karl a Ilse Kochovi a lampy se stínítkem z lidské kůže, rok vydání 2015

Přežil jsem Buchenwald: Moje osobní cesta peklem, rok vydání 2016

V drápech bestie, rok vydání 2010, autor Jan Hajšman, český novinář a vězeň

Wikipedie, otevřená encyklopedie

Muzeum koncentračních táborů Buchenwald a Mittelbau-Dora

https://www.buchenwald.de/en/171/

Fotografie a videa:

Wikimedia Commons, Wikipedie, otevřená encyklopedie, YouTube.cz, není-li uveden jiný zdroj nebo odkaz. Titulní fotografie Public Domain, odkaz: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Buchenwald_gatehouse#/media/File:Buchenwald_Ammunition_62133.jpg

Autor: Jan Šik | neděle 5.8.2018 18:00 | karma článku: 18,96 | přečteno: 2154x
  • Další články autora

Jan Šik

O osamělých seniorkách, které dostávají údery do obličeje

Bezdůvodný útok musí být sám o sobě děsivý pro každého. Tím spíše, jedná-li se o starší osamělou ženu.

20.4.2024 v 18:00 | Karma: 41,27 | Přečteno: 3474x | Diskuse| Společnost

Jan Šik

Láskyplné hřbitovní poznání s hezkými slovy pro milovaného

Svým nejbližším říkáme tak málo hezkých slov. Abychom k tomuto poznání došli potřebujeme buď čas nebo náhlou událost. Třeba smrt.

13.4.2024 v 18:00 | Karma: 15,26 | Přečteno: 331x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Muž, který své přítelkyni nedokázal říci ne

Pokaždé nenalezne muž odvahu k tomu, aby si vyřešil svoje problémy. Třeba, když chce utéci před ženou. Občas se však najde někdo jiný.

6.4.2024 v 17:00 | Karma: 11,36 | Přečteno: 509x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Nespravedlivá výměna provedená odpornými šmejdy

Pokud vás má někdo nahradit, budete z toho špatní. Zvláště, když se dozvíte, že s vámi už nikdo a nikde nepočítá. Co potom uděláte?

23.3.2024 v 18:00 | Karma: 13,89 | Přečteno: 662x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Šik

Kdo jsou oběti zla?

Prosincová střelba na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze měla jeden efekt. Vytvořila atmosféru, v které se jisté osoby odhalují v plné nahotě.

24.2.2024 v 18:00 | Karma: 15,19 | Přečteno: 598x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

  • Počet článků 406
  • Celková karma 18,01
  • Průměrná čtenost 1353x
Žijme přítomným okamžikem, ale nezapomínejme, že kdo nezná minulost, nemá budoucnost. 

 

"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake